12.4 C
Pionki
piątek, 29 marca, 2024

Spółdzielcy ponownie będą mogli zabrać głos. Na koniec czerwca zaplanowano „Walne Zebranie” członków PSM

Popularne

spot_img

Wprowadzone ponad dwa lata temu przepisy na czas pandemii były dość nieprecyzyjne. Nie do końca wiadomo było, czy można zorganizować walne zebranie swoich członków spółdzielni mieszkaniowej w tradycyjny sposób. Ustawa z 31 marca 2020 roku o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw pozwoliły, by doroczne walne zgromadzenia w spółdzielniach nie odbyły się w okresie pandemii i mogły zostać zwołane dopiero po upływie tego stanu. W związku z tym, że okres pandemii został oficjalnie odwołany, decyzją zarządu największej Pionkowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, takie zebranie zaplanowane zostało na 30 czerwca.

Jest o czym rozmawiać

Dwa lata pandemii związanej z COVID-19, skutecznie uniemożliwiła przeprowadzenia „Walnego Zebrania” członków w wielu z 3,5 tys. funkcjonujących obecnie w Polsce spółdzielni funkcjonujących w Polsce. Obecnie stan pandemii na terenie kraju został odwołany, co pozwala na spokojne spotkanie się członków i podjęcie niezbędnych decyzji i projektów uchwał. A jest o czym rozmawiać, bo przecież zarząd spółdzielni pracował cały ten czas i zobowiązany jest do przedstawienia sprawozdań za te wszystkie lata. Na okres pandemii zostały również przedłużone kadencje członków Rady Nadzorczej, którzy nie będą mogli sprawować swojego mandatu w kolejnych latach. O wyborze nowych członków podczas zebrania zdecydują członkowie spółdzielni.

Niska frekwencja jest problemem

Walne zebrania spółdzielni nie zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem wśród swoich członków. Głównym powodem niskiej frekwencji są dość rozbudowane procedury (wybory składów komisji mandatowo-skrutacyjnych, uchwał i wniosków, wyborczych, wysłuchanie przedstawianych sprawozdań), które przekładają się na dość długi czas jaki muszą sobie zarezerwować członkowie na ten dzień oraz powszechne przekonanie, że i tak „przegłosują” co chcą i „wybiorą” kogo chcą.

Oczywiście jest w tym „ziarno” prawdy, bo przebrnięcie przez te wszystkie proceduralne i wymagane przepisami zasady trwają nawet do kilku godzin. Nie jest również tajemnicą, że jeśli chodzi o punkty związane z wyborami członków zarządu, rad nadzorczych czy te dotyczące podejmowania ważnych uchwał, najczęściej planowane są w połowie lub pod koniec spotkania. Dość często zdarza się (co jest na rękę władzom spółdzielni), że członkowie po kilku godzinach słuchania sprawozdań i dyskusji jakie im towarzyszą, mają dość i opuszczają zebranie. To duży błąd, bo ważne decyzje podejmują ci, którzy pozostaną na sali obrad.

19 punktów

Na 30 czerwca, na godz. 17.00 zaplanowane zostało Walne Zebranie największej, bo liczącej ok. 3 tysięcy członków,  Pionkowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Zebranie odbędzie się w budynku Hali Sportowej znajdującej się przy ulicy Sosnowej 1. Karty upoważniające do udziału w zebraniu oraz w głosowaniach będą wydawane od godz. 16.30.

Podczas zebrania do zrealizowania będzie 19 punktów obrad ( są również podpunkty). Tak jak wspominaliśmy wcześniej,  pierwsze kilkanaście punktów i podpunktów dotyczyć będą spraw formalnych, organizacyjnych oraz te dotyczące sprawozdań ich zatwierdzenia oraz udzielenia wotum zaufania dla obecnych członków zarządu. W dalszej kolejności członkowie zdecydować mają np. o wyrażeniu zgody na wyburzenie, znanego wszystkim mieszkańcom Pionek budynku, który przez wiele lat był wykorzystywany jako lokal gastronomiczny pod nazwą „Adria”.

Dopiero na  koniec spotkania zaplanowane zostały wybory nowych członków Rady Nadzorczej. Ten punkt obrad zapewne najbardziej zainteresuje członków, bo to właśnie ich terenowi, osiedlowi przedstawiciele, którzy zostaną wybrani, będą przez kolejną kadencję sprawowali nadzór na władzami spółdzielni i decydowali o jej wydatkach.

Konkluzja

Choć formuła zebrania jest dość rozbudowana, warto jest wybrać się na „Walne Zebranie” członków spółdzielni, bo podobnie jak w wyborach liczy się każdy głos. Nikt inny, jak tylko sami członkowie, mają realny wpływ na sposób zarządzania, funkcjonowania i wydatkowania funduszy zebranych w formie czynszów. Nikt inny, prócz członków nie zdecyduje kto zostanie ich przedstawicielem we władzach spółdzielni a co za tym idzie, jaki będą mieli wpływ na sposób wydatkowania ich pieniędzy. /Mariusz Grotkowski/

 

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content