22.3 C
Pionki
czwartek, 18 lipca, 2024
spot_img

Samorząd Mazowsza uruchamia pomoc dla schronisk

Popularne

spot_img

Ograniczanie bezdomności psów i kotów, akcje edukacyjne dla mieszkańców oraz pomoc schroniskom dla zwierząt to cele najnowszego autorskiego programu wsparcia realizowanego przez samorząd Mazowsza. W ramach inicjatywy „Mazowsze dla zwierząt 2023”, bo o niej mowa, do rozdysponowania są aż 3 mln zł. Nabór wniosków trwa do 24 marca br.

Według danych Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii na Mazowszu działają obecnie 23 schroniska dla zwierząt. Pod ich opieką jest ponad 13 tys. zwierząt, z czego blisko 11 tys. to psy, a ponad 2,5 tys. – koty. Bezdomność psów i kotów to jeden z problemów współczesnego świata. Co jest przyczyną takiego stanu rzeczy? Odpowiedź jest prosta – nieodpowiedzialność, brak oznakowania zwierząt i niekontrolowane rozmnażanie. W efekcie wiele czworonogów zamiast towarzyszyć swojemu właścicielowi, spędza życie na ulicy lub w schronisku.

Samorząd Mazowsza postanowił pomóc. – Zwierzęta domowe wymagają troski i opieki ze strony ludzi. Powinniśmy zapobiegać ich bezdomności i pomagać tym, które zostały bez opiekuna. Stąd nasz nowy program wsparcia skierowany do mazowieckich gmin. Będą one mogły pozyskać środki zarówno na czipowanie czworonogów, ich sterylizację, akcje edukacyjne skierowane do mieszkańców, a także wsparcie dla schronisk – podkreśla wicemarszałek Rafał Rajkowski.

Program został skonstruowany tak, by gminy mogły prowadzić działania na kilku płaszczyznach. Z jednej strony mogą w ramach programu prowadzić akcje edukacyjne dla mieszkańców oraz przeprowadzać zabiegi sterylizacji i elektronicznego oznaczania zwierząt. Jest to ważne działanie, bo daje szanse na podniesienie świadomości mieszkańców, zwłaszcza terenów wiejskich, na jakie zagrożenia są narażone koty i psy zamieszkujące ich gospodarstwa. Z drugiej strony samorządy gminne mogą się ubiegać o wsparcie dla schronisk.

Jakie wsparcie i dla kogo?

Na realizację programu „Mazowsza dla zwierząt 2023” samorząd województwa przeznaczył w sumie 3 mln zł. Z tej puli ponad 2,3 mln zł to środki na zabiegi sterylizacji i kastracji zwierząt właścicielskich. O to wsparcie mogą ubiegać się wszystkie mazowieckie gminy. Dofinansowanie będzie można przeznaczyć również na czipowanie psów i kotów oraz akcje edukacyjne, takie jak pikniki, warsztaty i szkolenia czy też broszury i ulotki. Pomoc finansowa na realizację zabiegów i edukacji może wynieść do 50% kosztów kwalifikowalnych zadania i nie może przekroczyć kwoty 20 tys. zł.

Kolejne 660 tys. zł samorząd województwa przeznacza na budowę, modernizację, a także remonty m.in. klatek, boksów, oświetlenia, ogrodzeń, monitoringu czy sieci wodociągowej i elektrycznej znajdujących się na terenie danego schroniska oraz zakup urządzeń potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania schronisk. Wsparcie z tej puli mazowieckie gminy mogą przeznaczyć na schroniska dla zwierząt znajdujące się w wykazie Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii. Beneficjenci mogą uzyskać wsparcie W tym przypadku dodatkowa pomoc finansowa dla gmin na schroniska może wynieść do 50% kosztów kwalifikowalnych zadania i nie może przekroczyć kwoty 30 tys. zł.

Gdzie i jak składać wnioski?

Wnioski mogą składać wszystkie gminy z województwa mazowieckiego. Szczegółowe informacje są dostępne na stronie www.mazovia.pl.

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content