8 C
Pionki
sobota, 1 kwietnia, 2023
0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Ruszyła lawina podwyżek pensji dla samorządowców. Radni zdecydują o wynagrodzeniu starosty, wójtów oraz dietach radnych

Popularne

Na najbliższy czwartek, poniedziałek i wtorek (25, 29, 30 listopada) zaplanowane zostały sesje Rady Powiatu Kozienickiego, gmin Garbatka-Letnisko oraz Grabów nad Pilicą. W porządkach obrad znalazły się między innymi punkty, który dotyczą głosowania nad projektem uchwały w sprawie ustalenia wynagrodzenia starosty oraz radnych (gmina Garbatka-Letnisko).

Podwyżki wynagrodzeń to efekt wejścia w życie z dniem 1 listopada bieżącego roku, nowelizacji ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe oraz niektórych innych ustaw. Przewiduje ona między innymi podwyżki diet radnych na wszystkich szczeblach samorządu oraz wynagrodzeń pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie wyboru, w tym marszałków województw, wójtów, burmistrzów, prezydentów miast, oraz starostów.

Wynagrodzenie starosty

W przypadku wielu gmin i powiatów w całej Polsce, organy uchwałodawcze zdążyły już podjąć uchwały w sprawie podwyżek. Stało się tak na przykład w gminie Kozienice. Głosowanie nad projektami uchwał w sprawie ustalenia wynagrodzenia starosty kozienickiego ma zostać przeprowadzone podczas najbliższej sesji Rady powiatu w Kozienicach. Odbędzie się ona już w najbliższy poniedziałek (29 listopada).

Zgodnie z treścią uchwały z czerwca 2021 roku na ten moment starosta otrzymuje:

  • wynagrodzenie zasadnicze – 4700 złotych,
  • dodatek funkcyjny – 1900 złotych,
  • dodatek specjalny (40% od dwóch poprzednich kwot) – 2 640 złotych

i dodatek za wieloletnią pracę (20 % wynagrodzenia zasadniczego) – 940 złotych.

Jak będzie prezentowało się przyszłe wynagrodzenie starosty? O tym dowiemy się dopiero podczas najbliższej sesji rady powiatu, która już w ten poniedziałek. Należy zaznaczyć, że w myśl obowiązujących przepisów, otrzyma on wyrównanie za okres od sierpnia bieżącego roku.

Radni powiatu kozienickiego bez podwyżek?

Podczas czwartkowej sesji Rady Powiatu w Kozienicach, może jednak zabraknąć głosowania radnych nad projektem uchwały w sprawie ustalenia wysokości swoich diet, bowiem w przedstawionym porządku obrad przez Biuro Rady i Zarządu Powiatu Kozienickiego nie pojawił się taki punkt. Brak projektu jednak nie przesądza o tym, że takie głosowanie nie będzie miało miejsca. Może zostać on wprowadzony do porządku obrad podczas trwającej już sesji.

W czwartek, 25 listopada obradować będzie między innymi Komisja Budżetu, Finansów, Transportu, Budownictwa, Dróg, Mienia i Rozwoju Gospodarczego, która może, ale oczywiście nie musi być miejscem podjęcia przez radnych dyskusji w sprawie podwyżek.

Dwie gminy

Podobnie jak w Kozienicach w najbliższych dniach rady gmin zdecydują zdecydują o wysokościach pensji wójtów oraz diet radnych. Według informacji zamieszczonej na stronie gminy Grabów nad Pilicą najbliższa sesja odbędzie się 25 listopada (czwartek) podczas, której radni zdecydują o wysokości wynagrodzenia wójta Euzebiusza Strzelczyka. Opublikowany porządek obrad nie zawiera natomiast informacji o ewentualnej zmianie wysokości diet dla radnych.

Sprawę ewentualnych podwyżek uposażenia samorządowców postanowili uregulować natomiast radni gminy Garbatka-Letnisko. W porządku obrad znalazły się punkty dotyczące ustalenia wysokości oraz zasad wypłacania diet dla radnych, diet dla sołtysów za udział w sesjach Rady Gminy i zebraniach sołtysów oraz wynagrodzenia wójta Teresy Fryszkiewicz.

Czytaj więcej

- Reklama -
spot_img

Ostatnio dodane

Skip to content