16.5 C
Pionki
czwartek, 23 maja, 2024
spot_img

Rozpoczął się egzamin ósmoklasisty. W Pionkach pisze go ponad 200 uczniów

Popularne

spot_img

We wtorek, 24 maja rozpoczął się egzamin ósmoklasisty. Na początek, pionkowska młodzież mierzyła się z testem z języka polskiego.

W szkołach, które prowadzone są przez miasto Pionki do egzaminu ósmoklasisty przystąpiło dzisiaj 229 uczniów: 100 z PSP nr 1, 99 z PSP nr 5 oraz 30 z PSP nr 2. W całej Polsce, egzamin z języka polskiego pisało dziś pół miliona uczniów. 

Egzamin potrwa trzy dni. Dziś ósmoklasiści mierzyli się z testem z języka polskiego. Jutro (25 maja) czeka ich sprawdzian z matematyki, a ostatniego dnia (26 maja) napiszą egzamin z wybranego języka obcego.

Z egzaminu ósmoklasisty z polskiego można zdobyć łącznie 45 punktów. Należy jednak pamiętać, że liczba uzyskanych punktów nie decyduje o zdaniu bądź nie egzaminu. Egzamin ósmoklasisty nie ma określonego progu zdawalności, dlatego wystarczy, że uczeń się na nim pojawi, aby został on zaliczony. Wyniki egzaminu ósmoklasisty 2022 zostaną ogłoszone 1 lipca.

Rekrutacja do liceów i techników w powiecie radomskim trwa

W powiecie radomskim w liceach ogólnokształcących przygotowano pięć oddziałów z łączną liczbą 123 miejsc dla młodzieży, w technikach na absolwentów podstawówek czeka 195 miejsc w siedmiu oddziałach, a w szkole branżowej I stopnia – dwa oddziały i 57 miejsc. Łącznie na absolwentów szkół podstawowych czeka 375 miejsc.

Do 20 czerwca młodzież ma czas na złożenie wniosków o przyjęcie do trzech wybranych szkół.

– Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, czyli popularne „Czerwone” zaprasza absolwentów podstawówek do swojego technikum z bardzo bogatą ofertą edukacyjną z wieloma innowacjami. Będą tam trzy klasy: technik grafiki i poligrafii cyfrowej (innowacja: multimedia w social mediach), technik logistyk (innowacja: logistyka miejska), technik mechanik (innowacja: robotyka i programowanie), technik żywienia i usług gastronomicznych (innowacja: dietetyka i fitness) oraz technik organizacji turystyki (innowacja bloger i vloger turystyczny). W CKZiU działa również branżowa szkoła I stopnia, gdzie będzie stworzona klasa wielozawodowa (kucharz, monter suchej zabudowy i ślusarz) – wylicza Marcin Genca, rzecznik starosty radomskiego.

Z kolei Zespół Szkół w Pionkach, który od 1 września stworzą dotychczasowe Liceum Ogólnokształcące im. Marii Dąbrowskiej i technikum z Zespołu Szkół im. Jędrzeja Śniadeckiego, czyli „Zielonego”, będzie miał w sumie cztery oddziały.

– Liceum proponuje absolwentom naukę w klasie medyczno-sportowej i humanistyczno-politechnicznej. Bogata oferta edukacyjna liceum to również kształcenie językowe, a siedem przedmiotów jest realizowanych na poziomie rozszerzonym. Z kolei technikum proponuje naukę w bardzo poszukiwanych na rynku pracy zawodach, jak: technik informatyk, technik programista, technik fotografii i multimediów oraz technik eksploatacji portów i terminali. Jego absolwenci odbywają zagraniczne praktyki i staże – mówi Marcin Genca. 

Kolejnym etapem rekrutacji będzie dostarczenie do szkół pierwszego wyboru świadectw i wyników egzaminu ósmoklasisty (24 czerwca-12 lipca).

Ogłoszenie list przyjętych uczniów jest planowane na koniec lipca. Rekrutacja uzupełniająca i ogłoszenie jej wyników nastąpi z kolei w połowie sierpnia.

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content