15.6 C
Pionki
sobota, 25 maja, 2024
spot_img

Rozmowa. „Stawiamy na jakość i różnorodność, bo jesteśmy dla wszystkich”. Kozienicki Dom Kultury z coraz bogatszą ofertą

Popularne

spot_img

Nie tylko koncerty, zajęcia stałe, premierowe seanse kinowe czy spektakle teatralne, ale też pokazy iluzji, stand-up czy specjalne wydarzenia na dużym ekranie. Oferta kulturalna Kozienickiego Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka w przeciągu ostatnich kilkunastu miesięcy zdecydowanie się poszerzyła. Publiczność nie ma powodów do narzekań na repertuar, organizatorzy zaś cieszą się z wysokiej frekwencji. O tym, co się zmieniło w ostatnim czasie i co jeszcze czeka widzów rozmawiamy z dyrektorką KDK Elwirą Kozłowską.

Pani Dyrektor, przeglądając repertuar Kozienickiego Domu Kultury można dojść do wniosku, że liczba wydarzeń, w tym tych biletowanych, jest rekordowa. Repertuar jest bardzo bogaty, a sprzedaż biletów na wydarzenia odbywa się z kilkumiesięcznym wydarzeniem. Z czego to wynika?

Na obecny kształt naszego repertuaru złożyło się kilka czynników. Przede wszystkim, od stycznia 2022 roku ponownie możemy prowadzić działalność zarobkową w budynku Centrum Kulturalno-Artystycznego w Kozienicach. Zakończył się pięcioletni okres, związany z dofinansowaniem inwestycji, a my znów możemy organizować wydarzenia biletowane. Wpływy ze sprzedaży wejściówek pozwalają na kontraktowanie występów gwiazd – muzyków, aktorów, komików, etc.

Kolejny ważny czynnik, który zbiegł się w czasie z powrotem oferty biletowanej, to zniesienie obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. Od około roku, na naszych widzów ponownie czekają wszystkie miejsca w sali koncertowo-kinowej. Przez blisko dwa lata te kontakty z kulturą były bardzo ograniczone, a widzowie tęsknili za wydarzeniami na żywo.

Trzeci, i tak naprawdę najważniejszy składnik, to zainteresowanie ze strony naszych widzów. Na wiele wydarzeń bilety wyprzedają się do ostatniego miejsca. Oczywiście nie na wszystkie, bo sprzedaż sama w sobie nie jest celem nadrzędnym. Naszym głównym zadaniem jest zapewnienie oferty kulturalnej mieszkańcom, a zróżnicowane potrzeby przekładają się na potrzebę różnicowania repertuaru.

Patrząc na ostatnie wydarzenia, łatwo zauważyć, że ten wachlarz jest bardzo szeroki. Z jednej strony mieliśmy koncert noworoczny, muzykę filmową, poważną, z drugiej zaś propozycje popowe czy familijne. W Kozienickim Domu Kultury spotykają się różne światy. Jaki jest zatem klucz do tego kulturalnego uniwersum?

Wspólnym mianownikiem i takim spoiwem łączącym ofertę Kozienickiego Domu Kultury jest nasza otwartość na mieszkańców. Stawiamy na jakość i różnorodność, bo jesteśmy dla wszystkich. Chcemy, żeby każdy z mieszkańców mógł znaleźć w naszym kalendarzu takie wydarzenia, na które z chęcią przyjdzie i które będą w granicach jego możliwości finansowych.

I tu muszę zaznaczyć, że dokładamy wszelkich starań, aby bilety na nasze wydarzenia były w możliwie jak najbardziej atrakcyjnych cenach. Zdajemy sobie sprawę z tego, że koszty życia w ostatnich kilkunastu miesiącach odczuwalnie wzrosły, dlatego też staramy się nie obciążać portfeli widzów. Pełne zrozumienie w tej kwestii mamy także ze strony naszego organizatora, czyli Burmistrza Gminy Kozienice.

A czym według Pani charakteryzuje się statystyczny kozienicki widz?

Nie da się wprost odpowiedzieć na to pytanie, bo widzów mamy naprawdę przeróżnych. Są oczywiście stali bywalcy, ale przy okazji nowych wydarzeń obserwujemy, że coraz częściej pojawiają się osoby, które wcześniej u nas nie bywały. Szczególnie cieszy nas obecność osób w wieku 20-50 lat, aktywnych zawodowo, którym zdecydowanie najtrudniej znaleźć wolny czas. Ich obecność jest takim potwierdzeniem trafności doboru repertuaru.

Co więcej, rozszerza się nie tylko nasza oferta, ale rosną też nasze zasięgi, docieramy do większej liczby osób, nie tylko z Kozienic. Wydarzenia biletowane w Kozienickim Domu Kultury przyciągają widzów z całego regionu. Czekamy na kolejnych i nieustająco zapraszamy.

Co zatem czeka widzów w najbliższym czasie?

Najważniejsze nasze wydarzenia odbywają się w czwartki. Dlaczego akurat w ten dzień? Bo w pozostałe dni prężnie działa Kino Kozienickiego Domu Kultury, gdzie zresztą również zapraszam.

Dla wygody odbiorców naszej oferty, od początku tego roku, wydarzenia biletowane promujemy pod wspólnym szyldem „Kulturalne czwartki w KDK”. Dzięki temu łatwo je zapamiętać i żadnego nie przeoczyć. W marcu będziemy mieli aż pięć takich czwartków.

Zaczniemy 2 marca, od spektaklu komediowego pt. „Weekend z R.”. Tydzień później, z okazji „Dnia Kobiet” organizowanego przez Burmistrza Gminy Kozienice Piotra Kozłowskiego, dwukrotnie wystąpi Ryszard Rynkowski.

16 marca czeka nas kolejny spektakl, tym razem będzie to „Prezent urodzinowy”, a druga połowa miesiąca przyniesie nam nowości. 23 marca, zobaczymy pierwszy stand-up w Kozienicach. „Żarty z wąsem” zaprezentują Mariusz Kałamaga i Jacek Noch. Z kolei 30 marca, w Kinie KDK, po raz pierwszy zaprosimy na seans operetkowy. Widzowie zobaczą retransmisję spektaklu „Zemsta nietoperza” w wykonaniu artystów Legendarnej Opery Wiedeńskiej.

Podkreślę jeszcze, że jest to tylko oferta dotycząca czwartków. Pełny harmonogram wydarzeń dostępny jest na naszej stronie internetowej www.dkkozienice.pl, w zakładce „Kalendarz imprez”. Raz jeszcze zapraszam do Kozienickiego Domu Kultury.

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content