16.5 C
Pionki
czwartek, 23 maja, 2024
spot_img

Rezerwiści w 6MBOT – pierwsze wcielenie w ramach Aktywnej Rezerwy 

Popularne

spot_img

To idealne rozwiązanie dla osób, które w przeszłości były związane z armią, a obecnie w dalszym ciągu chcą w niej służyć! W poniedziałek, 12 grudnia w 6 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej odbył się pierwszy nabór w ramach Aktywnej Rezerwy. 

Aktywna rezerwa jest nową formą służby wojskowej. Tworzą ją osoby, które zgłosiły chęć pełnienia służby w aktywnej rezerwie, złożyły przysięgę wojskową i nie pełnią innego rodzaju służby wojskowej oraz nie ukończyły 55 roku życia, a w przypadku osób posiadających stopień podoficerski lub oficerski – 63 roku życia. 

Do tego rodzaju służby mogą być powołani żołnierze, którzy w przeszłości byli żołnierzami zawodowymi, odbyli przeszkolenie wojskowe oraz pełnili terytorialną służbę wojskową, której z różnych przyczyn nie mogli kontynuować, a w dalszym ciągu chcą służyć Rzeczypospolitej Polskiej. 

fot.6MBOT

– Aktywna rezerwa jest bardzo ciekawą formą połączenia służby wojskowej i życia prywatnego. Decydując się na taki rodzaj służby kierowałem się swoim zainteresowaniem wojskiem oraz możliwością nabywania nowych doświadczeń dzięki kadrze kierowniczej WOT – mówi 26-letni ppor. rez. Robert, który wziął udział w poniedziałkowym wcieleniu.  

Aktywna rezerwa przynosi obopólną korzyść – Brygada zyskuje przeszkolonych żołnierzy, natomiast żołnierze mogą pełnić służbę, skutecznie łącząc ją z życiem rodzinnym i zawodowym. W ramach pierwszego naboru do aktywnej rezerwy w 6MBOT zgłosiło się 10 żołnierzy. Wśród nowo wcielonych są m.in: dyrektor ds. projektów biznesowych czy technik żywienia. 

– Wszyscy kandydaci wcielani dziś do 6MBOT w ramach aktywnej rezerwy byli żołnierzami WOT. Z rozmów z nimi wynika, że główną przyczyną odejścia ze służby była trudność w pogodzeniu życia prywatnego i służby wojskowej. Często pracodawcy wymagali od nich większej dyspozycyjności – mówi płk Witold Bubak – dowódca 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej i dodaje: – Dzięki tej nowej formie służby, przez mniejsze zaangażowanie żołnierze będą mogli czynnie służyć państwu polskiemu.  

Zgodnie z Ustawą służba w aktywnej rezerwie pełniona jest na podstawie powołania na czas nieokreślony. Żołnierz powołany w ramach aktywnej rezerwy pełni służbę raz na kwartał, przez co najmniej 2 dni w czasie wolnym od pracy oraz jednorazowo, przez 14 dni, co najmniej raz na 3 lata. Okres pełnienia służby może być jednak większy, stosownie do potrzeb Sił Zbrojnych. Służba ta może być pełniona również w trybie natychmiastowego stawiennictwa. 

 

źródło: 6 MBOT

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content