7.2 C
Pionki
środa, 16 października, 2024
spot_img

Region. „To było intensywne półrocze, a przed nami jeszcze wiele dobrego”. Rozmowa z dyrektorką KDK Elwirą Kozłowską

Popularne

spot_img

Koncerty, spektakle, kabaret i stand-up, seanse w kinie, wystawy, konkursy, wykłady, a także zajęcia artystyczne dla wszystkich grup wiekowych. Dobiega końca pierwsze półrocze 2024 roku i to doskonały czas na podsumowanie tego, co działo się w ostatnich miesiącach w Kozienickim Domu Kultury. O dotychczasowych wydarzeniach, ofercie wakacyjnej i zbliżającym się nowym sezonie rozmawiamy z Dyrektorką Kozienickiego Domu Kultury Elwirą Kozłowską.

Pani Dyrektor, za nami uroczyste zakończenie kolejnego roku Akademii Szerokich Horyzontów Kozienickiego Domu Kultury. Można powiedzieć, że był to taki niemal ostatni dzwonek przed wakacjami. Niemal, bo przed nami jeszcze co najmniej dwa duże wydarzenia nim zacznie się letnia przerwa. Co zatem nas czeka w najbliższych dniach?

Tak, zaledwie wczoraj wręczyliśmy dyplomy uczestnikom naszych zajęć dla dzieci i młodzieży. W trakcie tego ostatniego spotkania zobaczyliśmy prezentacje naszych młodych wokalistów i tancerzy, a ponadto otworzyliśmy wystawę „Z pracowni ASzH”, na której prezentujemy twórczość naszych uczniów. Korzystając z okazji, serdecznie zachęcam do zapoznania się z nią. Ekspozycja znajduje się w sali na rogu Centrum Kulturalno-Artystycznego.

A już jutro odbędzie się kolejna edycja Nocy Świętojańskiej w Kozienicach. Jak co roku, spotykamy się na nabrzeżu nad Jeziorem Kozienickim, o godz. 20.00. W programie wydarzenia znalazły się m.in. gry plenerowe, warsztaty plastyczne z członkami Grupy Twórczej „Vena” KDK czy wyplatanie wianków. Czeka nas również bardzo klimatyczny koncert zespołu Czarnina, a na finał pokaz tańca z ogniem, tym razem w wykonaniu Teatru Ognia „Bohema”. Wstęp na wydarzenie jest wolny, więc tym bardziej serdecznie zapraszam. Warto też trzymać kciuki za pogodę, bo obchody Nocy Świętojańskiej uzależnione są od warunków atmosferycznych.

A już za tydzień czeka nas ostatni przed wakacjami „Kulturalny czwartek w KDK”. 27 czerwca dwukrotnie wystawiony zostanie spektakl pt. „Pikantni”. To komedia w gwiazdorskiej obsadzie, przy czym warto zauważyć, że jest to propozycja wyłącznie dla widzów dorosłych. Bilety na ten konkretny spektakl dostępne są tylko w sieci, a po szczegóły odsyłam na naszą stronę internetową.

Wspomniała Pani, że to już ostatni „Kulturalny czwartek w KDK” przed letnią przerwą. Proszę przypomnieć, jak wyglądała ta część oferty Kozienickiego Domu Kultury w mijającym półroczu?

Zdecydowanie był to aktywny i kulturalny czas. Praktycznie w każdy czwartek odbywały się u nas najróżniejsze wydarzenia. Wyjątkiem były pojedyncze przerwy, np. w długi weekend majowy czy w Boże Ciało.

Na naszych mieszkańców czekało w sumie siedem spektakli komediowych, a ósmy – jak już wspomniałam – odbędzie się za tydzień. Wysłuchaliśmy też w sumie pięciu koncertów. Zaczęliśmy od noworocznej „Gali Muzyki Świata i Operetki”, a następnie wystąpili u nas: zespół Raz Dwa Trzy, Stefano Terrazzino, Łukasz Zagrobelny oraz formacja Universe. Fani muzyki poważnej mogli natomiast obejrzeć dwa specjalne seanse w Kinie KDK – operowy i operetkowy.

Pamiętaliśmy też o miłośnikach dobrego humoru, bo wystąpili u nas panowie z Kabaretu Skeczów Męczących, a także Roman Żurek ze swoim premierowym, stand-upowym programem.

Z kolei na najmłodszych czekał pokaz iluzji w wykonaniu Pana Magicznego i Pani Czarującej oraz interaktywny spektakl z żywymi maskotkami zatytułowany „Hau Hau Show”. Dzieci i młodzież gościliśmy w czwartki również w ramach XXIX Konkursu Muzyczno-Tanecznego „Music-Dance”. Frekwencja i poziom konkursu były naprawdę wysokie.

Chcę jeszcze zauważyć, że formuła „Kulturalnych czwartków w KDK” na dobre zakorzeniła się w świadomości naszych mieszkańców, którzy regularnie pojawiają się na naszych wydarzeniach. Coraz częściej widzimy także gości z okolicznych miejscowości i sąsiednich miast.

Trzeba przyznać, że ta oferta była z jednej strony bogata, a z drugiej różnorodna. Ale „Kulturalne czwartki w KDK” to tylko część tego, co oferuje Kozienicki Dom Kultury. Tych wydarzeń było znacznie więcej i wszystkich zapewne nie damy rady tu przywołać.

Tak, w Kozienickim Domu Kultury dzieje się coś praktycznie każdego dnia. W tym roku artystycznym zakończyliśmy już nasze zajęcia w ramach Akademii Szerokich Horyzontów, a także ogólnorozwojowe i terapeutyczne dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami oraz odpłatne dla osób dorosłych. Wcześniej dobiegła końca 16. edycja Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Aktualnie prowadzimy konkurs na instruktorów, którzy będą prowadzić warsztaty w przyszłym roku, trwa też programowanie nowej oferty UTW.

Wiele dzieje się również w Kinie KDK, które nieustannie proponuje kozienickim widzom premierowe produkcje. W ostatnich miesiącach mieliśmy wiele interesujących seansów, m.in. w ramach cyklu „Kino dla ciekawych” czy spotkań Klubu Filmowego „Znicz”, który wspaniale się rozwija. Tu muszę wspomnieć, że nasz klub po raz kolejny został dostrzeżony przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, co skutkuje przyznaniem kolejnego dofinansowania na jego działalność. Za nami już 18 naprawdę pasjonujących spotkań. Dodam jeszcze, że pamiętamy też o innych cyklach, jak „Poranki filmowe” czy „Kino dla seniora”. Nie brakuje też konkursów kinowych, które organizujemy wspólnie z naszym partnerem reklamowym.

Za nami również kolejne spektakle z cyklu „Poranki teatralne dla dzieci”, wyjazdy w ramach „Teatralnych podróży”, otwarte warsztaty literackie dla młodzieży i dorosłych, kolejne spotkanie literackie z cyklu „Witryna” czy kozienickie obchody Światowego Dnia Poezji. W pierwszym półroczu mieliśmy również kilka zachwycających wystaw, na których prezentowaliśmy prace m.in. Elżbiety Staniszewskiej, Tadeusza Dębskiego czy Celiny Drzewieckiej.

Należy pamiętać, że zorganizowaliśmy też X Festiwal Muzyki Sakralnej im. Józefa Furmanika, ogłosiliśmy XXII Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Marii Komornickiej oraz jesteśmy już po kwalifikacjach wstępnych do XXI Konkursu Piosenki o Nagrodę im. Bogusława Klimczuka. To było intensywne półrocze, a przed nami jeszcze wiele dobrego.

Pani Dyrektor, rozpoczynają się wakacje, to oznacza, że w Kozienickim Domu Kultury przez chwilę będzie się nieco mniej działo, ale oczywiście o nudzie nie ma mowy. Co Kozienicki Dom Kultury zaplanował na te kilka – miejmy nadzieję – słonecznych tygodni?

Oczywiście wracamy z naszą coroczną akcją „Lato w mieście – wakacje z KDK”. Nasza letnia oferta została przygotowana z myślą o dzieciach i młodzieży w wieku od 5 do 18 lat. Uczestnicy zajęć mogą wybierać spośród kilkunastu różnego rodzaju warsztatów. Tegoroczną ofertę zdominowały zajęcia plastyczne, podczas których z pewnością powstaną unikatowe pamiątki z wakacji. W ramach letniej akcji organizujemy również jednodniową wycieczkę autokarową, a uczestnicy odwiedzą Centrum Nauki Leonardo Da Vinci, Zamek Królewski w Chęcinach oraz kamienicę „Niemczówkę”. Nie zabraknie też wakacyjnych seansów w Kinie.

„Lato w mieście” rozpoczyna się w lipcu i potrwa do połowy sierpnia. W ostatnich tygodniach wakacji całą uwagę poświęcimy XXI Festiwalowi Muzyki Rozrywkowej im. Bogusława Klimczuka. Ten już 30 i 31 sierpnia i chociaż nie mogę zdradzić jeszcze zbyt wielu szczegółów, to powiem, że kozieniczanie mogą szykować się na naprawdę wspaniały festiwal. Już kwalifikacje wstępne pokazały, że poziom konkursu będzie bardzo wysoki i na naszej scenie zobaczymy przepiękne występy. Tym bardziej, że tak jak w ubiegłym roku, naszym wokalistom będzie towarzyszył zespół festiwalowy. Nie zabraknie też gwiazdy estrady. Warto będzie być z nami.

O tym, co będzie działo się po wakacjach będzie jeszcze okazja porozmawiać przy innej okazji, ale sprzedaż biletów na część wydarzeń już ruszyła. Czego mogą spodziewać się widzowie?

Zanim powiem o planach na nowy sezon, zaznaczę tylko, że w lipcu, a dokładnie 31 lipca czeka nas spotkanie z Tomaszem Karolakiem. Artysta zawita do Kozienickiego Domu Kultury z programem łączącym stand-up i muzykę. To taka propozycja na przełamanie letniej przerwy, a samo wydarzenie odbędzie się w środę, a nie jak zazwyczaj w czwartek.

Natomiast już we wrześniu wystąpi u nas Kabaret Młodych Panów, a w październiku Piotr Bałtroczyk i Rafał Rutkowski. Przed nami również spektakle „Cudowna terapia” i „Alibi od zaraz”, a w listopadzie: „Lola, lalka miłości” oraz „Przyjazne dusze”. W grudniu natomiast wysłuchamy koncertu Michała Baroja z zespołem, zatytułowanego „No, a ja?”.

Po przerwie wrócą też nasze zajęcia stałe, cykle kulturalne oraz oczywiście Uniwersytet Trzeciego Wieku. Warto śledzić naszą stronę internetową oraz profile w mediach społecznościowych, aby być na bieżąco. Jak zawsze, zapraszam do Kozienickiego Domu Kultury.

 

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content