18.1 C
Pionki
wtorek, 8 października, 2024
spot_img

[REGION] Podróż pociągiem z Kozienic do Warszawy staje się faktem. Premier zapowiedział inwestycje “Kolej Plus”

Popularne

spot_img

Ponad 1200 kilometrów linii kolejowych będzie mogło zostać objętych dofinansowaniem w ramach Programu Kolej Plus. W Janowie Lubelskim przedstawiciele rządu ogłosili jego szczegóły. Inwestycje mają się przyczynić do walki z tak zwanym wykluczeniem komunikacyjnym. Spośród wszystkich 34 inwestycji znalazł się projekt zgłoszony przez gminę Kozienice. Dziś dowiedzieliśmy się, że do 2028 roku powstanie linia kolejowa, którą z Kozienic przez gminę Głowaczów będzie można dojechać do Warszawy.

Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe zakończyła ocenę dokumentów ze wstępnymi studiami planistyczno-prognostycznymi, które przygotowały samorządy województw. Wszystkie zgłoszone projekty były oceniane według takich samych kryteriów. Uwzględniały one różne aspekty, między innymi demograficzno-społeczny, środowiskowy, ekonomiczny, techniczno-eksploatacyjny oraz wyniki analiz studialnych.

–  Bardzo się cieszę, że możemy dzisiaj przedstawić niezwykle ważny program dla całej Polski. Program, który mówi o odbudowie, odtworzeniu linii kolejowych – powiedział premier Mateusz Morawiecki. I dodał: – To ważny moment, ponieważ w III Rzeczpospolitej dochodziło do likwidowania linii kolejowych.

– Gratuluję wszystkim samorządom, których projekty zostały zakwalifikowane do realizacji w ramach Programu Kolej Plus. Naszym celem jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu. Duże zainteresowanie samorządów Programem świadczy o tym, że kolej jest ważnym elementem rozwoju regionów – powiedział podczas konferencji w Janowie Lubelskim minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Kolej Plus w Kozienicach. Rząd pokazuje mapy

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów opublikowała wykaz prac, które mają być prowadzone w ramach rządowego programu. Województwa mazowieckie i podlaskie mają dzięki programowi Kolej Plus uzyskać finansowanie na trasy Zegrze-Przasnysz, trasę Łomża-Śniadowo-Łapy, odcinek Ostrów Mazowiecka-Małkinia, oraz Sokołów Podlaski-Siedlce i Kozienice-Dobieszyn.  

Do 2028 roku powstanie linia kolejowa, którą z gminy Kozienice przez gminę Głowaczów będzie można dojechać do Warszawy. Projekt zgłoszony przez gminę Kozienice opiera się na wykorzystaniu istniejącej linii do Świerży Górnych i poprowadzeniu jej do wyżej wspomnianego Głowaczowa. Stacja w Kozienicach planowo ma znajdować się przy ulicy 11-ego Listopada, w miejscu przecięcia się z torami prowadzącymi do Elektrowni Kozienice.

– Dziś prezentujemy program, który obejmuje 34 inwestycje, polegające na budowie, odbudowie czy rewitalizacji linii kolejowych. Dzięki temu do 2028 r. obszar wykluczenia komunikacyjnego znacznie się zmniejszy – powiedział wiceminister Andrzej Bittel.

W założeniach zostały określone podstawowe warunki realizacji inwestycji tego programu. Chodzi o zapewnienie współfinansowania w wysokości co najmniej 15 procent kosztów kwalifikowalnych przez podmioty zgłaszające i współfinansowania kosztów niekwalifikowalnych.

Konieczne jest też przedłożenie deklaracji organizatora przewozów dla połączenia – minimum 4 pary pociągów przez co najmniej 5 lat, a także zawarcie umowy na realizację inwestycji pomiędzy wnioskodawcą a PKP Polskie Linie Kolejowe.

Zwiększenie wartości Programu o kolejne 5,6 mld zł

Budżet Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej Plus do 2028 roku zostanie zwiększony o 5,6 mld zł –  do ponad 11 mld zł. Odbędzie się to przez przyjęcie nowelizacji ustawy o komercjalizacji i restrukturyzacji przedsiębiorstwa państwowego Polskie Koleje Państwowe z 8 września 2000 r.

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content