31.4 C
Pionki
piątek, 12 lipca, 2024
spot_img

Region. Niezapomniana Noc Świętojańska nad Jeziorem Kozienickim

Popularne

spot_img

Koncert zespołu Czarnina, widowiskowy pokaz teatru ognia, liczne gry i zabawy dla dzieci oraz wyjątkowa atmosfera. Tak w skrócie można podsumować tegoroczną edycję Nocy Świętojańskiej, która odbyła się w sobotę, 22 czerwca na malowniczym nabrzeżu Jeziora Kozienickiego. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Gminę Kozienice oraz Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka.

Pomimo kapryśnej pogody, która kilkukrotnie próbowała pokrzyżować plany organizatorom i uczestnikom, mieszkańcy Kozienic tłumnie zjawili się na miejscu. Przez cały dzień niebo było pochmurne, a intensywne opady deszczu towarzyszyły przygotowaniom, jednak o godzinie 20:00 nad Jeziorem Kozienickim zgromadził się tłum, gotowy na wspólne świętowanie w klimatycznej scenerii.

Festiwal tradycji i zabawy

Wszystkich przybyłych powitała Halina Koryńska, instruktorka z Kozienickiego Domu Kultury, która poprowadziła całe wydarzenie. Rozpoczęła od krótkiej prezentacji programu Nocy Świętojańskiej, podkreślając znaczenie sobótkowych tradycji. Następnie, na oczach zgromadzonej publiczności, rozpalono ognisko, symbolizujące dawną tradycję, czemu towarzyszył energetyczny koncert gongów i mis tybetańskich.

Nie zabrakło także licznych atrakcji, które zadowoliły zarówno najmłodszych, jak i dorosłych uczestników. Jednym z głównych punktów programu było wyplatanie wianków pod okiem instruktorek z Kozienickiego Domu Kultury. Z polnych kwiatów i ziół powstawały przepiękne kompozycje, które wieczorem ozdobiły głowy wielu uczestniczek. Dzieci miały możliwość zabawy w drewnianych grach plenerowych oraz uczestniczenia w warsztatach plastycznych prowadzonych przez członków Grupy Twórczej „Vena KDK”. Uczestnicy tych zajęć tworzyli fantazyjne wzory na drewnianych plastrach, które następnie ozdobiły teren wydarzenia.

Magiczny moment puszczania wianków

Około godziny 21:00 nadszedł czas na jeden z najbardziej oczekiwanych momentów wieczoru – rytuał puszczania wianków. Na brzegu jeziora zgromadziły się kobiety, które zgodnie z tradycją rzuciły swoje wianki na taflę Jeziora Kozienickiego, co miało przynieść im szczęście i pomyślność.

Muzyczna uczta z zespołem Czarnina

Gwiazdą wieczoru był zespół Czarnina, który przygotował niezwykły koncert. Skład grupy, w którym znaleźli się: Nina Kodorska (wokal, instrumenty perkusyjne), Oliwier Andruszczenko (klarnet, bas klarnet, saksofon), Patryk Walczak (akordeon) oraz Hipolit Woźniak (gitara akustyczna), zaprezentował unikalne interpretacje tradycyjnych melodii romskich, bałkańskich i bliskowschodnich. Ich muzyka charakteryzuje się niezwykle ekspresyjnym śpiewem oraz licznymi improwizacjami, co wywołało żywiołowe reakcje publiczności. Godzinna muzyczna uczta była jednym z najważniejszych punktów tegorocznej Nocy Świętojańskiej, którą uczestnicy zapamiętają na długo.

Ogniste zakończenie

Finałowym akcentem wieczoru był pokaz tańca z ogniem w wykonaniu aktorów z Teatru Ognia „Bohema”. Widowisko zatytułowane „Noc Kupały” przyciągnęło tłumy, które z zapartym tchem obserwowały mistrzowskie popisy z użyciem płonących poi, kijów, pochodni, wachlarzy oraz hula hoop. Efekty pirotechniczne i spektakularny deszcz iskier stworzyły niezapomnianą atmosferę i były doskonałym zakończeniem tego wyjątkowego wieczoru.

Tegoroczna Noc Świętojańska nad Jeziorem Kozienickim była pełna atrakcji, muzyki i tradycji, które przyciągnęły mieszkańców i turystów. Już teraz zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia, która jest dostępna na stronie Kozienickiego Domu Kultury.

 

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content