7.2 C
Pionki
środa, 16 października, 2024
spot_img

[REGION] Jedlnia-Letnisko oficjalnie miastem!

Popularne

spot_img

Dzień Sylwestra to dzień radości szczególnie dla mieszkańców gminy Jedlnia-Letnisko. Od 1 stycznia będzie ona bowiem miastem. Akt nadania statusu miasta z rąk premiera Mateusza Morawieckiego odebrał włodarz gminy, Piotr Leśnowolski.

– W dniu dzisiejszym z rąk Premiera Mateusza Morawieckiego odebrałem Akt Nadania Statusu Miasta dla Jedlni-Letniska. Cieszę się, że mój wniosek oraz starania uzyskania praw miejskich zostały zwieńczone dzisiejszą uroczystością. 30 grudnia 2021 na stałe wpisze się do historii Jedlni-Letniska i naszej Gminy. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu – pisze na Facebooku, wójt gminy Jedlnia-Letnisko Piotr Leśnowolski.

Jako główne aspekty popierające taką wizję przyszłości Jedlni-Letnisko wójt Piotr Leśnowolski przedstawiał równo rok temu między innymi bogatą historię gminy oraz dynamicznie rozwijającą się infrastrukturę. Według niego, na tamtą chwilę uzyskanie praw miejskich przyczyniłoby się do poprawienia sytuacji gospodarczej, a także możliwy byłby dostęp do lepszego finansowania różnorakich projektów z funduszów Unii Europejskiej. Teraz, gdy oficjalnie przekazano akt nadania statusu miasta dla gminy Jedlnia-Letnisko ten plan będzie mógł się ziścić.

Nadanie miejscowości statusu miasta leży tylko i wyłącznie w kompetencji Rady Ministrów, która rozstrzygnięcie w tym przedmiocie podejmuje w formie rozporządzenia, a decyzja w tej sprawie poprzedzona jest analizą spełnienia przez zainteresowaną miejscowość kryteriów ustawowych.

Oprócz Jedlni-Letniska prawa miejskie otrzymały: Pruszcz (woj. kujawsko–pomorskie), Izbica (woj. lubelskie); Lutomiersk (woj. łódzkie), Bolimów (woj. łódzkie); Cegłów (woj. mazowieckie); Nowe Miasto (woj. mazowieckie), Iwaniska (woj. świętokrzyskie); Olsztyn (woj. śląskie) oraz Kaczory (woj. wielkopolskie).

Kilka słów o historii

Jedlnia-Letnisko (do 1917 Mokrzec Swoboda) – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie radomskim, w gminie Jedlnia-Letnisko.

Jest siedzibą gminy Jedlnia-Letnisko i rzymskokatolickiej parafii św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny. W latach 1945–1975 miejscowość administracyjnie należała do województwa kieleckiego, natomiast potem w latach 1975–1998 do województwa radomskiego. Do 1954 roku siedziba gminy Gzowice.

W 1917 miejscowości nadano nazwę – Jedlnia-Letnisko. Do powstania pierwszego członu nazwy, Jedlnia przyczynił się rejent Marcin Kaliszczak, natomiast do drugiego, Letnisko, lekarz Ludwik Żerański (1849–1905; ojciec Tadeusza Żerańskiego). W Jedlni zaczęły powstawać pierwsze domy letniskowe, stawiane na wzór podwarszawskich willi w stylu świdermajer. Do dziś zachowało się kilka ponad stuletnich willi m.in. w posiadaniu rodzin: Chrzanowskich, Chmielewskich i Kaliszczaków. W okresie początkowym do Jedlni-Letnisko – dawniej osady Mokrzec Swoboda ściągali zamożniejsi mieszkańcy Radomia, m.in. ówczesny Prezydent Radomia Czesław Golczewski.

Dzięki położeniu na skraju Puszczy Kozienickiej oraz wybudowaniu na rzece Gzówce 2,5-kilometrowego zalewu jest miejscowością wypoczynkowo – turystyczną, natomiast kościół parafialny odrestaurowany przez proboszcza Andrzeja Margasa, jako jedyny na Mazowszu w stylu zakopiańskim, stał się wizytówką miasteczka.

W 1960 roku wieś zamieszkało 3036 mieszkańców, a w 1963 roku już 3281. W 1978 Jedlnia-Letnisko została siedzibą gminy. Według danych z roku 2012 gmina Jedlnia-Letnisko ma obszar ok. 65,57 km²

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content