20.2 C
Pionki
piątek, 14 czerwca, 2024
spot_img

Radni zdecydowali o dofinansowaniu linii autobusowej Pionki-Zwoleń

Popularne

spot_img

W piątek, 10 grudnia radni Powiatu Radomskiego podczas sesji nadzwyczajnej wyrazili zgodę na podpisanie porozumienia między innymi z samorządem powiatu zwoleńskiego, który będzie organizatorem linii komunikacyjnej relacji Pionki-Suskowola-Zwoleń. Dotyczyło ono dofinansowania wyżej wspomnianej linii.

Linia Pionki – Zwoleń dalej aktywna

Radni zdecydowali o przedłużeniu na kolejny rok istniejącego porozumienia z samorządem powiatu zwoleńskiego. Jest on organizatorem linii komunikacyjnej Zwoleń – Suskowola – Pionki. Jak podkreślali radni wspólne działanie ma ułatwić niezmotoryzowanym mieszkańcom przemieszczanie się po tym terenie.

– Ponad rok temu składałem interpelację w sprawie przywrócenia połączenia autobusowego pomiędzy Pionkami a Zwoleniem. Bardzo dziękuję władzom powiatu za podjęcie tego tematu i skuteczne zajęcie się sprawą. Wiem, że mieszkańcy chwalą sobie to rozwiązanie, z tych kursów korzystają również uczniowie pionkowskich szkół – mówił podczas sesji radny Marek Janeczek z Pionek.

– Jak wynika z badań, w Powiecie Radomskim około 16 procent rodzin nie posiada żadnego środka transportu. Dlatego tak bardzo zależało nam na realnej likwidacji „białych plam” w komunikacji zbiorowej. Udało nam się to zmienić dzięki współpracy kilku powiatów. W praktyce przekłada się to na nowe połączenia dla mieszkańców wielu gmin naszego powiatu, jak: miasto Pionki i gmina Pionki, Gózd, Jedlnia – Letnisko, a także Zakrzew i Przytyk oraz Iłża i  Skaryszew – mówi Waldemar Trelka – starosta radomski, jeden z inicjatorów tworzenia wspólnych linii autobusowych w regionie.

Kursy na linii Pionki-Suskowola-Pionki odbywają się pięć razy dziennie: dwa rano, jeden w południe i dwa popołudniu. Linia prowadzi przez następujące miejsca: Zwoleń ul. Moniuszki 6, dwa przystanki w Niwkach, trzy przystanki w Suchej, trzy przystanki w Suskowoli, Działki Suskowolskie, Pionki Dworzec PKP Pionki Zachodnie oraz Pionki ul. Radomska 8 (przy Lidlu).

Porozumienia podpisane

W poniedziałek 18 października przedstawiciele samorządów: powiatu radomskiego, miasta i gminy Zwoleń, miasta Pionki i gminy Pionki podpisali porozumienie w sprawie współfinansowania wraz z powiatem zwoleńskim przewozu pasażerów. Wspólne działanie ma ułatwić niezmotoryzowanym mieszkańcom przemieszczanie się po tym terenie. 

Dzięki dobrej współpracy władz dwóch powiatów: zwoleńskiego oraz radomskiego, a także miast i gmin: Zwoleń oraz Pionki nierentowna linia autobusowa Pionki-Suskowola-Zwoleń nie zniknie z tutejszej mapy komunikacyjnej. 18 października br. w Starostwie Powiatowym w Zwoleniu zostało podpisane w tej sprawie stosowne porozumienie pomiędzy samorządami, które będą dofinansowywały zaplanowane kursy. Dokument w tej sprawie parafowali: starosta zwoleński Stefan Bernaciak, wicestarosta Waldemar Urbański, starosta radomski Waldemar Trelka, wicestarosta Krzysztof Kozera, burmistrz Zwolenia Arkadiusz Sulima, zastępca burmistrza Pionek Kamila Kaczorowska oraz wójt gminy Pionki Mirosław Ziółek.

Samorząd powiatu zwoleńskiego w celu ratowania linii autobusowej przyjął obowiązki organizatora transportu. Po wielu rozmowach nawiązał w tej sprawie współpracę z czterema innymi samorządami. Wspólnie ustalono, że w kosztach utrzymania linii będzie uczestniczył każdy z nich, przeznaczając na ten cel po 4,4 tysiąca złotych. Porozumienie będzie obowiązywało do końca tego roku kalendarzowego.

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content