12.3 C
Pionki
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Przed nami Dzień Ziemi w Pionkach. Będą darmowe sadzonki drzew, warsztaty, koncert oraz wiele innych atrakcji!

Popularne

Miejski Ośrodek Kultury w Pionkach zaprasza na XXIII Dzień Ziemi. Organizatorzy przygotowali sporo atrakcji dla najmłodszych oraz tych trochę starszych. Z pewnością każdy znajdzie coś interesującego.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Jeśli pogoda dopisze, wszystkie wydarzenia odbędą się w plenerze. Organizatorzy zapraszają już 23 kwietnia do Miejskiego Ośrodka Kultury przy ulicy Radomskiej 1.

Plan wydarzenia:

Godz. 15:00

Spektakl o tematyce ekologicznej „Przygody Jasia Ananasa”. Wspaniały spektakl Teatru „Małgo” mówi o ekologii – segregacji odpadów, dbałości o czystość środowiska oraz zdrowym stylu życia. Jego bohaterem jest niesforny Jaś, którego na początku poznajemy jako małego wandala, niszczącego i zaśmiecającego przyrodę. Chłopiec za nic ma również zasady zdrowego odżywiania się. Na efekty nie trzeba długo czekać – młodzieniec szybko przybiera na wadze, a karą dla niego ma być pożarcie przez Smoka! Przerażony Jaś obiecuje poprawę. Z pomocą przybywa Doktor Kruk, który objaśnia Jasiowi i dzieciom zasady zdrowego odżywiania oraz uświadamia ich jak ważna jest dbałość o środowisko naturalne. Młodzi widzowie dowiadują się jak segregować odpady, chronić przyrodę i prowadzić zdrowy styl życia. Spektakl „Przygody Jasia Ananasa” to również bogata scenografia, dużo piosenek, interakcja z dziećmi i, przede wszystkim, mądre przesłanie.

Po spektaklu zostaną ogłoszone wyniki konkursu plastycznego dla dzieci „ECO – kreacja”.

Godz. 16:00–18:00 – uliczka ekologiczna

  • Nadleśnictwo Kozienice w Pionkach zaprasza po darmowe sadzonki drzewek.
  • Kozienicki Park Krajobrazowy zaprasza dzieci i młodzież na konkursy i warsztaty ekologiczne.
  • Miejski Ośrodek Kultury w Pionkach zaprasza dzieci na warsztaty plastyczne o tematyce ekologicznej.

„Wiosenne wietrzenie szaf” czyli wiosenną wymianę ubrań. Jeśli macie w domu ubrania, które nie są Wam już potrzebne (oczywiście czyste, nie zniszczone) będziecie mogli zostawić je u nas w wyznaczonym do tego miejscu. Będziecie też mogli ze zgromadzonych rzeczy wybrać coś dla siebie. Przemysł odzieżowy jest jednym z największych trucicieli naszej planety, więc dobrze jest ograniczać kupowanie nowych ubrań.

„Oddajemy / adoptujemy rośliny” – będzie to wyznaczone miejsce, gdzie można zostawić rośliny (zarówno doniczkowe jak i te do posadzenia na zewnątrz) oraz ich sadzonki (zaszczepki) lub zabrać coś z tego co zostawili inni.

Kawiarnia „CieKawa” zaprasza na pyszne i zdrowe dania wegetariańskie.

Godz. 18:00 – koncert zespołu „Alicetea”

Alicetea to radomski zespół tworzony przez siedmiu muzyków, prezentujących energetyczną i stylistyczną fuzję dźwięków – od rocka, reggae, przez funkowe rytmy do kompozycji z potężnym kopem. Ma na koncie zagranych kilkaset koncertów zarówno w kraju i za granicą, w tym na największych scenach takich jak Przystanek Woodstock. W 2008 wydał swoją pierwszą płytę pt. „Muzyka Moja Broń”, w 2013 r. album „Wyspy Planety Układy”. Przez ponad 10 lat swojej działalności zagrał kilkaset koncertów w wielu miejscach w Polsce (m. in. na Przystanku Woodstock), a także poza granicami kraju.  19 grudnia 2018 r. zespół wydał trzeci oficjalny album zatytułowany Idylla, z którego utwory możemy usłyszeć w rozgłośniach radiowych w całym kraju. Fani, którzy znają i lubią radomski skład za różnorodność i podróże międzygatunkowe, nie zawiodą się. Ci, którzy oczekują czegoś nowego, również będą mogli usłyszeć jak Herbatniki eksplorują kolejne stylistyczne zakątki muzyki, odnajdując się w energicznych połączeniach stylistyki rocka, reggae, ska i elektroniki. Zespół tworzą: Daniel Adamczyk – wokal, Piotr Nieciecki – klawisze, gitara, Łukasz Treter – bas, Marcin Niewczas – gitara, Dariusz Kucharski – perkusja, Grzegorz Olewiński –puzon, Damian Czarnecki – trąbka.

Celem święta jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię. Organizatorzy zachęcają wszystkich do zmian codziennych nawyków, które korzystnie wpłyną na kondycję środowiska naturalnego:

  • zaplanujmy dzień bez samochodu – gdy tylko możemy zostawiajmy auto w garażu, korzystajmy z roweru, komunikacji miejskiej (przypominamy – w Pionkach jest darmowa), poruszajmy się pieszo
  • naprawiajmy zamiast wyrzucać – reperowanie jest lepsze dla środowiska i przynosi ogromną satysfakcję
  • segregujmy śmieci
  • robiąc zakupy, róbmy je z własną torbą, najlepiej bawełnianą
  • róbmy zakupy odpowiedzialnie, wybierajmy tylko to co nam jest rzeczywiście potrzebne
  • nie marnujmy żywności, żyjmy w myśl idei zero waste
  • kupujmy mniej ubrań, korzystajmy z second handów – przemysł odzieżowy jest jednym z największych trucicieli naszej planety
  • kupujmy lokalne produkty – korzystaj z miejscowych warzyw i owoców, transport na duże odległości równa się ogromnemu zanieczyszczeniu planety
  • płaćmy rachunki przez internet
  • zakręcajmy wodę podczas mycia zębów
  • wybierzmy prysznic zamiast wanny

Wydarzenie współfinansowane jest ze środków Powiatu Radomskiego. Jego organizatorem jest Miejski Ośrodek Kultury w Pionkach. Współorganizatorzy to Miasto Pionki, Powiat Radomski, Kozienicki Park Krajobrazowy, Nadleśnictwo Kozienice.

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content