16.5 C
Pionki
czwartek, 23 maja, 2024
spot_img

Ponad 200 osób maszerowało przez Puszczę Kozienicką z Mikołajem

Popularne

spot_img

W niedzielę 5 grudnia odbyła się już 13 edycja „Mikołajkowego Nordic Walking”.

Tym razem uczestnicy marszu spotkali się przy pomniku pszczoły w uroczysku „Bartny Kąt” na terenie leśnictwa Jaśce w Nadleśnictwie Kozienice. Uczestników marszu powitał z-ca Nadleśniczego Artur Mazur wraz z Lidią Zaczyńską, którzy przedstawili program marszu i zaprosili do krótkiej rozgrzewki przygotowanej przez Henryka  Motykę. Tym razem trasa około 5 km wiodła po dawnym nasypie kolejki wąskotorowej, obok użytku ekologicznego zwanego ”Kaczym Ługiem”,  rezerwatu przyrody „Ponty”, jodłowych drzewostanów leśnictwa Przejazd, zbiornika wodnego tzw. ”holenderskiego” aż do miejsca postoju pojazdów przy szkółce leśnej.

W trakcie marszu miały miejsce dwa przystanki tematyczne, które omówił z-ca nadleśniczego, a dotyczyły one ciekawych obiektów usytuowanych na trasie marszu. Tematyka dotycząca form ochrony przyrody w szczególności użytków ekologicznych, ochrony zasobów wodnych, ochrony bioróżnorodności oraz szkód w drzewostanach wywoływanych przez zmiany klimatu na przykładzie ekspansji jemioły. Dużym zainteresowaniem cieszyła się również prelekcja leśniczego Ryszarda Wziątka dotycząca bartnictwa i pszczelarstwa, która miała miejsce w „Leśnej Barci”.

Finał imprezy odbywał się w miejscu postoju pojazdów przy szkółce leśnej Przejazd, gdzie dla uczestników przygotowano: konkursy tematyczne z nagrodami, przekazywano wydawnictwa Nadleśnictwa Kozienice i RDLP w Radomiu, odbyła się degustacja miodów a także gorący posiłek. W trakcie marszu dodatkowym okolicznościowym akcentem było przekazanie koszulek z nadrukami i przypinkami.

Mikołajkowy nordic walking ma już stałych fanów, dla których jest to nieodłączny składnik przedświątecznej atmosfery. Z roku na rok uczestniczy w nim coraz więcej osób, w tym roku na plenerową imprezę przybyło ponad 200 osób, wszyscy z mikołajkowymi akcentami ubioru.

 

 

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content