4,9 C
Pionki
poniedziałek, 27 marca, 2023
0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Wichury nad Polską do 120 km/h. Nad Pionki zmierza niebezpieczny front burzowy

Popularne

Meteorolodzy ostrzegają przed niebezpieczną pogodą, która będzie mieć miejsce w Polsce. IMGW podało w poniedziałek rano, że dotychczasowe przewidywania o maksymalnych porywach wiatru zostały już przekroczone. Na wybrzeżu wieje już bowiem w porywach do 119 kilometrów na godzinę.

W większości kraju alerty drugiego stopnia

Jak podaje portal fanipogody.pl, powodem wichury jest chłodny front atmosferyczny, który przesuwa się do Polski znad Bałtyku oraz zatoka niżowa, która utworzyła się w północno-wschodniej części Europy. Duży gradient ciśnienia wywoła silne porywy wiatru, a na Bałtyku wystąpi sztorm.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zaktualizował w poniedziałek 17 stycznia ostrzeżenia dotyczące silnych porywów wiatru. Alerty obejmują dziś cały kraj i na południu dotyczą również intensywnych opadów śniegu oraz zamieci śnieżnych.

Ostrzeżenia drugiego stopnia dotyczące silnych porywów wiatru dotyczą województw:

  • zachodniopomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego – do godziny 16;
  • pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego – do godziny 18;
  • warmińsko-mazurskiego, podlaskiego – do godziny 22;
  • mazowieckiego – do godziny 23;
  • lubelskiego – do wtorku 18 stycznia do godziny 3.

Na tym obszarze wystąpi wiatr, który będzie wiał w porywach do 100 km/h. W pasie nadmorskim lokalne porywy wiatru mogą osiągnąć już 110-120 km/h. W tych regionach mogą wystąpić nawet czasowe przerwy w dostawie prądu.

W godzinach popołudniowych wiatr zacznie stopniowo słabnąć. Takie podmuchy mogą spowodować przerwy w dostawie prądu oraz utrudnienia na drogach. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poleca zabezpieczenie rzeczy wolnostojących. Powinniśmy usunąć przedmioty z parapetów, balkonów. Te wszystkie rzeczy, które mogą zostać porwane przez wiatr, bo niezabezpieczone mogą zostać rzucone przez wiatr i spowodować poważne obrażenia ciała.

Czytaj więcej

- Reklama -
spot_img

Ostatnio dodane

Skip to content