6.5 C
Pionki
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Pięć ognisk w szpitalu w Kozienicach. Placówka walczy z koronawirusem

Popularne

Ogniska epidemiczne zostały wykryte w pięciu oddziałach. Jak informuje dyrekcja kozienickiej placówki, sytuacja jest stabilna, a poszczególne oddziały w dalszym ciągu kontynuują swoją prace.

– Pomimo wprowadzenia reżimu sanitarnego, stosowania środków ochrony osobistej, przeprowadzania u osób niezaszczepionych badań wymazowych w kierunku zakażenia COVID-19 oraz szeregu innych zabezpieczeń przed zakażeniem koronawirusem wykryto 5 ognisk epidemicznych w następujących oddziałach szpitalnych: Urologicznym, Urazowo – Ortopedycznym, Wewnętrznym z Pododdziałem Kardiologii, Pediatrycznym oraz Zakładzie Pielegnacyjno – Opiekuńczym – informuje dyrektor szpitala Roman Wysocki.

Mimo bardzo trudnej sytuacji epidemiologicznej w SP ZZOZ i dużej absencji personelu medycznego cały czas utrzymano działalność leczniczą we wszystkich zakresach medycznych. – Dzięki szybkiej reakcji pracowników bezpieczeństwo pacjentów zostało zabezpieczone. Pacjentów z wynikami pozytywnymi w kierunku zakażenia wirusem SARS-CoV-2 umieszczono w oddziale covidowym, pracowników skierowano na izolację domową. Zarówno pacjentów jak i pracowników, którzy mieli kontakt z osobami zakażonymi objęto nadzorem epidemiologicznym, wykonano kontrolne testy antygenowe COVID-19. Szybkie i trafne działania zapobiegły wstrzymaniu działalności poszczególnych oddziałów szpitalnych, czego nie udało się niestety dokonać w innych szpitalach – dodaje dyrekcja szpitala.

Pacjentów z wynikami pozytywnymi w kierunku zakażenia koronawirusem umieszczono w oddziale covidowym, a pracowników skierowano na izolację domową. Zarówno pacjentów jak i pracowników, którzy mieli kontakt z osobami zakażonymi objęto nadzorem epidemiologicznym, wykonano kontrolne testy antygenowe.

– Jednocześnie informujemy wszystkich zainteresowanych, że pacjenci, przybywający w oddziałach szpitalnych SP ZZOZ w Kozienicach są objęci opieką medyczną oraz należycie zabezpieczeni przed zakażeniem zgodnie z obowiązującymi procedurami w zakresie zapobiegania chorobom zakaźnym – informuje dyrekcja placówki.

Spośród pracowników zatrudnionych w SP ZZOZ w Kozienicach 47 osób przebywa na zwolnieniach lekarskich, w tym 8 osób jest objętych izolacją domową przez Powiatową Stację Sanitarno – Epidemiologiczną w Kozienicach.

W związku z pogorszeniem sytuacji epidemiologicznej w SP ZZOZ w Kozienicach związanej ze zwiększeniem liczby zakażeń wirusem SARS-CoV-2 wśród pacjentów i personelu powołano „Zespół zarządzania kryzysowego”, którego zadaniem jest wspieranie Dyrekcji w zarządzaniu SP ZZOZ i monitorowanie na bieżąco sytuacji epidemiologicznej, oraz szybkie reagowanie na pojawiające się problemy.

Realizując zalecenia NFZ w sprawie leczenia pacjentów z potwierdzonym zakażeniem COVID-19 przyjętych do szpitala z powodów innych niż COVID-19 oraz w celu zminimalizowania rozprzestrzeniania się zakażeń wirusem SARS-CoV-2 placówka wydzielony został jeden oddział, w którym są izolowani pacjenci wymagający również innego leczenia niż tylko z powodu COVID-19.

Zgodnie z decyzją wojewody mazowieckiego szpital w Kozienicach musi zapewnić 26 łóżek dla pacjentów z podejrzeniem lub zakażeniem SARS-CoV-2. Jednak według zaleceń NFZ pacjenci z potwierdzonym wynikiem na obecność SARS-CoV-2 wymagający leczenia z powodów innych niż COVID-19, powinni być przyjęty i leczeni w oddziale odpowiednim ze względu na główną przyczynę hospitalizacji.

W związku z zapowiedzią Wojewody Mazowieckiego o stopniowym ograniczaniu wykonywania planowych zabiegów operacyjnych należy się liczyć z ograniczeniem wykonywania planowych zabiegów operacyjnych również w SP ZZOZ w Kozienicach.

W związku ze zwiększeniem liczby zachorowań na COVID-19 szpital zwrócił się
do Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej z prośbą o wsparcie w zwalczaniu pandemii COVID-19.

– Niestety wszystkie nasze działania w celu utrzymania ciągłości udzielania świadczeń zdrowotnych pacjentom we wszystkich zakresach pociągają za sobą bardzo duże koszty. Stan epidemii, to bardzo trudny okres dla wszystkich podmiotów leczniczych. Od momentu ogłoszenia stanu epidemii rynek medyczny wygenerował bardzo wysokie koszty, niewspółmierne do możliwości finansowych podmiotów leczniczych. Można szczerze przyznać, iż w stosunku do ubiegłych lat ceny asortymentu medycznego, szczególnie sprzętu medycznego, leków, środków opatrunkowych, środków ochrony biologicznej oraz preparatów dezynfekcyjnych będących zabezpieczeniem przed COVID-19 znacznie wzrosły. Stan epidemii i wzrost zakażeń koronawirusem oznacza dla szpitali konieczność zwiększania bazy sprzętowej i materiałowej, a tym samym dostosowania pomieszczeń w taki sposób, aby zapewniły bezpieczeństwo zdrowotne i epidemiologiczne dla pacjentów oraz personelu. Obecnie są prowadzone prace remontowo – modernizacyjne, w tym remont w budynku Szpitala „Z”, który prawdopodobnie skończy się jeszcze w tym miesiącu. Ukończenie prac remontowo – modernizacyjnych w budynku „Z”, w którym mieści się Oddział Zakaźny, pozwoli nam na zwiększenie bazy łóżkowej dla pacjentów chorych na COVID-19, co wiąże się z większym bezpieczeństwem dla pacjentów przebywających w budynku głównym Szpitala. Dzięki przeprowadzonym pracom remontowo – modernizacyjnym w oddziałach szpitalnych, w tym rozbudowę centralnej instalacji tlenowej oraz pozyskaniu urządzeń do prowadzenia wysokoprzepływowej tlenoterapii (AIRVO2 – urządzenie generujące wysokie przepływy ogrzanych i nawilżonych gazów oddechowych oraz HIFENT – wysokoprzepływowy nawilżacz oddechowy) poprawiliśmy dostępność tlenu w oddziałach szpitalnych, w tym również bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów i większą skuteczność leczenia – dodaje na koniec dyrekcja szpitala.

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content