-0.2 C
Pionki
wtorek, 19 marca, 2024

OSCARY 2023

Popularne

spot_img

Kino studyjne działające przy Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu zaprasza na filmy nominowane do najważniejszej nagrody filmowej przez Amerykańską Akademię Filmową.

20 I – 2 II – DUCHY INISHERIN, dramat, komedia, reż. Martin McDonagh, Irlandia, USA, Wielka Brytania 2022, 110’(premiera, 9 nominacji: najlepszy film, muzyka, montaż, reżyseria, aktor, scenariusz, aktor drugoplanowy x 2, aktorka drugoplanowa)

„Duchy Inisherin” to opowieść o losach dwójki przyjaciół, którzy znają się od kołyski: Pádraica (Colin Farrell) i Colma (Brendan Gleeson).

Akcja filmu rozgrywa się na malowniczej wyspie położonej na zachód od wybrzeży Irlandii. Pewnego dnia przyjaźń mężczyzn staje pod znakiem zapytania, gdy Colm niespodziewanie postanawia ją zakończyć. Zaskoczony Pádraic za wszelką cenę próbuje zrozumieć, co się stało i odzyskać kontakt z dawnym przyjacielem. W jego staraniach wspierają go siostra Siobhán (Kerry Condon) i znajomy młodzieniec o imieniu Dominik (Barry Keoghan). Niestety, wszelkie wysiłki Pádraica spełzają na niczym, a niewzruszony Colm jest coraz bardziej zdeterminowany, by zakończyć niechcianą relację. Po rzuconym w desperacji ultimatum Colma następuje seria szokujących wydarzeń, od których nie będzie już odwrotu…

Od 3 II – AFTERSUN, dramat obyczajowy, komedia, reż. Charlotte Wells, USA, Wielka Brytania 2022, 98’ (premiera, 1 nominacja – najlepszy aktor)

Młody ojciec Calum i jego córka Sophie wyjeżdżają razem do tureckiego kurortu. Podczas wspólnych wakacji stają się sobie bliżsi niż kiedykolwiek.

Jedno z największych olśnień tegorocznych festiwali, pokazywany i nagradzany od Cannes aż do Toronto. Czuły, zabawny, wzruszający i chwytający za serce film produkcji nagrodzonego Oscarem Barry’ego Jenkinsa („Moonlight”) ze znakomitymi rolami Paula Mescala („Normalni ludzie”, „Córka”) oraz debiutującej na wielkim ekranie Frankie Corie, zachwycił krytyków oraz dystrybutorów na całym świecie.

15 – 23 II – BLISKO, dramat obyczajowy, reż. Lukas Dhont, Francja, Belgia, Holandia 2022, 118’ (premiera, 1 nominacja – film międzynarodowy, Grand Prix Festiwalu Cannes 2022 – najlepszy film) KS

Jeden z najpiękniejszych filmów tegorocznego festiwalu w Cannes. Nagrodzone Grand Prix „Blisko” Lukasa Dhonta, autora pamiętnej „Girl”, to sensualna i czuła opowieść o przyjaźni dwóch 13-latków.

Léo i Rémi uwielbiają spędzać ze sobą czas, ich relacja jest intensywna, spontaniczna, żywa. Jednak głupie plotki, presja rówieśników i zagubienie w świecie, który nigdy nie jest oczywisty, powodują, że Léo zaczyna się oddalać i ranić przyjaciela. Wspaniale sfilmowany coming-of-age i zarazem uniwersalny film o akceptacji swoich błędów oraz nauce przeżywania najtrudniejszych emocji.

Od 17 II – WIELORYB, dramat obyczajowy, reż. Darren Aronofsky, USA 2022, 118’ (premiera, 3 nominacje: charakteryzacja, aktor, aktor drugoplanowy) KS

Charlie już od lat żyje na marginesie świata uwięziony w małym mieszkaniu przez chorobliwą otyłość. Odrzucony, nie bez powodu, przez swoich bliskich, samotnie zmierza w życiową przepaść. Wystarczy jednak jeden impuls, jedno spotkanie, by zapalić w nim płomień nadziei na to, że jeszcze nie wszystko stracone.

Charlie podejmuje próbę nawiązania dawno utraconego kontaktu z nastoletnią córką. Wie, że czeka go niesłychanie trudne spotkanie. Zdaje sobie sprawę, że ryzykuje utratę ostatniego złudzenia. Gotów jest jednak podjąć to ryzyko z wiarą, że także dla niego jest jeszcze szansa na odkupienie.

Od 24 II – TÁR, dramat, muzyczny reż. Todd Field, USA 2022, 158’

(premiera, 6 nominacji: zdjęcia, montaż, najlepszy film, reżyseria, aktorka, scenariusz)

Uznana kompozytorka Lydia Tár (nominowana do Oscara Cate Blanchett) zostaje pierwszą w historii dyrygentką największej niemieckiej orkiestry.

Wszechstronna, wybitnie utalentowana artystka zdaje się wieść perfekcyjne życie. Podziwiana w środowisku sztuki, oklaskiwana na międzynarodowych scenach zawodową karierę łączy z rodzinną codziennością. Jednak nawet w idealnie skomponowanym świecie da się usłyszeć fałszywe nuty.

Film Todda Fielda to studium muzycznego geniuszu, a zarazem historia o rewersie sukcesu i nadużywaniu władzy. Za oprawę muzyczną odpowiada Hildur Guðnadóttir, nagrodzona Oscarem za muzykę do filmu Joker.

 

www.mcswelektrownia.pl

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content