17.4 C
Pionki
czwartek, 23 maja, 2024
spot_img

Ogród działkowy „Krzewinka” z Pionek ze wsparciem sejmiku

Popularne

spot_img

„Kamienny Potok” z Kozienic, „Relaks” z Iłży i „Krzewinka” z Pionek to 3 spośród 18 ogrodów działkowych z subregionu radomskiego i powiatu grójeckiego, do których trafi wsparcie w ramach programu „Mazowsze dla działkowców 2023”. Dzięki pomocy samorządu województwa mazowieckiego działkowcy m.in. przeprowadzą remonty alejek, zainwestują w montaż lamp solarnych czy zmodernizują systemy monitoringu. Na ten cel władze regionu przeznaczyły ponad 267 tys. zł.

W tegorocznej edycji „Mazowieckiego Instrumentu Aktywizacji Działkowców – Mazowsze dla działkowców 2023” pomoc finansowa trafi do 37 gmin. Marszałek Adam Struzik podkreśla, że wsparcie umożliwi przeprowadzenie najpilniejszych inwestycji. – Ogródki działkowe to doskonałe miejsca do wypoczynku i kontaktu z przyrodą. Dlatego tak ważne jest podejmowanie działań zmierzających do ich udoskonalania. Rozbudowa infrastruktury, remonty czy nowe nasadzenia – wszystko to wpływa na poprawę walorów estetycznych, ale też sprawia, że spędzanie czasu na działce jest przyjemniejsze.

O wsparcie mogły ubiegać się jednostki samorządu terytorialnego, na których terenie funkcjonują rodzinne ogrody działkowe. Maksymalna kwota wsparcia nie mogła przekroczyć 20 tys. zł. Ostatecznie wnioski do programu złożyło 37 gmin i decyzją radnych województwa wszystkie aplikujące samorządy otrzymały dofinansowanie. Wsparcie władz Mazowsza w wysokości ponad 1,6 mln zł umożliwi realizację inwestycji na terenie 100 mazowieckich ROD. Aż 18 z nich zostanie zrealizowanych na terenie ROD z subregionu radomskiego i powiatu grójeckiego.

Jak zauważa wicemarszałek Rafał Rajkowski, przez pięć lat trwania programu zostało zrealizowanych ponad 390 projektów. – Duża liczba zgłoszeń do programu i lista inwestycji już przeprowadzonych pokazują, że wsparcie dla działkowców to dobry pomysł. W tym roku dofinansujemy kolejnych sto projektów, które pozwolą Mazowszanom cieszyć się tą formą wypoczynku.

W ramach programu „Mazowsze dla działkowców 2023” samorządy lokalne mogły pozyskać środki na budowę, odbudowę, modernizację i remont infrastruktury ogrodowej, m.in. sieci wodociągowej i elektrycznej, monitoringu, parkingów, ścieżek rowerowych, oświetlenia czy ogrodzeń. Na dofinansowanie miały także szansę projekty dotyczące aranżacji terenów zielonych, nowych nasadzeń, tworzenia oczek wodnych oraz budowy boisk, siłowni zewnętrznych, deptaków, placów zabaw czy skwerów.

Leszek Przybytniak, radny województwa mazowieckiego, wskazuje, jakie inwestycje będą realizowane w subregionie. – Nasi działkowcy zgłosili ciekawe i funkcjonalne projekty. W Iłży w ogrodzie „Relaks” powstanie altana ogrodowa, z kolei w Szydłowcu zostanie wymienione ogrodzenie, a w Grójcu w ogrodzie „Eden” będzie zmodernizowana brama i ogrodzenie.

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content