3.9 C
Pionki
piątek, 24 stycznia, 2025
spot_img

Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Techniczna. Dialog Teorii z Praktyką w Jedlni-Letnisku

Popularne

spot_img

Ponad 150 osób z całej Polski: przedstawiciele branży metalowej, naukowcy z uniwersytetów i politechnik, a nawet… youtuber z kanału, poświęconego tematyce CNC, wzięło udział w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowo-Technicznej „Innowacyjność w kształceniu technicznym – modele współpracy BCU z firmami branży mechanicznej”,  która odbywała się w dniach 28-29 listopada 2024 roku w Leśnym Ośrodku Edukacyjnym im. redaktora Andrzeja Zalewskiego w Jedlni – Letnisku. Uczestnicy mogli zapoznać się z nowoczesnym sprzętem i wysłuchać wykładów ekspertów z branży technicznej.

Konferencja była zorganizowana przez Branżowe Centrum Umiejętności w Pionkach wspólnie ze Stowarzyszeniem Inżynierów i Techników Mechaników Polskich (SIMP Radom). Prowadzący konferencję Mariusz Krawczyk, dyrektor ds. organizacyjnych BCU podkreślił, że wydarzenie nieprzypadkowo było zaplanowane na dwa dni.

– Pierwszy dzień był poświęcony naukowemu podejściu do zagadnień związanych z branżą: ślusarstwo, mechanika i obróbka skrawaniem, dlatego swoje prelekcje wygłosili przedstawiciele różnych uczelni technicznych z całej Polski, natomiast drugi dzień to podejście praktyczne, czyli seria wystąpień przedstawicieli branży mechanicznej, właścicieli firm, prezesów, dyrektorów, technologów. Przez dwa dni była to swoista arena, na której ścierali się w pozytywnym znaczeniu tego słowa teoretycy z praktykami, po to by na koniec wyciągnąć wnioski i wspólnie ustalić rekomendacje, które mogą przyczynić się do rozwoju branży mechanicznej – mówił Mariusz Krawczyk.

Konferencja była okazją dla wszystkich uczestników, a przybyło ich na konferencję około 150 osób, do wymiany doświadczeń, zapoznania się z nowoczesnymi rozwiązaniami i dyskusji o problemach, o ich rozwiązaniach, o innowacyjnych trendach, a przede wszystkim o Branżowych Centrach Umiejętności, jako miejscu do dyskusji, podnoszenia ważnych zagadnień dotyczących danej branży.

– Ponad 1500 firm tylko w Powiecie Radomskim jest związanych z branżą metalurgiczną. Myślę, że to jest odpowiedź na pewne wyzwania, bo jeśli chcemy być konkurencyjni, pierwsi i osiągać sukcesy, to powinniśmy też wdrażać pewną myśl technologiczną, a wcześniej zachęcać młodych do tego, aby się kształcili właśnie w naszym Centrum – mówi Waldemar Trelka, starosta radomski.

W konferencji wzięło udział ponad 150 osób, w tym przedstawiciele świata biznesu, szkolnictwa zawodowego na poziomie ponadpodstawowym i uczelni wyższych, byli również przedstawiciele innych Branżowych Centrów Umiejętności z całej Polski.

Jeśli chodzi o samo Branżowe Centrum Umiejętności, to liczymy, że będzie to miejsce, które pozwoli rozwijać się kadrze mechanicznej naszego regionu, ale nie tylko, ponieważ nasi słuchacze są to ludzie, którzy pochodzą z całej Polski, co nas cieszy ogromnie. Nie ukrywam, że taka ilość sprzętu, którą posiadamy, spowoduje, że na pewno osiągnie to efekt zamierzony – podkreśla Magdalena Wiśniewska, dyrektor CKZiU w Pionkach.

O potrzebie tworzenia Branżowych Centrów Umiejętności na przykładzie potencjału BCU Pionki mówił prof. Zbigniew Krysiak z Instytutu Myśli Schumana.

– BCU mają moim zdaniem niezwykle ważną rolę, dlatego że ten model dotyczący współpracy biznesu, samorządów, szkół średnich i uczelni technicznych tworzy nie tylko potencjał do dobrej edukacji praktycznej dla biznesów lokalnych, ale też właśnie ogólnopolskich i międzynarodowych – zauważył prof. Zbigniew Krysiak.

Drugiego dnia o swoich spostrzeżeniach opowiadali m.in. technologowie Mariusz Dynarek, który jest doświadczonym i czynnym technologiem CNC, a jednocześnie jest wykładowcą BCU w Pionkach, a potem Jakub Szyndlar, technolog firmy Abplanalp, a jednocześnie youtuber, prowadzący popularny branżowy kanał „CNC – krok po kroku”.

– Każde pytanie, które zostało mi zadane w przeszłości od operatorów, programistów, czy też od ludzi, którzy zaczynają, staram się przerodzić w film. Tak, żeby to nie były puste materiały, tylko faktyczne odpowiedzi na pytanie. Jeżeli ktoś raz zadał pytanie, ktoś inny na pewno również je zada. Oczekują nowoczesnych technologii. Im nowocześniejsze maszyny będę w stanie pokazać, tym bardziej będą w stanie rozwinąć się ludzie, którzy te materiały oglądają – tłumaczy Jakub Szyndlar, autor kanału CNC – Krok po Kroku.

W konferencji wzięli też udział przedstawiciele radomskiego biznesu.

Początkowo bardzo sceptycznie podchodziłem zarówno do BCU jako takiego, a także do mojego udziału w konferencji. Za namową dyrektora BCU Mariusza Krawczyka, odwiedziłem siedzibę BCU w Pionkach i powiem szczerze, jestem zdumiony, że zostało to tak profesjonalnie zorganizowane. Po tej wizycie zdecydowałem się na udział w konferencji jako prelegent i uważam to za właściwy krok – mówi Paweł Gąciarski, dyrektor Durr Poland Sp. z o.o.

Agenda Ogólnopolskiej konferencji naukowo-technicznej Branżowego Centrum Umiejętności w Pionkach pn. „Innowacyjność w kształceniu technicznym – modele współpracy BCU z firmami branży mechanicznej” pokazuje jak ważne i zacne osobistości wygłosiły prelekcje podczas dwudniowych obrad. Ogromne zainteresowanie – jak na pierwszą tego typu konferencję w Polsce – świadczy o tym, że istnieje potrzeba podnoszenia tematyki branży ślusarstwo, mechanika i obróbka skrawaniem na forum publicznym, a połączenie dwóch światów naukowego (teoretyczne podejście) z biznesowym/przemysłowym (praktyczne podejście) jest możliwe, a nawet konieczne, bo wpływa pozytywnie na rozwój całej branży.

 

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content