17.5 C
Pionki
poniedziałek, 24 czerwca, 2024
spot_img

Nowy taryfikator mandatów 2022 już obowiązuje. Co o nim sądzicie?

Popularne

spot_img

Rząd wywiązał się z obietnicy i od 1 stycznia kierowcy muszą liczyć się z nowymi, dużo wyższymi stawkami mandatów. O ile wiele z nich nie uległo zmianom, tak za najczęstsze wykroczenia kierowca będzie musiał zapłacić znacznie więcej.

Nowe stawki mandatów mają przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa na drogach i zapewne tak będzie, ponieważ nie dość, że mandaty są zdecydowanie wyższe, to wiele wykroczeń może być popełnionych tylko raz. Jeśli kierowca przewini w ten sam sposób drugi raz, przekroczy liczbę punktów i straci prawo jazdy. Obawa przed utratą „prawka” może mocno ograniczyć zapędy piratów drogowych.

Ponadto powstała grupa wykroczeń, które uznane są za najgroźniejsze. Ich stawki podwajają się, jeśli kierowca w ciągu dwóch lat popełni ponownie wykroczenie z tej grupy.

Przekroczenie prędkości

Bez wątpienia Polacy nagminnie łamią dozwolona prędkość. Nowe stawki mandatów za zbyt szybką jazdę mogą jednak spowodować, że kierowcy zdejmą nogę z gazu.

 • Przekroczenie do 10 km/h – 50 zł.
 • O 11–15 km/h – 100 zł.
 • O 16–20 km/h – 200 zł. 
 • O 21–25 km/h – 300 zł. 
 • O 26–30 km/h – 400 zł. 
 • O 31–40 km/h – 800 zł. 
 • O 41–50 km/h – 1 tys. zł. 
 • O 51–60 km/h – 1,5 tys. zł. 
 • O 61–70 km/h – 2 tys. zł. 
 • O 71 km/h i więcej  – 2,5 tys. zł. 

Co więcej, jeśli kierowca drugi raz w ciągu dwóch lat zostanie przyłapany na przekroczeniu prędkości większym niż 30 km/h, jego mandat zostanie podwojony. Przykładowo za przekroczenie o 35 km/h kierujący zapłaci już 1,6 tys. zł (a nie 800 zł, jak przy pierwszym przekroczeniu prędkości o 31-40 km/h), za przekroczenie o 63 km/h stawka wzrośnie do 4 tys. zł itd.

Wyprzedzanie w miejscu niedozwolonym

Wyprzedzanie przez kierującego w miejscu niedozwolonym od teraz będzie kosztowało 1 tys. zł, a jeśli kierowca popełni to przewinienie drugi raz, stawka wzrośnie do 2 tys. zł.

Nieustąpienie pierwszeństwa pieszym i wyprzedzanie na przejściu dla pieszych

Częstym wykroczeniem jest także nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu i wyprzedzanie na przejściach dla pieszych. Mandat w takiej sytuacji będzie wynosił 1,5 tys. zł, a jeśli kierowca popełni to przewinienie drugi raz, stawka wzrośnie do 3 tys. zł. Taryfikator dokładnie opisuje, za co kierujący dostanie mandat:

 • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych lub wchodzącemu na to przejście;
 • nieustąpienie przez kierującego pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża;
 • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przy przejeżdżaniu przez chodnik lub drogę dla pieszych albo podczas jazdy po placu, na którym ruch pieszych i pojazdów odbywa się po tej samej powierzchni;
 • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przez kierującego pojazdem podczas włączania się do ruchu;
 • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przy cofaniu pojazdem;
 • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przez kierującego pojazdem w strefie zamieszkania;
 • niezatrzymanie pojazdu w celu umożliwienia przejścia przez jezdnię osobie niepełnosprawnej, używającej specjalnego znaku lub osobie o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej;
 • wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych, na którym ruch nie jest kierowany, lub bezpośrednio przed tym przejściem;
 • omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu;
 • naruszenie zakazu jazdy wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych;
 • niezachowanie należytej ostrożności na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu i spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, jeżeli następstwem było naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia przez kierującego pojazdem mechanicznym;
 • niezachowanie należytej ostrożności na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu i spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, jeżeli następstwem było naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia przez uczestnika ruchu, lub inną osobę znajdującą się na drodze, z wyjątkiem kierującego pojazdem mechanicznym (czyli np. rowerzystę, pieszego – przyp. red.). W tym przypadku drugie takie samo przewinienie nie skutkuje podwojeniem stawki.

Przejazd przy zamkniętym przejeździe kolejowym

Wzrosła także kara za ignorowanie świateł czerwonych na przejeździe i omijanie zapór. W tym przypadku kierujący musi liczyć się z kwotą 2 tys. zł przy pierwszym przewinieniu i 4 tys. zł w przypadku drugiego wykroczenia w ciągu dwóch lat:

 • wchodzenie na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone, lub rozpoczęto ich opuszczanie;
 • naruszenie przez kierującego pojazdem zakazu objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeśli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie ich nie zostało zakończone;
 • naruszenie przez kierującego pojazdem na przejeździe kolejowym zakazu wjazdu za sygnalizator przy sygnale czerwonym, czerwonym migającym lub dwóch na przemian migających sygnałach czerwonych, lub za inne urządzenie nadające te sygnały;
 • naruszenie przez kierującego pojazdem zakazu wjeżdżania na przejazd kolejowy, jeśli po jego drugiej stronie nie ma miejsca do kontynuowania jazdy.

Jazda po alkoholu

Nowy taryfikator mocno uderza także w pijanych kierowców, choć o dziwo, te przewinienia nie są objęte najwyższą możliwą stawką.

 • Kierowanie na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu pojazdem innym niż mechaniczny przez osobę znajdującą się w stanie nietrzeźwości, lub pod wpływem środka działającego podobnie do alkoholu – mandat w wysokości 2,5 tys. zł.
 • Kierowanie na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu pojazdem innym niż mechaniczny przez osobę znajdującą się w stanie po użyciu alkoholu, lub podobnie działającego środka – mandat w wysokości 1 tys. zł.

Parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych

Za zatrzymanie się na „kopercie” kierowca dostanie mandat w wysokości 1,2 tys. zł.

Przejazd przez „korytarz życia”

Widok samochodów jadących przez korytarz życia jest szczególnie częsty w wakacje, kiedy wielu kierowców, zamiast stać w korku na autostradzie, postanawia zawrócić i jechać przez miejsce przeznaczone dla służb jadących do wypadku. Czasem dochodziło nawet do takich sytuacji, że pojazdy jadące takim korytarzem blokowały karetkę i straż pożarną. Od dziś takie zachowanie będzie karane mandatem w wysokości 2,5 tys. zł (minimalna kwota to 500 zł).

Jazda pod prąd na „ekspresówce” lub autostradzie

Jazda autostradą lub drogą ekspresową w kierunku przeciwnym niż wynikający z ustawy, lub znaków drogowych będzie kosztowała 2 tys. zł.

Niewskazanie kierowcy pojazdu

Niewskazanie wbrew obowiązkowi, na żądanie organu, komu pojazd został powierzony do kierowania lub używania w oznaczonym czasie w postępowaniu w sprawach o spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym oznacza mandat nie mniejszy niż 2 tys. zł.

Inne wykroczenia

 • Niezachowanie przez kierującego pojazdem wymaganego odstępu za poprzedzającym pojazdem poza obszarem zabudowanym w tunelu o długości przekraczającej 500 m – 300-500 zł.
 • Zawracanie w warunkach, w których mogłoby to zagrażać bezpieczeństwu ruchu lub ruch ten utrudnić 200-400 zł.
 • Naruszenie przez kierującego rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego, korzystającego z chodnika, drogi dla pieszych lub drogi dla rowerów i pieszych, obowiązku poruszania się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, ustąpienia pierwszeństwa pieszemu lub nieutrudnienia ruchu pieszemu – 300 zł.
 • Niezachowanie przez kierującego pojazdem wymaganego minimalnego odstępu między pojazdem, którym kieruje, a pojazdem jadącym przed nim na tym samym pasie ruchu – 300−500 zł.
 • Używanie pojazdu na obszarze zabudowanym w sposób powodujący uciążliwości związane z nadmierną emisją spalin do środowiska lub nadmiernym hałasem – nie więcej niż 300 zł 
 • Przewóz osób w liczbie przekraczającej liczbę miejsc określonych w dowodzie rejestracyjnym pojazdu albo wynikających z konstrukcyjnego przeznaczenia pojazdu niepodlegającego rejestracji – 300 zł za każdą osobę, nie więcej niż 3000 zł  
 •  Niewskazanie wbrew obowiązkowi, na żądanie uprawnionego organu, komu pojazd został powierzony do kierowania lub używania w oznaczonym czasie w sprawach dotyczących przekroczenia dopuszczalnej prędkości – dwukrotność wysokości grzywny przewidzianej za dane wykroczenie, nie niższa niż 800 zł. Tu pojawia się wątpliwość: najwyższy mandat za przekroczenie prędkości to 5000 zł, dwukrotność tej kwoty to 10 000 zł, a zatem o 2000 więcej niż wynosi maksymalny mandat za to wykroczenie przewidziany w ustawie. Wkradł się błąd? 
 • Tamowanie lub utrudnianie ruchu przez kierującego pojazdem mechanicznym – 500 zł.

Za jedno wykroczenie kierowca będzie mógł zapłacić maksymalnie 5 tys. zł, a w przypadku zbiegu wykroczeń suma nie będzie wyższa niż 6 tys. zł.

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content