Dzisiaj jest poniedziałek, 14 czerwca 2021 r., 165 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | KATALOG FIRM | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | RODO
Radni ustalili stawki za odbiór i utylizację odpadów. Zdaniem szefa MZUK opłaty powinny być wyższe
Dodał: JaW, 02-01-2013 13:09, odsłon: 5973

(VIDEO) Od liczby osób w mieszkaniu będą naliczane opłaty za wywóz śmieci w Pionkach. Taka uchwała została przyjęta na ostatniej sesji Rady Miasta w 2012 roku. Ustalono również miesięczne stawki, które mają wynosić 7 złotych 50 groszy za odpady segregowane i 12 złotych za odpady zmieszane.

D.H. CASINO WYPRZEDAŻ

Do końca roku samorządy w całej Polsce miały czas na przyjęcie pakietu uchwał, które miały dotyczyć zasad odbioru i opłat za śmieci. Ma to związek z ustawą sejmową, która od 1 lipca 2013 roku wprowadzi „podatek śmieciowy”. Będzie to prawdziwa rewolucja, bo to gminy staną się właścicielami wszystkich odpadów pochodzących od mieszkańców. Każdy z nas zostanie opodatkowany tzw. „podatkiem śmieciowym”. Płacić będą wszyscy. W zamyśle ma to spowodować, że nie będzie już się opłacało wywożenie śmieci do lasu.

 

W Pionkach sprawą nowej gospodarki śmieciowej zajmowała się komisja powołana przez burmistrza Janeczka. W jej skład wchodzili pracownicy Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych i Urzędu Miasta.ZAPŁACIMY OD OSOBY

Na ostatniej sesji w 2012 roku pionkowscy radni zdecydowaną większością głosów opowiedzieli się za metodą naliczania opłat od liczby osób w mieszkaniu. Miesięczne stawki ustalono na poziomie 7 złotych 50 groszy za odpady segregowane i 12 złotych za odpady nieposegregowane.

 

Oznacza to, że przykładowo czteroosobowa rodzina mieszkająca w bloku, która nie segreguje śmieci zapłaci 48 złotych na miesiąc. Opłaty mają być wnoszone raz na trzy miesiące, do 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada danego roku.

 

- Moim zdaniem te stawi są rażąco niskie. Same koszta paliwa MZUK-u to rocznie 121 tysięcy złotych. Najniższa stawka, która ewentualnie mogłaby pokryć bieżące koszta ponoszone obecnie przez nasz zakład to 10 złotych 42 grosze za odpady segregowane. Powinniśmy się liczyć z tym, że miasto do połowy roku będzie musiało do tego dopłacać. Może to być nawet czterysta do pięciuset tysięcy złotych. – tłumaczył na sesji Grzegorz Abramowicz, szef Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych w Pionkach.


Zdaniem burmistrza Janeczka miasto nie powinno ponosić strat z tytułu odbioru nieczystości, ale pod warunkiem, że poprawi się ściągalność opłat za wywóz śmieci.

 

BĘDZIE PRZETARG

Jak mówił Abramowicz, komisja zajmująca się sprawami gospodarki śmieciowej, zaproponowała burmistrzowi znacznie wyższe stawki. Stawki te były jednak wyliczane na podstawie kosztów ponoszonych przez MZUK, który obecnie zajmuje się odbiorem śmieci z terenu praktycznie całego miasta.

 

W pierwszym kwartale 2013 roku pionkowski samorząd będzie musiał ogłosić przetarg na wywóz nieczystości, do którego lokalna „komunalka” nie będzie mogła przystąpić. Nie pozwalają na to przepisy. Po rozstrzygnięciu przetargu może się okazać, że stawki za wywóz śmieci staną się nieaktualne i trzeba będzie je dopasować do oferty złożonej przez prywatną firmę. Oznacza to, że mogą pójść w górę, ale równie dobrze mogą zostać zmniejszone lub pozostawione na tym samym poziomie.

 

PODSTAWĄ DEKLARACJA

Pionkowscy radni przyjęli również wzór deklaracji, na podstawie której będzie pobierany „podatek śmieciowy”. Deklaracją będą wypełniać właściciele domków jednorodzinnych, a w przypadku bloków zarządcy wspólnot i administratorzy. To oni zdecydują o sposobie zbierania odpadów (segregowane lub śmieci zmieszane), a co za tym idzie o wysokości pobieranych opłat. Pierwsze deklaracje mają być składane do 15 marca 2013 roku.

Mazda
Skontaktuj się z autorem tekstu: JaW
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
Wasze komentarze
najlepiej efektowne było wejście zastępcy burmistrza
02-01-2013, 17:27:15
0
0
odpowiedz
Ciekawi mnie jedno jak to jest że Pan Grzegorz Abramowicz [size= small; font-family: arial,helvetica,sans-serif]twierdzi że stawka za wywóz śmieci przyjęta przez radnych jest za niska w momencie gdy dla przykładu samorządy Lipska i Przysuchy ustaliły stawkę w wysokości 6 zł i doszli do wniosku że potencjalnemu wykonawcy opłaci się przystąpić do przetargu. Zastanawia mnie też jak do tej pory mogło opłacać się wywozić śmieci prywatnym firmom za niższe stawki a teraz ma to być nie opłacalne. I na koniec dlaczego w tak podły sposób nasze Państwo uderza w rodziny wielodzietne skoro już teraz ma problem z emeryturami i rentami? Czyżby nasi politycy byli na tyle ślepi i głupi by podcinać gałąź na której siedzą? (Dla opornych koszt wywozu śmieci dla rodziny 5 osobowej 2 dorosłych i trójki dzieci wyniesie około 50 zł miesięcznie według propozycji Pana Abramowicza lub 37,50 przy propozycji naszych radnych zaś obecnie koszt wywozu śmieci u prywatnych przedsiębiorców wynosi ok 17 zł miesięcznie za 5 osób przy korzystaniu z usługi firmy z Radomia). Czy tylko ja uważam że nasi politycy zamiast szukać oszczędności coraz częściej sięgają do kieszeni zwykłego Kowalskiego?
[/size]
02-01-2013, 19:51:27
+ 1
0
odpowiedz
I tak np. w Augustowie prywatna firma pobiera: 7 zł/worek 100l. Srednie koszta rodziny 3 osobowej to 15 zł/miesiąc. Wszelkie odpady podlegające recyklingowi nie są objęte żadnymi kosztami. Skąd więc takie koszta u nas ?! Czyżby prywatna firma miała lepszego menagera ? A może będziemy łatać koszta za zaległe paliwo z poprzedniego roku ?!
03-01-2013, 09:54:06
+ 6
0
odpowiedz
VIP
Jak będą wyglądały opłaty za osoby,które są tylko zameldowane w Pionkach?Dotyczy to np.studentów,osób pracujacych zagranicą,wynajmujacych mieszkania w dużych miastach gdzie emigrowali "za pracą".Maja płacić za coś,czego nie ma?Jakaś kompletna bzdura.
03-01-2013, 09:55:26
+ 8
0
odpowiedz
Arkinghor masz rację, firmy z Radomia (np.Radkom) przyjeżdżaja do Pionek po śmieci i to im się opłaca? Przecież pokonują tę samą trasę na wysypisko w Radomiu. Trzeba szukać oszczędności w każdej dziedzinie, żeby ludziom w naszym mieście żyło się lżej, tak jak to robi dyrekcja naszego szpitala, który ma umowę na wywóz śmieci właśnie z Radkomem.

Widocznie MZUK nie jest konkurencyjny dla innych "śmieciowych"firm i cieszę się, że nie będzie mógł wystartować w przetargu na wywóz śmieci w naszym mieście.
03-01-2013, 14:23:54
0
0
odpowiedz
Panie Abramowicz skoro Panu te stawki nie odpowiadają niech Pan nie staje do przetargu!.Są firmy którym się będzie opłacało wywozić śmieci z Pionek a Mzuk po prostu padnie na r..!Myślę że skończył się Pana monopol i o to cała hryja.Za nic się kasy nie bierze.Tak na marginesie.
03-01-2013, 19:33:22
+ 5
0
odpowiedz
ZOBACZ WIĘCEJ AKTUALNOŚCI
WIĘCEJ +
Fot. Pionkowski Ośrodek Sportu i Rekreacji
20 czerwca na terenie Nadleśnictwa Kozienice w Pionkach przy ul. Partyzant&oacut...
Fot. Marcin Kucewicz
Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu, zaprasza n...
Fot. Miejski Ośrodek Kultury w Pionkach
9 czerwca 2021 roku w Miejskim Ośrodku Kultury w Pionkach odbyły się eliminacje ...
Fot. Zuzanna Drela/KS Patex Pionki (od lewej: Jakub Wrona i Grzegorz Janeczek)
To były fantastyczne dwa tygodnie w wykonaniu trenerów KS Patex Pionki, J...
Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia zaprasza w niedzielę,...
Fot. Mateusz Palka
W niedzielę, 13 czerwca około godziny 17:20 do Stanowiska Kierowania Komendanta ...
fot. arch.prywatne
Natalia Drela zaliczyła fantastyczny weekend w Piotrkowie Trybunalskim. Nasza za...
Fot. Mateusz Palka
W niedzielę, 14 czerwca pod wpływem trudnych warunków pogodowych, kilka b...
Fot. Mariusz Grotkowski/Agencja Arpass (od lewej: dyrektor MOK Agata Chmielewska oraz Tomasz Wróblewski)
Pionkowski artysta, plastyk Tomasz Wróblewski, 11 czerwca świętował 30-le...
Fot. WSD Sandomierz
Zasłużony kapłan, wieloletni pracownik sandomierskiej kurii diecezjalnej i profe...
Fot. ilustracja/pixabay.com
Do 20 hektarów. To obszar w obrębie Krasnej Dąbrowej w gminie Pionki, na ...
Fot. Kozienicki Dom Kultury
Ponad 50 uczestników z 14 przedszkoli i szkół podstawowych z teren...
Fot. Krystian Maj - Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
- Już od 13 czerwca chcemy wprowadzić pewne zmiany, a od 23 czerwca zmiany, kt&o...
Fot. 6MBOT
75 terytorialsów z 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej wzięło udz...
Fot. Komenda Miejska PSP w Radomiu oraz Mateusz Palka
W środę, 9 czerwca na terenie zakładu Soudal, Ośrodku Państwowej Straży Pożarnej...
Fot. archiwum Kozienice24
Gmina Kozienice i Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka ogłosiły konkur...
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
W nocy z wtorku na środę (8/9 czerwca) doszło do strzelaniny przy ulicy Aleje Li...
Koniec roku szkolnego to idealny czas na podsumowanie nauki, ale niestety tradyc...
Fot. Starostwo Powiatowe w Radomiu
Dyrekcja Pionkowskiego szpitala informuje, iż od 7 czerwca rodzice mogą zapisywa...
Fot. Powiat Radomski
Przy Liceum Ogólnokształcącym imienia Marii Dąbrowskiej w Pionkach powsta...
Sponsorowane
WIĘCEJ +
Jeśli chcemy szybko i dobrze przyswoić język obcy, najlepiej jest z nim obcować na co dzień. I wła-śnie dlatego warto wz...
Noszone przez aktorki i modelki ubrania szybko wyprzedają się ze sklepowych półek. Ich styl, sposób malowa...
Marzysz o tym, by każdego ranka budzić się wypoczętym i pełnym energii? Masz dosyć porannych bólów karku c...
Kupiliście sobie łoże małżeńskie? Potrzebujecie jeszcze do niego materaca, lecz nie wiecie, czy odpowiednim wyborem będz...

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
Dziewit Meble
WYRÓŻNIONE FIRMY
WSZYSTKIE +
Agencja Reklamowa Arpass
Zajmujemy się projektowaniem materiałów graficznych dla firm oraz klient&...
DROBNE WYRÓŻNIONE
WSZYSTKIE +
WAKACJE Z MATEMATYKĄ
WAKACJE Z MATEMATYKĄ
Jeśli jesteś uczniem szkoły średniej i chcesz rozpocząć nowy rok szkolny bez  stresu, bez zaległości, zapraszam Cię na letnie korepetycje z matematyki. Mam wieloletnie doświadczenie. Cierpliwie i skutecznie wytłumacze to, czego nie rozumiesz, przygotu...
SPRZEDAM MIESZKANIE WŁASNOŚCIOWE
SPRZEDAM MIESZKANIE WŁASNOŚCIOWE
przy ul. A. Mickiewicza 4 w Pionkach. III piętro, 3 pokoje, kuchnia, łazienka, osobno WC o powierzchni 66,75 m2. Piwnica ok 19m2. Okolica cicha i spokojna. Tel. 884 101 430
DZIAŁKA BUDOWLANA NA MONIUSZKI
DZIAŁKA BUDOWLANA NA MONIUSZKI
Witam serdecznie. Mam na sprzedaż działkę budowlaną położoną na ul.Moniuszki w Pionkach. Działka jest w pełni uzbrojona w wodę, gaz, kanalizacje i elektryczność. Na działce znajduje się garaż blaszany na fundamentach i bardzo dobrze zabezpieczony. Obok zn...
WYNAJMĘ MAŁE MIESZKANIE
WYNAJMĘ MAŁE MIESZKANIE
Wynajmę od lipca 2021r małe jednopokojowe mieszkanie przy ul.Zakładowej 8 w Pionkach. Bliższe informacje pod tel. 694 866 271
WSZYSTKO BLISKO - ZAPRASZAMY
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992