Dzisiaj jest niedziela, 09 maja 2021 r., 129 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | KATALOG FIRM | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | RODO
Fabryka Domów Bogucin
Agata Duma jest uzależniona od...poezji
Dodał: JaW, 29-05-2015 10:13, odsłon: 2973
Fot. Justyna Płachta
Fot. Justyna Płachta

W sobotę 30 maja o godzinie 17:00 w kawiarni Mokka Miejskiego Centrum Kultury i Biblioteka w Pionkach odbędzie się promocja tomiku wierszy "Uzależniona 1" Agaty Dumy oraz wystawa prac plastycznych autorki. Zapraszamy!

D.H. CASINO WYPRZEDAŻ

Agata Duma to brzmi dumnie. W literackim środowisku zaistniała bardzo wcześnie. Agata jest niespełna dwudziestoletnią osobą, która tworzy poezję bardzo dojrzałą. W piątek 8 maja zaprezentowała swoją twórczość w Miejskim Centrum Kultury i Biblioteka w Pionkach. Z gorącymi emocjami po spotkaniu promującym tomik "Uzależniona 1" opowiedziała trochę o sobie i swojej przygodzie z poezją…

 

- Karolina Mroczek: Jesteśmy tuż po spotkaniu promującym Twój tomik. Jak wrażenia?

- Agata Duma: Bardzo cieszę, że na spotkanie przyszło aż tyle osób. Cieszę się, że słuchali, byli ciekawi. Mam nadzieję, że dalej będę się spotykała z taką życzliwością od publiczności. Na spotkanie przybyła moja rodzina, nauczyciele i wychowawcy, a także przedstawiciele szkół m. in. Publicznego Gimnazjum nr 2, Publicznego Gimnazjum nr 1 czy Liceum Ogólnokształcącego w Pionkach.

- Podczas spotkania wspomniałaś, że inspirujesz się słownikiem języka hiszpańskiego. Zainteresowało to dwie gimnazjalistki, które po części oficjalnej przyszły o to dopytać. Podbijam ich pytanie.

- Hiszpański jest bardzo rytmicznym i melodyjnym językiem. Daje mi bardzo dużo do myślenia. Często, gdy przeglądam słownik języka hiszpańskiego, w mojej głowie rodzą się nowe pomysły na utwory, a nawet czerpię z niego nazwy tekstów. Np. Nieodwracalne czy Niezwyciężona to tytuły, które powstały właśnie podczas przeglądania słownika. Mam nawet kilka swoich ulubionych słów.

- Podzielisz się nimi?

- Oczywiście, np. motyl, czyli po hiszpańsku mariposa albo pustynia, czyli desierto.

- Wygląda na to, że Twoja twórczość inspirowana jest wielokulturowością. Mam na myśli Twoje rosyjskie korzenie i zamiłowanie do rosyjskiej kultury.

- To prawda. Ta z kolei zapisana jest w genach. Mój dziadzia, ze strony taty, był Rosjaninem, który przyjechał do Polski, osiedlił się i założył rodzinę. W moim rodzinnym domu zawsze dużo czytaliśmy rosyjskiej literatury. Czuję, że te korzenie rosyjskie i cała kultura rosyjska są gdzieś głęboko we mnie. Czasem odczuwam taką dziwną więź z utworami rosyjskich autorów. Przykładowo kiedyś obudziłam się bladym świtem z silną potrzebą przeczytania tekstu "Porzuciłem mój dom rodzinny" Siergieja Jesienina. W zasadzie już po przeczytaniu pierwszej strofy, zaczęłam pisać swój tekst. Tak powstała "Obca" [utwór znajduje się w powarsztatowej antologii Onoma pod red. Adriana Szarego – przyp. red.]. Jednak i Rosję i Polskę kocham tak samo, z tym, że każdy kraj innym kawałkiem mojego serca.

- Obecnie mieszkasz w Pionkach, ale jesteś związana z wieloma miejscami w naszym regionie. Urodziłaś się w… ?

- Urodziłam się w Radomiu, dzieciństwo spędziłam w Jedlni-Letnisko, a w wieku 12 lat przeprowadziłam się do Pionek.

- Czy należysz do tych poetów, którzy mają swoje ulubione miejsce do pisania?

- Tak, mam swoje miejsce. Jest to mój pokój, moje biurko...Biurko, które otoczone jest moimi rysunkami.

- Rysujesz?

- Kiedyś dużo rysowałam. To było jeszcze zanim zaczęłam pisać. Mój dziadzia, mój tata i moja siostra też rysowali. U mnie przerodziło się to w tworzenie poezji. Cieszę się, że obie te pasje mogę połączyć.

- Czy okładka tomiku to Twój pomysł?

- Tak, wydawnictwo dało mi wolną rękę. Sama wybrałam kolor okładki. Od początku wiedziałam też, że będzie na niej postać kobiety. Nie wyobrażałam sobie, że może być coś innego. Przy podjęciu ostatecznej decyzji bardzo dużo pomógł mi grafik wydawnictwa.

- Nie myślałaś o tym, żeby w tomiku obok Twoich wierszy pojawiły się Twoje rysunki?

- Myślałam o tym. Jednakże "Uzależniona 1" była bardzo szybko wydawana. Nawet nie wiedziałam, kiedy pojawiła się w księgarniach. Pomysł pozostaje do zrealizowania, może uda się dołączyć ilustracje w drugiej części.

- Wiesz już z ilu części będzie składał się cykl Uzależniona?

- Tak. Teraz mam w planach wydanie kolejnej części – Uzależnioną 2. Tomik będzie zawierał nieco krótsze teksty. Mam nadzieję, że trafi do księgarni jeszcze w tym roku. Z kolei Uzależniona 3 prawdopodobnie za rok i to będzie ostateczne pożegnanie z Uzależnioną.

- Przypomnijmy – Uzależnioną wydaną przez wydawnictwo…

- Wydawnictwo to Warszawska Firma Wydawnicza.

- Czy droga do własnego tomiku była trudna? Jak to się wszystko zaczęło?

- Najpierw znalazłam wydawnictwo w Internecie. Wysłałam im kilka swoich tekstów z prośbą o opinię. Na początku nie myślałam o wydaniu własnego tomiku, ale chciałam poznać zdanie fachowców. Dostałam odpowiedź, że moje teksty bardzo im się podobają. Zwrócili też uwagę, że są dopracowane pod względem warsztatowym. Zaproponowali wydanie tomiku i poprosili, żebym wybrała kilka tekstów. Miałam ograniczenia, a wybór był bardzo trudny. Wiedziałam, że nie może być więcej niż 40 utworów.

- A ile masz obecnie wszystkich utworów?

- Na pewno jest ich już ponad 800. Gdy już udało mi się wybrać właściwą ilość utworów, zaczęła się praca redakcyjna: skład, łamanie, ewentualne korekty i przygotowanie okładki. Mogłam nawet decydować o kolejności tekstów.

- Wygląda na to, że jesteś zadowolona ze współpracy z wydawnictwem.

- Tak, bardzo. Najważniejsze jest chyba to, że moja współpraca z wydawnictwem nie zakończyła się po wydaniu książki. Ciągle ze sobą współpracujemy. Informuję ich o moich spotkaniach autorskich, recenzjach tekstów czy wywiadach przeprowadzonych ze mną. Wiem też, że zawsze mogę się zwrócić do wydawnictwa ze wszelkimi wątpliwościami. Służą mi radami, podpowiadają pewne rzeczy. Czuję się, że nie zostałam bez opieki po wydaniu tomiku. Poza tym na stronie wydawnictwa zawsze pojawia się informacja o moich poczynaniach.

- O Twoich poczynaniach informuje także Adrian Szary, instruktor warsztatów literackich w Stowarzyszeniu Centrum Młodzieży "Arka" w Radomiu. Jak wygląda Wasza współpraca?

- Co dwa tygodnie spotykamy się na warsztatach literackich, na które przynosimy swoje teksty poetyckie i prozatorskie. Czytamy je na głos. Każdy ma prawo wyrazić swoją opinię. Pan Adrian mówi, co mu się podoba w danym utworze, a co trochę mniej. Na warsztatach zbiera także materiał do antologii.

- To jest cenna informacja. Zanim doczekałaś się swojego autorskiego tomiku, jeden z Twoich utworów zaistniał właśnie w antologii powarsztatowej Onoma. Przypomnijmy, że Adrian Szary to także radomski poeta, a powarsztatowych antologii powstało już sześć.

- Tak, a Onoma to na razie pierwsza antologia, w której znalazł się mój utwór. Mam nadzieję, że w kolejnych też moje teksty zaistnieją.

- Przypomnijmy, że Twój autorski tomik został wydany w czerwcu 2014 roku. Jaki jest modelowy adresat Twoich utworów?

- Moje teksty są dla wszystkich, którzy kochają poezję. Staram się pisać prostym językiem i dopracowywać moje teksty pod względem językowym. Chciałabym, żeby mogły poruszać serca innych, a tak przede wszystkim chciałbym, żeby wszyscy odbierali mnie jako osobę dojrzałą.

- A kim Agata Duma jest prywatnie?

- Na co dzień jestem zwykłą osobą. Kiedyś nigdy nie uwierzyłabym, że mogłabym zostać poetką. Moją pierwszą pasją jest wspomniane malarstwo. To ono wywarło na mnie duży wpływ.

- Kto w Twoim życiu odgrywa znaczącą rolę?

- Na pewno jest to moja rodzina. Wszyscy bardzo mnie wspierają w tym, co robię. Mama chce, żebym dalej pisała i uważa, że robię to dobrze.

- Rodzina wspiera Cię także na spotkaniach autorskich. Kolejne już 30 maja o 17:00 w domu kultury w Pionkach. Kogo na nie zapraszasz?

- Zapraszam wszystkie osoby, które kochają poezję.

- Oczywiście dołączam się do tego zaproszenia. Dziękuję za rozmowę.

 

Skontaktuj się z autorem tekstu: JaW
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
ZOBACZ WIĘCEJ AKTUALNOŚCI
WIĘCEJ +
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
Szpital w Pionkach rozpoczyna stacjonarną rehabilitację dla osób po przeb...
Cambridge English First (dawniej FCE) to prestiżowy certyfikat  językowy,...
Fot. Kozienice24
Teresa Fryszkiewicz - wójt gminy Garbatka-Letnisko, w której się u...
Fot. Mariusz Grotkowski/Agencja Arpass
Ośrodek Staw Górny w Pionkach na przestrzeni ostatniego czasu całkowicie ...
Fot. Mateusz Palka
6 maja, kilka minut przed godziną 17 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejski...
Fot. Kozienicki Dom Kultury - archiwum
W malowniczej scenerii amfiteatru nad Jeziorem Kozienickim odbędzie się uroczyst...
Fot. Mateusz Palka
W czwartek, 6 maja, około godziny 19:30 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miej...
Fot. Archiwum Nadleśnictwo Kozienice
Straż leśna Nadleśnictwa Kozienice, w środę 5 maja wykryła kolejną próbę ...
W poniedziałek, 10 maja zakończy się sezon grzewczy. PWKC poinformowało o wstrzy...
Cztery uratowane życia, 654 starsze osoby otoczone zdalną opieką – to obec...
Qba Janicki - fot. archiwum artysty
Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radom...
Fot. archiwum Pionki24
Wiosenny lockdown w instytucjach kultury wciąż trwa. Epidemia i związane z nią o...
Fot. Miejski Ośrodek Kultury w Pionkach
„Warszawska Syrenka” konkurs recytatorski z wieloletnią tradycją, kt...
Fot. archiwum Pionki24
Pionkowski Ośrodek Sportu i Rekreacji informuje, że od 1 maja otwarte zostały pl...
Fot. Mateusz Palka
W poniedziałek, 3 maja po godzinie 18 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejsk...
fot.UMPionki
O remont kładki przy ulicy Wspólnej zabiegali mieszkańcy ulicy Łąkowej, P...
fot.Kolrowe Pudełko/FB
Święto Narodowe Trzeciego Maja jest świętem państwowym, obchodzonym na pamiątkę ...
Fot. pionki.pl
Pionkowski Ośrodek Sportu i Rekreacji informuje, że od 5 maja otwarty zostanie B...
Fot. Kozienicki Dom Kultury - archiwum
Zmiana formuły eliminacji do 66. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego...
Fot. Lincoln Beddoe/Shutterstock
Dziś rozpoczął się maturalny maraton. Uczniowie pionkowskich szkół ...
Sponsorowane
WIĘCEJ +
Marzysz o tym, by każdego ranka budzić się wypoczętym i pełnym energii? Masz dosyć porannych bólów karku c...
Kupiliście sobie łoże małżeńskie? Potrzebujecie jeszcze do niego materaca, lecz nie wiecie, czy odpowiednim wyborem będz...
Materace możemy wybierać zgodnie z wymiarami, ale nie powinniśmy także zapominać o tym, jak ważny jest dobór pod ...
W Pionkach przy ulicy Parkowej zaplanowano inwestycję dwóch budynków IV kondygnacyjnych mieszkalnych wraz ...

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
Figuła Jakub
WYRÓŻNIONE FIRMY
WSZYSTKIE +
Agencja Reklamowa Arpass
Zajmujemy się projektowaniem materiałów graficznych dla firm oraz klient&...
DROBNE WYRÓŻNIONE
WSZYSTKIE +
SPRZEDAM MIESZKANIE WŁASNOŚCIOWE
SPRZEDAM MIESZKANIE WŁASNOŚCIOWE
przy ul. A. Mickiewicza 4 w Pionkach. III piętro, 3 pokoje, kuchnia, łazienka, osobno WC o powierzchni 66,75 m2. Piwnica ok 19m2. Okolica cicha i spokojna. Tel. 884 101 430
WYNAJMĘ KAWALERKĘ
WYNAJMĘ KAWALERKĘ
Do wynajęcia kawalerka 24m2 w centrum Pionek częściowo umeblowana -/kuchnia, łazienka/ szczegóły pod tel.698282014
PRACA W FIRMIE SPRZĄTAJĄCEJ, PEŁNY ETAT
PRACA W FIRMIE SPRZĄTAJĄCEJ, PEŁNY ETAT
Potrzebna osoba do pomocy przy sprzątaniu. Umowa zlecenie 20zł netto za godzinę Osoby zainteresowane zapraszam do kontaktu
DZIAŁKA ROLNO-BUDOWLANA
DZIAŁKA ROLNO-BUDOWLANA
Do sprzedania działka rolno-budowlana w miejscowości Laski niedaleko Pionek. Nieruchomość położona jest przy głównej drodze. Media prąd, kanalizacja,wodociąg w drodze. Powierzchnia 36000 m2. Szer.ponad 30 m
WSZYSTKO BLISKO - ZAPRASZAMY
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992