Dzisiaj jest sobota, 19 czerwca 2021 r., 170 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | KATALOG FIRM | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | RODO
Fabryka Domów Bogucin
Zdalna opieka nad seniorami w Pionkach. Osoby starsze mają być bezpieczne i samodzielne
Dodał: DL, 06-05-2021 11:45, odsłon: 1070

Cztery uratowane życia, 654 starsze osoby otoczone zdalną opieką – to obecny bilans pilotażowego programu teleopieki w mazowieckich gminach. Nowe dla gmin formy usługi opiekuńczej wprowadzane były dzięki środkom z budżetu Mazowsza. Czas pokazał, że ten rodzaj opieki się sprawdza.

 

 

 

D.H. CASINO WYPRZEDAŻ

Samorządy biorące udział w projekcie

 

Samorządy, które przystąpiły do pilotażu z regionu radomskiego: Skaryszew, Garbatka-Letnisko, Pionki, Iłża, Kozienice, Magnuszew i Rzeczniów.

 

W ubiegłym roku 28 gmin z województwa mazowieckiego skorzystało z dotacji samorządu województwa i wprowadziło u siebie system teleopieki. Każda z gmin kupiła dla wybranej grupy seniorów urządzenia do zdalnego komunikowania się oraz opłaciła usługę abonamentową pozwalają zdalnie łączyć się z centrum alarmowym. Całość kosztowała prawie 549 sty. zł, z czego ponad 173 tys. zł to środki z budżetu województwa.

 

– Gdy inicjowaliśmy system teleopieki, chcieliśmy zainspirować samorządy do nowego spojrzenia na opiekę nad osobami starszymi. Ważne jest, by osoby, które nie mogą wychodzić z domu, były bezpieczne, ale jednocześnie czuły się samodzielne. Dziś, po roku działania tego pilotażu wiemy, nie tylko, że udało się uratować cztery osoby, ale że ogólnie seniorzy biorący w nim udział doceniają takie korzystanie z nowych technologii. System okazał się niezwykle potrzebny w czasach pandemii – wyjaśnia Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.

 

Teleopieką w 2020 r. objętych zostało w sumie 654 najstarszych mieszkańców Mazowsza potrzebujących wsparcia w miejscu zamieszkania. Były to głównie osoby mieszkające samotnie (85 proc. korzystających z nowych usług). Spośród nich 44,65 proc. to osoby powyżej 80 roku życia, 32,11 proc. to seniorzy w wieku 70-80 lat, grupa osób w wieku 65-70 lat stanowiła 13,76 proc., a w wieku 60-65 lat – 9,48 proc. Odbiorcami usług były przede wszystkim kobiety (80 proc.).

 

W czterech przypadkach – dwóch w Węgrowie i dwóch w Płońsku – „przycisk życia” spełnił swoją rolę, dosłownie ratując życie osobom, które dostały udaru, utraciły przytomność bądź upadły. Dzięki wysłanemu sygnałowi do telecentrum seniorzy otrzymali natychmiastową pomoc medyczną.

 

– Jak tylko pojawiły się pierwsze informacje, dotyczące programu teleopieki dla seniorów, byłem pewien, że to wspaniała inicjatywa i miasto Węgrów powinno wziąć udział w tym działaniu. Program usług opiekuńczych w formie teleopieki to nowa jakość w opiece nad osobami starszymi w Węgrowie. Samotnie mieszkający seniorzy w naszym mieście mogli poczuć się bezpiecznie i – jak pokazało życie w praktyce – „przycisk życia” to życie ratował. Doświadczenia po roku funkcjonowania programu wskazują, że rośnie zapotrzebowanie na takie usługi – podsumowuje Paweł Marchela burmistrz Węgrowa.

 

Poza tym objęci teleopieką seniorzy wielokrotnie korzystali z przywoławczego systemu alarmowego w przypadkach zagrażających życiu lub zdrowiu.

 

Coraz starsi, ale i bardziej świadomi

 

– Jesteśmy społeczeństwem starzejącym się, co oznacza m.in. że wydłuża się średnia życia i zwiększa proporcja osób starszych do młodych. Ta tendencja według wszelkich prognoz będzie się utrzymywać. Dlatego potrzebne jest wypracowanie nowego typu usług i przyzwyczajenie do nich osób starszych – zauważa Piotr Kandyba, przewodniczący sejmikowej komisji polityki społecznej i prorodzinnej.

 

Część osób starszych to ludzie aktywni, nadal włączający się w życie społeczne. Inni wymagają opieki i pomocy przy codziennych czynnościach. Zajmowanie się niesamodzielną osobą to niekiedy wyzwanie dla najbliższych, którzy muszą rezygnować z pracy lub przeorganizować swoje życie. To również dyskomfort dla osoby starszej, która świadoma swoich słabości jak najdłużej chciałaby być samodzielna i nie czuć się zależna od rodziny.

 

Nie zawsze konieczne jest korzystanie z instytucji opiekuńczych. Rozwiązaniem może być np. teleopieka, która pozwala osobom starszym samodzielnie funkcjonować w domu i czuć się bezpiecznie. Jednocześnie odciąża opiekunów.

 

Zainspirować gminy

 

Najwyższa Izba Kontroli w raporcie z 2018 r. na temat usług opiekuńczych świadczonych osobom starszym w miejscu zamieszkania zwróciła uwagę na to, że gminy w niewystarczający sposób rozwijają własne systemy takiego wsparcia. Podczas gdy koszty z tym związane są niższe niż koszty pobytu w domach pomocy społecznej. Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej zainicjowało zorganizowanie na terenie całego województwa systemowego rozwiązania dla opieki świadczonej seniorom w miejscu ich zamieszkania. W ten sposób powstał program, na dofinansowanie którego zgodził się zarząd województwa oraz radni.

 

Samorządy, które przystąpiły do programu, otrzymały finansowe wsparcie do 50 proc. kosztów pokrywających dostęp do teleopieki, czyli opłatę abonamentową za samą usługę oraz zakup niezbędnych urządzeń. Choć program ma trwać dwa lata (do końca 2021 r.), dofinansowanie ze strony województwa obejmowało tylko pierwszy rok. Obecnie gminy zgodnie z umową są zobowiązane nadal prowadzić usługę, ale już we własnym zakresie.

 

– Zależało nam na wprowadzeniu pewnego mechanizmu. Gminy i miasta miały okazję nauczyć się, jak to funkcjonuje, a następnie przejąć w pełni odpowiedzialność za te usługi, bo to są i tak usługi należące do kompetencji samorządów lokalnych. W ten sposób chcieliśmy je przygotować m.in. na nowy okres programowania unijnego, w którym z pewnością takie formy opieki będą chętnie wspierane – zaznacza Aleksander Kornatowski, p.o. dyrektora Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej.

 

Po roku pilotażu znane są już korzyści, ale i zdiagnozowane problemy, jakie pojawiają się przy wdrażaniu teleopieki. Czas epidemii pokazał, że takie usługi są potrzebne, ale z powodu izolacji i obaw osób starszych na początku trudno było nawiązać z nimi bezpośredni kontakt, by wdrożyć je w program. Problemem może być brak zasięgu telefonii komórkowej, bo to utrudnia połączenie z centrum alarmowym. Trzeba też pamiętać o tym, że seniorzy często wymagają czasu na pokonanie oporów przed obsługą techniczną urządzeń.

 

Przycisk życia

 

Aby pilotażowo sprawdzić zainteresowanie takimi usługami, a także ich realne wykorzystanie, wprowadzono teleopiekę w wersji podstawowej. System przywoławczy działający w domu podopiecznego codziennie przez 24 godziny na dobę oparty jest na telefonie oraz do wyboru breloku lub opasce z przyciskiem SOS. W razie jakiegokolwiek zagrożenia (np. upadek, nagłe pogorszenie stanu zdrowia) naciśnięcie przycisku powoduje automatyczne uruchomienie połączenia w trybie głośnomówiącym z centrum monitoringu, w którym operator decyduje o odpowiednim rodzaju interwencji. To zdecydowanie ułatwia szybkie i właściwe udzielenie fachowej pomocy, a także oszczędza czas w sytuacjach nagłych, zagrażających życiu.

Mazda
Skontaktuj się z autorem tekstu: DL
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
Wasze komentarze
VIP
Proporcja : starsi/ młodzi , zgoda . Średnia długość życia Polaków mocno spadła . Było : M- 73,8 lat , K - 81,7 lat . W 2020 skróciła się dla M- o 1,3 roku , dla K- o 0,8 roku . W 2020 zmarło 477 tys. Polaków . 9,5 mln Polaków , to emeryci . Występuje zjawisko " nadumieralności " mężczyzn .
Dane ZUS i GUS . Ze względu na krótszą długość życia przelicznik emerytur z ZUS ma wzrosnąć o 5 %.
Dodane obrazki:
06-05-2021, 12:27:43
+ 57
- 16
odpowiedz
ZOBACZ WIĘCEJ AKTUALNOŚCI
WIĘCEJ +
Fot. Mariusz Grotkowski/Agencja Arpass
Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie w najbliżs...
Fot. ilustracja/pixabay.com
Modernizacja placów zabaw czy budowa siłowni plenerowych, remonty strażni...
Fot. UG Garbatka-Letnisko
Już niebawem 2 miliony złotych trafią do gminy Garbatki-Letnisko. W piątek, 18 c...
Fot. Mariusz Grotkowski/Agencja Arpass
Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie w najbliżs...
Fot. Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka
Przed Kozienickim Domem Kultury im. Bogusława Klimczuka pojawiły się miski z wod...
Fot. archiwum
Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka ogłosił nabór uzupełniając...
Fot. Mariusz Grotkowski/Agencja Arpass, Mateusz Palka
Mężczyzna zasnął z niedopałkiem papierosa, w wyniku czego doprowadził do pożaru ...
Fot. amatum.pl/teatr-ognia/
W sobotę, 19 czerwca, na nabrzeżu Jeziora Kozienickiego będziemy światkami kolej...
Fot. ilustracja/pixabay.com
Członkowie Stowarzyszenia Pionkowskie Morsy już jutro (19 czerwca) organizują wy...
Fot. ilustracja/pixabay.com
Miejski Ośrodek Kultury w Pionkach zaprasza na premierę filmu "TŁOCZNIA PRONIT 1...
Masz dosyć nudnych ćwiczeń na uzupełnianie luk i wstawiania czasowników w...
Fot. UG Garbatka-Letnisko
Dzień 17 czerwca 2021 roku wójt Gminy Garbatka-Letnisko – Teresa Fr...
Dobiegł końca kolejny, chociaż głównie wirtualny, rok artystyczny na Akad...
Fot. Kozienicki Dom Kultury
Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka poszukuje instruktorów do ...
Fot. Damian Latos, Julia Grotkowska/Agencja Arpass
W czwartek, 17 czerwca, starosta Waldemar Trelka, w towarzystwie posła Marka Sus...
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
W nocy z wtorku na środę (8/9 czerwca) doszło do strzelaniny przy ulicy Aleje Li...
Fot. Miejski Ośrodek Kultury w Pionkach
W czwartek 10 czerwca grupa 27 mieszkańców miasta Pionki wyruszyła na trz...
Prezentujemy kalendarz projekcji kina radomskiej Elektrowni na okres 18 – ...
Fot. Kozienicki Dom Kultury
„Wieża radości, wieża samotności”, „Nieprzemakalni” czy ...
Fot. archiwum
Organizatorzy zapraszają wszystkich pasjonatów motoryzacji i nie tylko na...
Sponsorowane
WIĘCEJ +
Jeśli chcemy szybko i dobrze przyswoić język obcy, najlepiej jest z nim obcować na co dzień. I wła-śnie dlatego warto wz...
Noszone przez aktorki i modelki ubrania szybko wyprzedają się ze sklepowych półek. Ich styl, sposób malowa...
Marzysz o tym, by każdego ranka budzić się wypoczętym i pełnym energii? Masz dosyć porannych bólów karku c...
Kupiliście sobie łoże małżeńskie? Potrzebujecie jeszcze do niego materaca, lecz nie wiecie, czy odpowiednim wyborem będz...

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
Dziewit Meble
WYRÓŻNIONE FIRMY
WSZYSTKIE +
Agencja Reklamowa Arpass
Zajmujemy się projektowaniem materiałów graficznych dla firm oraz klient&...
DROBNE WYRÓŻNIONE
WSZYSTKIE +
DZIAŁKA BUDOWLANA NA MONIUSZKI
DZIAŁKA BUDOWLANA NA MONIUSZKI
Witam serdecznie. Mam na sprzedaż działkę budowlaną położoną na ul.Moniuszki w Pionkach. Działka jest w pełni uzbrojona w wodę, gaz, kanalizacje i elektryczność. Na działce znajduje się garaż blaszany na fundamentach i bardzo dobrze zabezpieczony. Obok zn...
DAM PRACĘ - SPRZEDAŻ MALIN I CZEREŚNI
DAM PRACĘ - SPRZEDAŻ MALIN I CZEREŚNI
Przyjmę do sprzedaży malin i czereśni w Pionkach dziewczynę. Od zaraz. Stawka do uzgodnienia. Proszę o kontakt telefoniczny : 535 195 281.
SPRZEDAM MIESZKANIE WŁASNOŚCIOWE
SPRZEDAM MIESZKANIE WŁASNOŚCIOWE
przy ul. A. Mickiewicza 4 w Pionkach. III piętro, 3 pokoje, kuchnia, łazienka, osobno WC o powierzchni 66,75 m2. Piwnica ok 19m2. Okolica cicha i spokojna. Tel. 884 101 430
WYNAJEM MIESZKANIA
WYNAJEM MIESZKANIA
wynajmę mieszkanie w pionkach, ul. Aleje Lipowe
WAKACJE Z MATEMATYKĄ
WAKACJE Z MATEMATYKĄ
Jeśli jesteś uczniem szkoły średniej i chcesz rozpocząć nowy rok szkolny bez  stresu, bez zaległości, zapraszam Cię na letnie korepetycje z matematyki. Mam wieloletnie doświadczenie. Cierpliwie i skutecznie wytłumacze to, czego nie rozumiesz, przygotu...
WYNAJMĘ MAŁE MIESZKANIE
WYNAJMĘ MAŁE MIESZKANIE
Wynajmę od lipca 2021r małe jednopokojowe mieszkanie przy ul.Zakładowej 8 w Pionkach. Bliższe informacje pod tel. 694 866 271
WSZYSTKO BLISKO - ZAPRASZAMY
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992