Dzisiaj jest sobota, 25 stycznia 2020 r., 25 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | KATALOG FIRM | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | RODO
Fabryka Domów Bogucin
Akcja ekologiczna z Eneą Wytwarzanie Różanka w Zagożdżonce
Dodał: MaG, 25-10-2019 14:17, odsłon: 2046
fot. Enea/Do rzeki trafiło 1000 ryb
fot. Enea/Do rzeki trafiło 1000 ryb

Blisko stu uczniów wzięło udział w akcji zarybiania Zagożdżonki różanką. Odbyła się ona w czwartek, 24 października 2019 roku na terenie rezerwatu Królewskie Źródła, do rzeki trafiło 1000 sztuk tych ryb.

ZŁOTUCHA DARIUSZ

Organizatorami akcji były Mazowiecko-Świętokrzyskie Towarzystwo Ornitologiczne, Fundacja Enea oraz Enea Wytwarzanie. Do udziału w niej zostali zaproszeni także wykładowca Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, dr Witold Strużyński, studenci, pracownicy Kozienickiego Parku Krajobrazowego, leśnicy, członkowie Polskiego Związku Wędkarskiego, Straży Rybackiej, harcerze z Przystanku Historia IPN Puszcza Kozienicka oraz uczniowie szkół podstawowych nr 1, 3, 4 w Kozienicach i szkoły w Piotrkowicach.

 

Akcja odbyła się w rezerwacie Królewskie Źródła


Wszyscy stawili się w czwartek w południe na terenie rezerwatu Królewskie Źródła. Witał ich inicjator akcji Jacek Tabor, prezes Mazowiecko-Świętokrzyskiego Towarzystwa Ornitologicznego, Marcin Łukasiewicz, wiceprezes Enei Wytwarzanie do spraw pracowniczych oraz Mirosław Pułkowski, wiceburmistrz Kozienic. Potem rozpoczęło się już wpuszczanie do Zagożdżonki różanki – ryby rzadkiej i wyjątkowej, która została specjalnie wybrana przez naukowców do zarybiania w tym miejscu.


O tym, dlaczego jest to ryba tak wyjątkowa mówił uczniom dr Witold Strużyński.

- Różanka to cenny gatunek, chroniony zarówno prawem unijnym jak i krajowym. Ryba jest niezwykle aktywna w okresie pory godowej. Jej ciekawostką jest specyficzna biologia. Różanka może rozmnażać się tylko w towarzystwie innego gatunku, tak jakby potrzebowała niańka dla potomstwa – zaznaczył naukowiec. Podkreślił też, jakim skarbem przyrodniczym jest Puszcza Kozienicka i jak ważne jest to by o nią dbać.

 

 

Dr Witold Strużyński pokazuje „niańkę” różanki – małżę


Wraz z różanką wpuszczone zostały do rzeki również „niańki”, czyli  małże, pod skorupami których ryba składa jajka.


- Zagożdżonka jest idealna dla różanki. Ryba będzie czuła się tutaj dobrze i będzie cieszyła oko odwiedzających Królewskie Źródła - powiedział Janusz Marchlewski, Komendant Powiatowy Straży Rybackiej w Kozienicach.

Gdy jedna grupa zajmowała się zarybianiem, druga miała okazję słuchać prelekcji Jacka Tabora na temat zielonego oblicza Elektrowni Kozienice i uczestniczyć razem z nim w wycieczce po lesie.


- Zaprezentowałem młodzieży budki lęgowe dla ptaków ufundowane przez Fundację Enea. Uczniowie dowiedzieli się jakie ptaki mogą w nich zamieszkać i gdzie możemy je wieszać. Opowiedziałem  także o wielu gatunkach ptaków, które możemy spotkać w okolicy rezerwatu – podkreślił Jacek Tabor z Mazowiecko-Świętokrzyskiego Towarzystwa Ornitologicznego.

 

O ptakach mówił uczniom Jacek Tabor


W tym dniu nie zabrakło również konkursów przyrodniczych z nagrodami oraz czasu na piknik i zabawę.  Były też prezenty dla szkół – budki lęgowe dla ptaków sygnowane logo Fundacji Enea.

Mazda AC CORTES
Skontaktuj się z autorem tekstu: MaG
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
WYDARZENIA-IMPREZY

Gmina Kozienice
Zobacz więcej
WYRÓŻNIONE FIRMY
WSZYSTKIE +
Agencja Reklamowa Arpass
Zajmujemy się projektowaniem materiałów graficznych dla firm oraz klient&...
ZAMÓW NASZ NEWSLETTER
Zarejestruj się aby otrzymywać nasz darmowy newsletter!
My nie spamujemy. Cenimy twoją prywatność!
WSZYSTKO BLISKO - WIRTUALNA GALERIA HANDLOWA ZAPRASZA
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992
facebook