20.2 C
Pionki
piątek, 14 czerwca, 2024
spot_img

Nowe stawki opłat za śmieci już od kwietnia? Ile będą płacić mieszkańcy Pionek?

Popularne

spot_img

Podczas najbliższej Sesji Rady Miasta Pionki radni podejmą decyzję w sprawie podwyżki opłat za śmieci. Zgodnie z przedłożonym przez burmistrza Roberta Kowalczyka projektem uchwały, stawki te zaczęłyby obowiązywać już od kwietnia tego roku.

Miasto dopłaca do śmieci

Na samym wstępie warto zaznaczyć, że miasta dopłacają do obowiązującego systemu śmieciowego. Już w najbliższą środę Pionkowscy radni zdecydują o przyjęciu uchwały o zmianie opłat za wywóz śmieci w Pionkach. Wedle proponowanej uchwały pionkoszczanie mieliby płacić 28 zł miesięcznie (do tej pory było 21 zł) od osoby, gdy odpady zbierane i odbierane są w sposób selektywny oraz 56 zł (do tej pory było 42 zł), jeżeli właściciel nieruchomości nie wypełnia obowiązku zbierania odpadów w podany wyżej sposób.

Jak przedstawia pionkowski samorząd – środki pozyskane z opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi są niewystarczające na pokrycie kosztów funkcjonowania systemu, co w 2021 skutkowało przesunięciem kwoty 800 tysięcy złotych z dochodów własnych gminy na pokrycie części kosztów gospodarowania odpadami komunalnymi.

Rosnące ceny

Jak czytamy w przedłożonym przez burmistrza projekcie uchwały, wzrost kosztów tłumaczy on czynnikami niezależnymi od miasta, w tym między innymi kosztami pracowniczymi (wzrost płacy minimalnej), wzrostem cen paliwa, wzrostem cen za energię elektryczną oraz małą liczba instalacji do zagospodarowania odpadów komunalnych.

– Te podwyżki są spowodowane przede wszystkim tym, że miasto w 2021 roku dołożyło 800 tysięcy złotych do systemu gospodarowania odpadami. W tym roku w czerwcu kończy się umowa, więc czeka nas nowy przetarg na odbieranie odpadów, który niestety na pewno spowoduje wzrost cen, ponieważ musimy liczyć się tym co dzieje się aktualnie na rynku – jak zdrożało paliwo, energia oraz koszty pracownicze. Jak już mówiłem, w zeszłym roku dołożyliśmy do śmieci bardzo pokaźną kwotę, która mogła być spożytkowana na coś co służyłoby mieszkańcom Pionek. Dążymy do tego, aby gospodarka odpadami w naszym mieście była jak najbardziej zbilansowana. Mam także nadzieję, że do tej pory mieszkańcy Pionek byli w pełni zadowoleni z działania obsługi naszej spółki ekoPionki. U nas odpady są sukcesywnie zabierane i wywożone. Myślę, że możemy być przykładem dla innych gmin w jaki sposób powinno być to zorganizowane – mówił w rozmowie z naszą redakcją burmistrz miasta Pionki Robert Kowalczyk.

Sesja Rady Miasta, podczas, której zapadnie decyzja w sprawie podwyżek związanych z odpadami odbędzie się 23 lutego o godzinie 13.

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content