23 C
Pionki
sobota, 22 czerwca, 2024
spot_img

Nowe obostrzenia od 1 grudnia. Minister zdrowia wskazuje, kogo będą dotyczyły

Popularne

spot_img

Jesteśmy w apogeum czwartej fali – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji, na której przestawił nowe ograniczenia, które będą obowiązywały od 1 grudnia. – Nowy wariant – omikron – może być gamechangerem, czyli elementem, który zmienia to, co spodziewaliśmy się, że będzie w najbliższej przyszłości, to, jak będą przebiegały procesy pandemiczne – dodał.

– Powoli dynamika liczby zachorowań w IV fali się zmniejsza. Mamy dwa województwa, które obserwujemy bardzo wyraźne spadki: woj. lubelskie i podlaskie. Niepokoi nas sytuacja na Śląsku, gdzie dynamiki są duże – powiedział minister.

W związku z tym rząd przygotował pakiet alertowy obostrzeń, który zawiera następujące elementy:

  • ograniczenia lotów do i z 7 krajów: z Botswany, Eswatini, Lesotho, Mozambiku, Namibii, RPA i Zimbabwe. Osoby wracające z tych krajów będą miały wydłużoną kwarantannę do 14 dni bez opcji skrócenia jej testem.
  • podróżujący do Polski spoza Schengen – kwarantanna wydłużona z 10 do 14 dni. Po 8 dniach można zrobić test, który skróci kwarantannę.
  • gastronomia, hotele, obiekty kultury, kościoły, obiekty sportowe- obiekty, w których dotąd istniał limit zapełnienia 75 proc. – od teraz 50 proc.
  • wesela, komunie, imprezy, dyskoteki – limit 100 osób.
  • wydarzenia sportowe poza obiektami sportowymi – limit 250 osób.
  • siłownie, kluby, centra fitness, muzea – 1 osoba na 15 metrów kwadratowych

Regulacje te będą obowiązywały od 1 do 17 grudnia. Osoby zaszczepione szczepionkami uznanymi w UE nie będą podlegać kwarantannie.

Pytany o to, jak restaurator ma technicznie sprawdzać, czy klient jest zaszczepiony, czy restaurator lub np. właściciel klubu fitness ma prawo zapytać o certyfikat covidowy i co, kiedy klient odmówi jego okazania, Niedzielski ocenił, że „to jest bardzo prosta sytuacja”.

– Rozporządzenie daje takie możliwości organizatorom, żeby w ramach organizowanych przez siebie przedsięwzięć określali regulaminy. Wewnętrznie mogą one oznaczać, że jeżeli jest jakiś limit, to do limitu (osób) się wpuszcza. Jeżeli limit zostaje przekroczony, to zgoda osoby okazującej paszport (covidowy) na to, żeby wejść, jest domyślna. Jeżeli nie okazuje, to po prostu nie wejdzie. Tak powinny być skonstruowane regulaminy – powiedział Niedzielski.

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content