18.1 C
Pionki
piątek, 14 czerwca, 2024
spot_img

Miłośnicy winyli spotkają się w Pionkach. Powiatowy Instytut Kultury zaprasza na Retrospekcje

Popularne

spot_img

Czarna płyta – przedmiot mocno pożądany w PRL. Najłatwiej marzenia o posiadaniu krążka było zrealizować w Pionkach, bo to tu, w Pronicie, powstawały winyle. O historii ich produkcji porozmawiamy na kolejnym spotkaniu z serii „Retrospekcje. Powiat Radomski”, które odbędzie się 23 maja w Pionkach. Start o godzinie 18 w sali Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego.

Historia tłoczni płyt gramofonowych w Pionkach sięga lat 50. XX w. Wraz z zakończeniem wojny koreańskiej zmniejszyło się zapotrzebowanie na produkty zbrojeniowe. Ówczesne władze polityczne i resortowe zdecydowały, że należy poszerzyć zakres produkcji cywilnej, aby znaleźć zatrudnienie dla wielotysięcznej załogi. Technologię produkcji masy „Mikro” do tłoczenia płyt opracowano w Instytucie Chemii Przemysłowej w Warszawie przy udziale techników i inżynierów z Pronitu. Fabryka, aż do zakończenia produkcji płyt był jedynym wytwórcą tej masy w Polsce.

Początkowo Pronit tłoczył płyty dla podmiotów zewnętrznych jak „Muza”, „Wifon” „Tonpress”, czy „Polskie „Nagrania”. W 1960 r. wyprodukowano ponad 2,3 mln krążków, w 1975 r. o milion więcej. W 1983 r. pionkowska firma otrzymała zgodę na swobodny wybór repertuaru w obszarze muzyki rozrywkowej i możliwość wydawania płyt pod własnym szyldem. Rok ten zakończono produkcją na poziomie prawie 6,1 mln płyt. W 1989 r. Pronit wypuścił 1.883.000 płyt a rok później, gdy ukazały się ostatnie krążki – 1.174.000. Na koniec 1990 r. zakład posiadał prawa autorskie do 269 tytułów.

Spotkanie odbędzie się 23 maja o godzinie 18 w sali CKZiU Pionki (Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego). O „Czarnej płycie” z Pronitu porozmawiamy z: Jarosławem Szczypiorem, Markiem Majewskim i Łukaszem Trawczyńskim. Nie zabraknie też niespodzianki muzycznej.

Współorganizatorem wydarzenia w Pionkach jest CKZiU Pionki. Patronat honorowy nad cyklem „Retrospekcje. Powiat Radomski” sprawuje Waldemar Trelka – starosta radomski.

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content