20.8 C
Pionki
sobota, 13 kwietnia, 2024

Mieszkańcy ul. Tadeusza Kościuszki trzymajcie kciuki! Radna Wioletta Grzywacz chce złożyć poprawkę do budżetu miasta na 7 milionów złotych

Popularne

[AKTUALIZACJA]. Czy Pani ma zamiar taką poprawkę złożyć? – Tak – odpowiada przewodnicząca Komisji Gospodarki Gminy i Infrastruktury Wioletta Grzywacz. Mieszańcy ul. Tadeusza Kościuszki trzymajcie mocno trzymać kciuki, bo takich pieniędzy (ok. 7 milionów złotych) na inwestycje w budżecie miasta na rok 2023 nie ma.

O tragicznym stanie nawierzchni ul. Tadeusza Kościuszki pisaliśmy wielokrotnie. Od wielu lat mieszkańcy tej ulicy zwracają się do kolejnych władz miasta z prośbą o remont. Droga po każdych większych deszczach wypełnia się wodą, tworzą się doły i ubytki, które skutecznie ograniczają możliwość poruszania się samochodem, pieszo czy wózkiem dziecięcym.

Doraźna naprawa

O problemach komunikacyjnych ul. Tadeusza Kościuszki mieszkańcy informowali władze miasta wielokrotnie. Ostatni raz 6 października, podczas spotkania z radną miejską, przewodniczącą Komisji Gospodarki Gminy i Infrastruktury Wiolettą Grzywacz, kierownikiem Wydziału Rozwoju i Inwestycji, Dariuszem Dygasem oraz obecnym podczas spotkania prezesem spółki EkoPionki, Piotrkiem Paskiem. Mieszkańcy prosili wtedy o doraźną pomoc przy wyrównaniu pełnej dziur nawierzchni i zabezpieczenie drogi przed zbliżającą się zimą. W trakcie rozmowy, mieszkańcy dopytywali o realne szanse na kompleksową modernizację i przebudowę tej ulicy. Odpowiedzi udzielił kierownik Wydziału Rozwoju i Inwestycji Dariusz Dygas, który poinformował zebranych, że miasto zgodnie z obietnicą wykonało projekt przebudowy ulicy oraz uzyskało pozwolenie na budowę.

Potrzebne miliony

Inwestycja rozbudowy drogi gminnej ulicy Tadeusza Kościuszki przewiduje budowę jezdni o szerokości 5,5 metra (pas ruchu 2,75 m) ze zwężeniem na początkowym odcinku (do km 0+100) do szerokości 5,0 m (pas ruchu 2,5 m) o nawierzchni z betonu asfaltowego oraz jednostronnym chodnikiem. Dodatkowo, projekt przewiduje wykorzystanie istniejącego odcinka systemu kanalizacji deszczowej oraz budowę nowego (brakującej w części gruntowej drogi).

Według informacji przekazanej podczas spotkania, planowany koszt inwestycji może wynieść ok. 7 milionów złotych.

– Droga według kosztorysu kosztować będzie 7 milionów złotych. Nas jako miasta, nie stać na przeznaczenie siedmiu milionów złotych na budowę jednej drogi. Miasta generalnie nie stać na budowę rzeczy, na które nie mają zewnętrznego dofinansowania. – wyjaśniał zebranym kierownik Wydziału Rozwoju i Inwestycji, Dariusz Dygas

Obiecanki radnej

Radna Wioletta Grzywacz zasugerowała, że inwestycja budowy ulicy Kościuszki powinna zostać wpisana do planowego budżetu na rok 2023. Przewodnicząca komisji nie wskazała jednak źródeł finansowania wielomilionowej inwestycji.

– Dobrym miejscem byłoby na wyjaśnienie tej sprawy, nie teren na tej drodze tylko w urzędzie. Razem z Panem burmistrzem wtedy siedlibyśmy do takich rozmów, porozmawialibyśmy na spokojnie i myślę, że mieszkańcy włączyli by się do tego wszystkiego. Jak powiedziałam odpowiednim miejscem do takich rozmów jest urząd miasta, nie droga w tej chwili na ulicy. – odpowiadała radna Grzywacz

Jesteśmy w urzędzie

Od październikowego spotkania minęło kilka tygodni.  W sprawie finansowania inwestycji drogowej przy ul. Tadeusza Kościuszki nie zadziało się kompletnie nic, lub prawie nic. Według informacji przedstawionej przez przewodniczącą Komisji Gospodarki Gminy i Infrastruktury, 4 listopada komisja złożyła wniosek do burmistrza o zabezpieczenie środków w projekcie budżetu na 2023 na zadania inwestycyjne, w tym budowy ulicy Kościuszki.

Redakcja Pionki24 kolejny raz próbowała dopytać radną Wiolettę Grzywacz o źródła finansowania tej konkretnej inwestycji drogowej podczas posiedzenia komisji, które odbyło się 16 listopada  w sali konferencyjnej Urzędu Miasta. Radna poinformowała, że stosowna poprawka do projektu budżetu na rok 2023 zostanie przedłożona w późniejszym czasie. Niestety mijają kolejne tygodnie i…nic się nie dzieje.

Będzie poprawka do budżetu

W poniedziałek 19 grudnia, odbyło się połączone posiedzenie Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej, Bezpieczeństwa i Ochrony Środowiska, Komisji Skarg, Wniosków i Petycji, Komisji Gospodarki Gminy i Infrastruktury. W trakcie posiedzenia omawiany i opiniowany był przez poszczególne komisje projekt budżetu na rok 2023. Niestety, przewodnicząca Komisji Gospodarki Gminy i Infrastruktury, Wioletta Grzywacz i tym razem nie poruszyła tematu inwestycji przy ul. Tadeusza Kościuszki. Tematem zajęła się więc ponownie redakcja Pionki24.

Zapytaliśmy przewodniczącą komisji, czy złoży poprawkę opiewającą na 7 milionów złotych, do projektu budżetu na rok 2023. Odpowiedź brzmiała – Dowie się Pan na sesji. Po krótkiej wymianie zdań postanowiliśmy dopytać radną kolejny raz: – Czy Pani ma zamiar taką poprawkę złożyć? W tym przypadku odpowiedź brzmiała – Tak.

Jeśli tak się stanie, radni ponownie będą musieli się zastanowić nad konstrukcją budżetu na rok 2023. Ponieważ budżet nie jest z gumy, będzie konieczność zdecydowania komu i ile zabrać (przesunąć) z innych pozycji budżetowych. Radni zapewne będą musieli zastanowić się, z jakich inwestycji zrezygnować w nadchodzącym roku.

W tym miejscu, może warto przytoczyć krótki cytat z wypowiedzi radnego Tomasza Łyżwy, który radna może przyjąć za jako „dobrą monetę, podpowiedź lub wróżbę od kolegi”  – Będąc pragmatycznym samorządowcem, bo może nie politykiem, jeśli chcemy dostać pieniądze, to idźmy do posłów, którzy mają większość w sejmie i mogą coś przegłosować.

Termin sesji budżetowej nie został jeszcze wyznaczony. Podobnie jak mieszkańcom ulicy Kościuszki nie pozostaje nam nic więcej, jak oczekiwać na przedstawienie propozycji zmian w projekcie uchwały budżetowej na rok 2023 podczas sesji. Czy pozostali radni poprą kilkumilionową poprawkę? Czas pokaże. Być może słowa radnego Tomasza Łyżwy okażą się prorocze

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content