18 C
Pionki
poniedziałek, 16 czerwca, 2025
spot_img

Między nami cały świat. 22. Millennium Docs Against Gravity

Popularne

spot_img

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu zaprasza w weekend 16 – 18 maja na festiwal  22. Millennium Docs Against Gravity.

Każdego roku w programie Millennium Docs Against Gravity nie brakuje nowych sekcji tematycznych, które poruszają zagadnienia szczególnie ważne dla twórców i twórczyń filmowych w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Festiwal trzyma rękę na pulsie, wyczuwając tendencje pojawiające się w branży dokumentalnej. 

W programie festiwalu pojawią się filmy, które zdobyły uznanie krytyków i publiczności na największych festiwalach filmowych na świecie – Berlinale oraz Sundance.

Z festiwalu Sundance, największego święta kina niezależnego, programerzy MDAG przywieźli opowieści o polityce, poszukiwaniu samego siebie, trosce o przyszłość i dążeniu do sprawiedliwości, między innymi film „Pan Nikt kontra Putin” (Mr. Nobody Against Putin) Davida Borensteina, który opowiada o rosyjskim nauczycielu obserwującym z przerażeniem zmieniający się kraj.

HARMONOGRAM PROJEKCJI:

Piątek, 16.05

Godz. 16.15 – ERNEST COLE: ODNALEZIONA LEGENDA, dokumentalny, reż. Raoul Peck, Francja, USA 2024, 105’ (pokaz przedpremierowy w ramach DKF)

Nominowany do Oscara reżyser Raoul Peck „Nie jestem twoim murzynem” powraca na Millennium Docs Against Gravity z filmem dokumentalnym -„Ernest Cole: odnaleziona legenda”, który przybliża życie i twórczość jednego z pierwszych czarnoskórych niezależnych fotografów w Republice Południowej Afryki. Jego wczesne zdjęcia, wstrząsające w momencie publikacji, odsłaniały brutalność apartheidu i życie czarnej społeczności pod jego jarzmem.

Po ucieczce z RPA w 1966 roku Cole osiedlił się w Stanach Zjednoczonych, gdzie intensywnie fotografował Nowy Jork i amerykańskie Południe. Był zafascynowany tym, jak kraj mógł być jednocześnie radykalnie inny, a zarazem niepokojąco podobny do kultury segregacji rasowej w jego ojczyźnie. W tym okresie opublikował swoje przełomowe dzieło – album fotograficzny „House of Bondage”, który był potępieniem apartheidu. Choć książka została zakazana w RPA, ugruntowała pozycję Cole’a jako jednego z najwybitniejszych fotografów swoich czasów, gdy miał zaledwie 27 lat. Po jego śmierci odnaleziono ponad 60 000 negatywów na kliszach 35 mm, które przez dekady uważano za zaginione. Wśród nich znajdowały się tysiące nieznanych dotąd zdjęć zrobionych przez Cole’a w USA. Opowiadając swoją historię poprzez własne zapiski, wspomnienia najbliższych oraz bezkompromisowe fotografie, film stanowi ponowne odkrycie kluczowego czarnego artysty dla nowego pokolenia.

Godz. 18.15 – CIEMNA STRONA MOUNT EVEREST, dokumentalny, reż. Jeremy Watt, Kanada 2025, 89’ (pokaz przedpremierowy w ramach DKF)

Film nakręcony przez reportera Paula Boucher’a dla National Geographic. Opowiada on o ludziach, którzy byli na Evereście i nie wszyscy wyszli z niego w pełni zdrowia. Wywiady z uczestnikami wypraw opowiadającymi o tym co przeżyli na tej potężnej górze. Opowiadają o  jej ciemnej stronie i o skutkach z jakimi muszą się liczyć wspinacze próbujący zdobyć najwyższy szczyt świata.

Sobota, 17.05

Godz. 17.00 – KWIAT OŚMIU GÓR, dokumentalny, reż. Paulo Cognetti, Francja, Włochy, Belgia 2024, 80’  (pokaz przedpremierowy w ramach DKF)

Debiut filmowy Paulo Cognettiego, który po sukcesie ekranizacji swojej książki „Osiem gór”, dokumentuje ludzi, którzy żyją z dala od zgiełku dolin, dookoła rozległej góry Monte Rosa, między Piemontem, doliną Aosty i Szwajcarią. Wszystko zaczęło się od suszy, która nawiedziła miejscowość Estoul, położoną na wysokości 1 700 m n. p. m., w której kiedyś mieszkał. To nie jest film o tym, jak ocalić góry, ale o tym, jak góry mogą ocalić nas. Piękno Alp niezmącone jest tu turystyką masową, a historia, którą przedstawia Cognetti, otwiera się przed nami w ciszy.

Godz. 18.45 – ONE TO ONE: JOHN I YOKO, dokumentalny, reż. Kevin Macdonald, Sam Rice-Edwards, Wielka Brytania  2024, 100’ (pokaz przedpremierowy w ramach DKF)

Ten film dokumentalny, którego akcja rozgrywa się w Nowym Jorku w 1972 roku, bada muzyczny, osobisty, artystyczny, społeczny i polityczny świat Johna i Yoko na tle burzliwej epoki w historii Ameryki. Osią filmu jest koncert charytatywny „One to One” dla dzieci specjalnej troski, jedyny pełnowymiarowy koncert Johna Lennona między ostatnim koncertem Beatlesów w 1966 roku a jego śmiercią. Film zawiera bogactwo wcześniej niepublikowanych archiwów Lennona, w tym prywatne rozmowy telefoniczne, domowe filmy nakręcone przez Johna i Yoko, a także odrestaurowane i zremasterowane nagrania z koncertu One to One ze zremiksowanym dźwiękiem nadzorowanym przez Seana Ono Lennona.

Niedziela, 18.05

Godz. 16.00 – RIEFENSTAHL, dokumentalny, reż. Andres Veiel, Niemcy 2024, 115’  (pokaz przedpremierowy w ramach DKF)

Leni Riefenstahl jest uważana za jedną z najbardziej kontrowersyjnych postaci XX wieku. Jej filmy, „Triumf woli” i monumentalna „Olimpiada„, doskonale ukazują perfekcyjnie inscenizowany kult ciała oraz nazistowską celebrację wyższości i zwycięstwa. Jednocześnie obrazy te wyrażają pogardę dla niedoskonałych i słabych. Estetyka Riefenstahl jest dziś bardziej obecna niż kiedykolwiek wcześniej — ale czy to samo można powiedzieć o przekazie, jaki niesie? Film szuka odpowiedzi na to pytanie, wykorzystując filmy dokumentalne Riefenstahl, ale także prywatne nagrania, zdjęcia i listy. Andres Veiel umieszcza fragmenty jej biografii w szerszym kontekście historycznym. Jak to możliwe, że mogła stać się czołową reżyserką III Rzeszy, jednocześnie nieustannie zaprzeczając bliskim związkom z Hitlerem i Goebbelsem?

Godz. 18.15 – PAN NIKT KONTRA PUTIN, dokumentalny, reż. David Borenstein, Pasha Talankin, Dania, Czechy 2025, 90’ (pokaz przedpremierowy w ramach DKF)

Pełen życia nauczyciel Pasha pracuje jako nauczyciel w tej samej szkole podstawowej, do której uczęszczał jako dziecko w rodzinnym mieście w górach Uralu. Jednak inwazja Rosji na Ukrainę w 2022 roku zmieniła wszystko. Nagle szkoła i społeczność, które tak kochał, przekształciły się z miejsca nauki i swobodnej ekspresji w przestrzeń militaryzacji i ideologii państwowej. Wkrótce jego uczniowie i członkowie ich rodzin zostają zwerbowani do walki, a Pasha musi zadać sobie pytanie, co jedna osoba może w takiej sytuacji zrobić. Nauczyciel decyduje się na działalność pod przykrywką, aby sfilmować, co naprawdę dzieje się w jego własnej szkole. Tworzony w tajemnicy przez dwa lata film jest niezapomnianym portretem życia w dzisiejszej Rosji i trudnych wyborów, przed którymi stają obywatele, gdy kraj, który kochają, znajduje się w rękach władcy absolutnego.

Seanse odbywają się w ramach pokazów przedpremierowych Dyskusyjnego Klubu Filmowego.

Informacje pod nr tel. (48) 383 60 77, (48) 386 16 60, a także na stronie internetowej www.mcswelektrownia.pl

 

 


Zobacz więcej

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane