21.7 C
Pionki
sobota, 22 czerwca, 2024
spot_img

Miasto Pionki się wyludnia, a gmina zalicza wzrost liczby mieszkańców. Przedstawiamy Ranking Wspólnoty

Popularne

spot_img

Pismo Samorządu Terytorialnego “Wspólnota” przedstawiło najnowszy ranking zmian demograficznych w latach 2004–2020. Jak miasto i gmina Pionki wypadają w tym zestawieniu?

Czasopismo „Wspólnota” znane jest z publikacji rankingów związanych z samorządowymi finansami czy inwestycjami. Tym razem zestawiono dane dotyczące zmian demograficznych. Twórcy rankingu sprawdzili, które z nich straciły najwięcej mieszkańców w latach 2004-2020. Jak możemy się dowiedzieć z raportu, zjawisko spadku liczby mieszkańców odnotowano w 1450 gminach, a odwrotne – wzrostu demograficznego – w 1027 jednostkach.

– Przyglądamy się zjawisku bardzo ważnemu dla przyszłego funkcjonowania jednostek samorządowych i ich obciążeń finansowych – depopulacji oraz starzenia się ludności – wyjaśniają Paweł Swianiewicz oraz Julita Łukomska z Uniwersytetu Warszawskiego, autorzy zestawienia. – W naszym rankingu skupiamy się na zmianach liczby ludności w latach 2004–2020. Zmiany te wyrażane są w procentach początkowej liczby mieszkańców. Trzeba od razu zaznaczyć, że bieżące rejestry ludności obarczone są pewnym błędem, być może więc wyniki zakończonego niedawno Narodowego Spisu Powszechnego wprowadzą korekty do prezentowanych przez nas zestawień – tłumaczą.

Miasto i gmina Pionki

Miasto Pionki zdaniem autorów raportu zanotowało spadek liczby ludności w latach 2004-2020 na poziomie -10,77%. W rankingu przed Pionkami znalazły się takie miasta jak między innymi Dęblin, czy Lipsko, w których spadek liczby ludności wyniósł według badania kolejno 15 i 12 procent. W gminie Pionki zanotowano wzrost 0,90 proc mieszkańców. Dla porównania w dużych miastach wojewódzkich takich jak Łódź i Katowice zanotowano spadki na poziomie -13,15 i -9,17. Warszawa w latach 2004-2020 zanotowała wzrost liczby ludności na poziomie 5,98%.

Czytaj więcej

1 KOMENTARZ

  1. więcej kościołów, krzyży i pomników małego postawcie, to zatrzymacie ludzi! wincy Lecha, wincy pedofilów w sutannach! a tak na serio – nie będzie pracy i godziwej płacy, to zapomnijcie o jakimkolwiek pozostaniu ludności w tym urokliwym miasteczku bez perspektyw. Żadne rzeźby tu nic nie dadzą. Sam z chęcią bym wrócił, ale do czego?

    13
    4

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content