7,4 C
Pionki
sobota, 1 kwietnia, 2023
0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

„MCSW Elektrownia” zaprasza na przegląd filmowy – Oblicza Muzyki 2022

Popularne

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu oraz Dyskusyjny Klub Filmowy zapraszają na przegląd filmowy – Oblicza Muzyki 2022.

Od środy, 15 czerwca, widzowie obejrzą ponad dziesięć filmów reprezentujących różne gatunki muzyczne oraz najlepsze ścieżki dźwiękowe.

Program Przeglądu

15 VI śr. – WEST SIDE STORY, reż. Steven Spielberg, muz. Leonard Berstein  dramat/musical, USA 2021 (156’)

Nowa wersja nagrodzonego 10-cioma Oscarami najsłynniejszego musicalu w dziejach kina. Ponadczasowa opowieść o miłości Romea i Julii przeniesiona w realia amerykańskich przedmieść lat 50-tych.

Dwoje młodych ludzi, przeżywających swą pierwszą miłość, wmieszanych zostaje w porachunki gangów, które prowadzą do tragedii.

Wzruszająca historia, wspaniała muzyka Leonarda Bersteina i niezapomniane piosenki.

17 VI pt. – RYTMY CASABLANKI, reż. Nabil Ayouch, muz. Mike Kourtzer, Fabien Kourtzer, dramat obyczajowy, Francja, Maroko 2021, (101’) premiera

„Rytmy Casablanki” zostały uznane przez krytyków najbardziej pozytywnym filmem ubiegłorocznego festiwalu w Cannes. To wzruszająca, pełna empatii opowieść o nadziejach młodości, szukaniu własnej drogi oraz rodzinnych sekretach.

Film jest tegorocznym marokańskim kandydatem do Oscara oraz pierwszą w historii caneńskiego festiwalu marokańską produkcją pokazywaną w konkursie głównym.

 Film Nabila Ayoucha wykorzystuje siłę muzyki, by opowiedzieć o problemach, z jakimi borykają się młodzi ludzie w Casablance. Konfrontuje tradycję z rzeczywistością cyfrową, która całkowicie zmieniła sposoby komunikacji. Mimo wyraźnie nakreślonego społecznego tła i politycznego przesłania „Rytmy Casablanki” zarażają optymizmem i pozytywną energią.  Film dla wielbicieli hip-hopu i dla tych, którzy nie są jego fanami. 

18 VI sob. – PIOSENKI O MIŁOŚCI, reż. Tomasz Habowski, muz. Kamil

 „Holden” Kryszak, obyczajowy, Polska 2021 (90’)

„Piosenki o miłości” okazały się największym przebojem ostatniego festiwalu w Gdyni.

Debiut Tomasza Habowskiego to mocny, nowy głos polskiego kina. Słodko-gorzki jak najlepszy indie popowy kawałek i uderzający w najczulsze struny – tam gdzie miłość spotyka się z kalkulacją, a pasja z karierą. Romantyczne „Piosenki…” zachwycą z pewnością fanów „Frances Ha”, „Once” czy „Przed wschodem słońca”.

Ona jest dziewczyną z bloku w małym mieście, on pochodzi z zamożnej, znanej warszawskiej rodziny. Ona kelneruje i śpiewa o tym, co jej w duszy gra, on marzy o wydaniu płyty, którą utarłby nosa sławnemu ojcu-aktorowi. Poznają się, gdy ona obsługuje przyjęcie, na którym on się bawi. Połączy ich miłość do muzyki, rozdzielą ambicje i marzenia. Kruche uczucie, które rodzi się między nimi, cały czas wystawiane jest na próbę: ona wciąż przed nim ucieka, on potrafi łgać jak z nut. Czy dwa tak różne brzmienia mogą się zestroić? Ile razy w życiu możliwy jest bis?

Fantastyczną muzykę do filmu skomponował Kamil „Holden” Kryszak, współpracujący z Marceliną czy duetem Karaś/Rogucki.

19 VI n. – W POSZUKIWANIU CHOPINA, reż. Phil Grabsky, dokumentalny, Wielka Brytania 2014 (110’) premiera

Mający polskie korzenie Brytyjczyk Phil Grabsky cztery lata spędził w podróży, dążąc do prawdy o życiu Fryderyka Chopina (1810–1849), współtwórcy europejskiego romantyzmu, autora blisko 240 utworów, z których znakomitą część natchnął on duchem polskiej muzyki ludowej.

Kim był człowiek, którego przerażały publiczne występy, który wyjechał ze swej ojczyzny do Paryża i nie dane mu było powrócić? Kim był ten, który rzadko koncertował, a pomimo złego stanu zdrowia skomponował tak potężne i głębokie dzieła? Kim był wreszcie wirtuoz fortepianu, który wyniósł ten instrument na najwyższy piedestał?

W filmie odpowiedzi postarają się udzielić tak wybitni muzycy, jak Lars VogtDaniel BarenboimRonald Brautigam czy Kevin Kenner. Na ekranie zobaczymy i usłyszymy także wspaniałego polskiego pianistę Janusza Olejniczaka oraz Orkiestrę XVIII Wieku pod kierunkiem Fransa Brüggena. Usłyszymy także wypowiedzi jednego z najwybitniejszych historyków muzyki – Jeremy Siepmann. Narratorką filmu jest gwiazda sceny i ekranu Juliet Stevenson, a fragmenty listów Chopina czyta David Dawson.

20 VI pon. – WILK, reż. Nathalie Biancheri, muz. Stefan Wesołowski, dramat obyczajowy, Irlandia, Polska 2021 (98’) premiera

Jacob (George MacKay) wierzy, że jest wilkiem. Okazuje się, że nie jest jedynym, który wierzy w to, że jest zwierzęciem, a nie człowiekiem. Trafia do ośrodka, gdzie przede wszystkim dzieci i młodzież są leczone z zaburzenia zwanego dysforią gatunkową. Na Jacoba terapia jednak nie działa, jeszcze mocniej przekonuje się o tym, że jest wilkiem. W klinice poznaje dziewczynę wierzącą, że jest kocicą (Lily-Rose Depp). Zaczyna ich łączyć niezwykła relacja…

Filmowi towarzyszy sugestywna  ścieżka  dźwiękowa skomponowana przez Stefana Wesołowskiego twórcę muzyki do spektakli teatralnych, filmów i instalacji artystycznych.

21 VI wt. – DIUNA, reż. Denis Villeneuve, muz. Hans Zimer, Sci-Fi,

Kanada / USA / Węgry / Wielka Brytania 2021 (155’)

Film „Diuna” opowiada historię niezwykłej, pełnej przygód i emocji podróży Paula Atreidesa.

Temu genialnemu i utalentowanemu młodemu człowiekowi pisane jest wspaniałe przeznaczenie, którego on sam nie jest w stanie pojąć. Najpierw jednak Paul musi się udać na najbardziej niebezpieczną planetę we wszechświecie, żeby ratować rodzinę i rodaków. Na planecie wybucha zażarty konflikt o dostęp do niewystępującej nigdzie indziej, najcenniejszej ze znanych substancji. Wyzwala ona w ludziach ich największy potencjał. Ale wojnę przetrwają tylko ci, którzy pokonają swój strach.

Obraz nagrodzony 6 Oscarami w tym za muzykę oryginalną dla Hansa Zimmera.

22 VI śr. – SONATA, dramat obyczajowy, reż. Bartosz Blaschke, muz. Krzysztof Aleksander Janczak, Polska 2021 (118’)

Poruszająca, autentyczna historia muzyka Grzegorza Płonki z Murzasichla. Pokazuje niesamowitą, okupioną ogromnym wysiłkiem i walką drogę do osiągnięcia niemożliwego.

Film jest pełnometrażowym debiutem fabularnym reżysera.

Zdiagnozowany jako dziecko autystyczne Grzegorz żyje w swoim hermetycznym świecie, nie potrafiąc nawiązać kontaktu z innymi. W wieku kilkunastu lat, wychodzi na jaw, że przyczyną jego izolacji nie jest autyzm, tylko niedosłuch, pod którym skrywa się wielki talent muzyczny. Dzięki aparatowi słuchowemu Grześ zaczyna poznawać dźwięki, słowa i muzykę, w której się zakochuje. Pragnie zostać pianistą i wystąpić w filharmonii. Nikt poza nim samym i najbliższą rodziną nie wierzy, że głuchy chłopak – chociaż wspomagany nowoczesną technologią – spełni swoje marzenie.

23 VI czw. – ENNIO MORRICONE, reż. Giuseppe Tornatore, dokumentalny,

Belgia/Holandia/Japonia/Włochy 2021 (150’) pokaz przedpremierowy

Dokument o legendarnym kompozytorze Ennio Morricone. W filmie wystąpili twórcy, którzy współpracowali z kompozytorem m.in. Clint Eastwood, Quentin Tarantino, Oliver Stone, Barry Levinson

24 VI pt. – ELVIS, reż. Baz Luhrmann, Biograficzny / Dramat / Muzyczny, USA/Australia 2022 (159’) premiera

Twórca, wizjoner, nominowany do Oscara Buz Luhrmann, przedstawia dramat Warner Bros Pictures pt: ELVIS z Austinem Butlerem i zdobywcą Oscara Tomem Hanksem.

Historia Elvisa Presleya (Butler) zgłębia złożoną, ponad dwudziestoletnią relację Presleya z Parkerem (Hanks), która rozpoczęła się wraz z początkiem bezprecedensowej kariery piosenkarza, na tle ewoluującego krajobrazu kulturowego i końca amerykańskiej niewinności. Kluczowym elementem opowieści jest jedna z najważniejszych i najbardziej wpływowych osób w życiu Elvisa, Priscilla Presley.

25 VI sob. – KONCERT MUZYKI FILMOWEJ JOHNA WILLIAMSA – MIĘDZY GWIAZDY (93’)

John Williams to jeden z najsłynniejszych twórców muzyki filmowej. Kompozytor ten ma już na koncie 50 nominacji do Oscara i 5 statuetek, a muzyka z „Gwiezdnych Wojen” w 2005 roku została wybrana przez American Film Institute najwspanialszym soundtrackiem wszechczasów.

W programie muzyka z Harry’ego Pottera, Gwiezdnych Wojen, E.T., Drakuli, Czarownic z Eastwick, Indiany Jonesa i poszukiwaczy zaginionej Arki, Listy Schindlera i in.

„Między gwiazdy” to koncert legendarnej skrzypaczki Anne Sophie-Mutter, kilkukrotnej laureatki nagrody Grammy, z uznaną na całym świecie Royal Philharmonic Orchestra.

26 VI n. – ALINE. GŁOS MIŁOŚCI, reż. Valérie Lemercier, biograficzny/dramat, Francja/Kanada 2020 (123’)

Céline Dion to niekwestionowana gwiazda światowej muzyki, która ma na swoim koncie ponad 250 milionów sprzedanych płyt, 5 nagród Grammy, 2 Oscary i nagrodę Diamond, która potwierdziła jej pozycję jako najlepiej sprzedającej się wokalistki wszech czasów.

„Aline. Głos miłości” inspirowany jej życiorysem, z dwukrotną laureatką Cezara Valérie Lemercier w roli głównej.

Quebec, lata 60. Sylvette i Anglomard witają na świecie swoje czternaste dziecko – Aline. W tej skromnej rodzinie, muzyka jest najważniejsza. Kiedy producent muzyczny Guy Claude odkrywa Aline i jej złoty głos, na myśl przychodzi mu tylko jeden pomysł – uczynić z niej najlepszą piosenkarkę na świecie. Dzięki wsparciu rodziny i doświadczeniu Guya Claude’a oraz rodzącej się między nimi miłości, Aline będzie podążać ku wyjątkowemu przeznaczeniu.

27 VI pn. – SUMMER OF SOUL, reż. Questlove, dokumentalny, USA 2021 (117’) premiera

Latem 1969 roku, zaledwie 160 km na południe od Woodstock, w parku Mount Morris (obecnie znanym pod nazwą Parku im. Marcusa Garveya), odbył się legendarny Festiwal Kultury Harlemu.

Jego filmowy zapis nie był nigdy wcześniej publikowany i został niemal całkowicie zapomniany – aż do dziś. Debiutujący w roli filmowca Ahmir „Questlove” Thompson dokumentuje wydarzenie, które stało się świętem czarnej historii, kultury i mody. „Summer of Soul” to nie tylko połączenie filmu muzycznego i dokumentalnego przybliżającego tamten festiwal, ale też niezwykłe świadectwo uzdrawiającej mocy muzyki, tak bardzo potrzebnej w niespokojnych czasach – zarówno w przeszłości, jak i dzisiaj. 

W filmie zobaczymy niepublikowane wcześniej występy Steviego Wondera, Niny Simone, Sly & the Family Stone, Gladys Knight & the Pips, Mahalii Jackson, B.B. Kinga, The 5th Dimension i wielu innych. 

28 VI wt. – DUCH ŚNIEGÓW, reż. Marie Amiguet, Vincent Munier, muz. Nick Cave i Warren Ellis, dokumentalny, Francja 2021 (92’)

Wielkie piękno na dużym ekranie i najbardziej relaksujący film, jaki zobaczycie w tym roku! Niezwykłe kinowe doświadczenie, epicka, fascynująca i kojąca duszę opowieść o niedostępnym dla ludzkiego oka, magicznym miejscu, którego tajemnic strzeże panująca tam prawdziwa bogini – śnieżna pantera. Zachwycające, zapierające dech w piersiach zdjęcia oraz hipnotyzująca ścieżka dźwiękowa, za którą odpowiadają Nick Cave i Warren Ellis – przygotujcie się na coś wspaniałego.

28 VI wt. – PULS SIÓSTR, Radomski musical filmowy.

Siostry Klementyna i Julka przeprowadzają się do nowego mieszkania. Starsza Klementyna musi współdzielić pokój ze swoją nową przyszywaną siostrą Leną. Obydwie reprezentują dwa różne światy. Fascynacjami Klementyny są muzyka ludowa i gra na akordeonie, pasją Leny jest hip-hop, pragnie stać się poważaną DJ-ką. Dziewczyny dzielą nie tylko zainteresowania i charaktery, ale także niedbale wykonana przez ojca Leny ściana pośrodku ich wspólnego pokoju.

„Puls sióstr” to pierwszy fabularny film muzyczny zrealizowany w Radomiu i przez osoby pochodzące z tego miasta i okolic. To również współczesna opowieść o relacjach pomiędzy ludźmi wchodzącymi w dorosłe życie, ich pasjach, przyjaźniach i wartościach.

Film powstał w ramach warsztatów artystyczno-multimedialnych pt. „Na Musicalovo”. Inspiracją do jego powstania były materiały ze zbiorów Oskara Kolberga dotyczące kultury radomskiej.

Karnety na 3 dowolne filmy przeglądu 33 zł, z wyjątkiem filmu Elvis. Pojedyncze bilety wg ceny obowiązującej w kinie w danym dniu, z wyjątkiem filmów: Ennio Morricone (23 zł), Koncert muzyki Johna Williamsa (26 zł), W poszukiwaniu Chopina (26 zł).

Przedsprzedaż karnetów i biletów od 13 VI 2022.

Informacje pod nr tel. (48) 383 60 77, (48) 386 16 60, a także na stronie internetowej www.mcswelektrownia.pl

 

 

 

Czytaj więcej

- Reklama -
spot_img

Ostatnio dodane

Skip to content