7.3 C
Pionki
środa, 24 kwietnia, 2024

Maturalny maraton w Pionkach trwa w najlepsze. Dziś „królowa nauk”

Popularne

W środę, 5 maja, punktualnie o godzinie 9 rano maturzyści z Pionek zasiedli do egzaminu z języka polskiego. To pierwszy egzamin, do którego musieli przystąpić podczas tegorocznej matury. Dziś przed nimi matematyka zwana „królową nauk”. 

W Pionkach egzamin dojrzałości pisze ponad 100 uczniów

Łącznie w Pionkach do egzaminu maturalnego przystępuje 131 absolwentów. 75 abiturientów z CKZiU, 40 z Zespołu Szkół im. Jędrzeja Śniadeckiego i 16 z Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Dąbrowskiej.

Bombowe matury

Szkoły w całym kraju informują o alarmach bombowych podczas matur. Do placówek trafiły maile o tym, że w budynkach zostały podłożone bomby.

W związku z tym szkoły otrzymały pisma z kuratorium oświaty, że do dnia 15 maja osoby postronne nie mogą wchodzić na tereny placówek ze względu na stopień zagrożenia terrorystycznego BRAVO.

Dziś „królowa nauk”

Maturę z matematyki uczniowie zaczną pisać o 9. Egzamin z matematyki na poziomie podstawowym (zdawanej jako przedmiot obowiązkowy) trwa 170 minut. Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE) przygotowała zbiór tablic i wzorów matematycznych, z których mogą korzystać uczniowie podczas wykonywania poszczególnych zadań. Zwykle wręczane są egzaminowanym jeszcze przed rozpoczęciem egzaminu.

Trzecim obowiązkowym przedmiotem dla każdego maturzysty jest język obcy na poziomie podstawowym. W Pionkach, tradycyjnie większość uczniów zdecydowała się pisać sprawdzian z języka angielskiego, który także dominuje wśród wybranych przedmiotów rozszerzonych.

Kiedy wyniki?

Prace maturzystów sprawdzą egzaminatorzy. Następnie świadectwa maturalne zostaną przesłane do szkół przez okręgowe komisje egzaminacyjne do 5 lipca. Tego samego dnia (5 lipca) ogłoszone zostaną również ogólnopolskie wyniki tegorocznej matury. Uczniowie, którzy zdawali maturę w terminie poprawkowym, wyniki otrzymają września 2022 roku.

Jak wyglądał egzamin z języka polskiego?

Egzamin maturalny z języka polskiego był podzielony na dwie części. W pierwszej uczniowie musieli rozwiązać arkusz zadań otwartych i zamkniętych, które polegały m.in. na czytaniu ze zrozumieniem, interpretacji wiersza, tworzeniu wypowiedzi i wyciągania wniosków na podstawie pracy z załączonymi tekstami.

W drugiej części egzaminu zmierzyli się z dłuższą wypowiedzią pisemną, czyli wypracowaniem. Wybierali spośród 3 tematów.

Tematy maturalne z polskiego w części pisemnej dotyczyły lektur:

  • „Pan Tadeusz” – Adam Mickiewicz (Czym dla człowieka może być tradycja?)
  • „Noce i dnie” – Maria Dąbrowska (Kiedy relacja z drugim człowiekiem staje się źródłem szczęścia?)

Trzecim tematem była interpretacja wiersza „Najkrótsza definicja życia” Józefa Barana.

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content