18.1 C
Pionki
piątek, 14 czerwca, 2024
spot_img

Lotnisko w Radomiu. Straż pożarna będzie od razu gotowa na wyższą kategorię portu

Popularne

spot_img

Budowa wieży kontroli lotów i strażnicy Lotniskowej Straży Pożarnej, które powstają w jednym budynku, po południowej stronie drogi startowej lotniska Warszawa-Radom, przebiega bez zakłóceń. Dla straży pożarnej zaplanowano cztery stanowiska. To rozwiązanie perspektywiczne.

Chodzi o liczbę wozów ratowniczo-gaśniczych dla kodu referencyjnego lotniska typu „C”, jakim na start będzie radomski port. – W tym przypadku przewiduje się siódmą kategorię ochrony pożarowej, która wymaga co najmniej dwóch takich wozów ratowniczo-gaśniczych – powiedział Grzegorz Tuszyński, dyrektor lotniska w Radomiu. Jak wyjaśnia, niezależnie od tego, czy to będzie 3 mln, czy też 6 mln pasażerów, przy kodzie „C”, jest to wystarczająca liczba, czyli dwa wozy plus jeden zapasowy.

– Jeśli w przyszłości kod referencyjny zostanie podniesiony do „E”, zwiększy to kategorię ochrony pożarowej do dziewiątej, która wymaga trzech wozów ratowniczo-gaśniczych i czwartego zapasowego. Tak więc budowana strażnica wystarczy na kod „E”, niezależnie od skali ruchu lotniczego – zapewnia dyrektor Tuszyński.

Jak się dowiedzieliśmy, wszystkie prace budowlane na lotnisku w Radomiu mają się zakończyć w czerwcu przyszłego roku. Budynek straży pożarnej i wieży kontroli lotów mają być gotowe już w marcu. Na lipiec zaplanowana jest instalacja lamp nawigacyjnych na drodze startowej – Mamy bardzo szczegółowe analizy wieloletniej pogody. Radiowy system nawigacyjny ILS kategorii 1 wystarczy w zupełności na ponad 93 proc. dni w skali całego roku, więc ta niedostępność lotnictwa przy tej kategorii jest ograniczona – mówi Grzegorz Tuszyński.

Po zainstalowaniu lamp nawigacyjnych ostatni wykonawca powinien zejść z placu budowy. Wtedy rozpoczną się odbiorów budowlanych wszystkich obiektów. Mają się zakończyć do września. – Później rozpocznie się proces certyfikacji lotniska, tak by uzyskać  certyfikację docelową, czyli unijną. To może zająć około sześciu miesięcy. Uruchomienie portu planowane jest wobec tego na przełom drugiego i trzeciego kwartału 2023 roku. To pozwoli „wstrzelić” się jeszcze w sezon letni, rozpoczynający się w tym okresie – wyjaśnia dyrektor Tuszyński.

art./sp/PPL/

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content