20.8 C
Pionki
sobota, 13 kwietnia, 2024

Linia autobusowa Pionki-Suskowola-Zwoleń z rządową dotacją

Popularne

W poprzednim roku dużo mówiło się o problemach z utrzymaniem nierentownej linii autobusowej na trasie Pionki-Suskowola-Zwoleń. Ostatecznie, powiat zwoleński podjął się wtedy zadania bycia organizatorem dla tej linii komunikacyjnej. Teraz, w czwartek, 12 maja w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie podpisano umowę w sprawie jej dofinansowania. 

Od początku…

W poniedziałek 18 października 2021 roku, przedstawiciele samorządów: powiatu radomskiego, miasta i gminy Zwoleń, miasta Pionki i gminy Pionki podpisali porozumienie w sprawie współfinansowania wraz z powiatem zwoleńskim przewozu pasażerów. Wspólne działanie miało ułatwić niezmotoryzowanym mieszkańcom przemieszczanie się po tym terenie.

Kursy na linii Pionki-Suskowola-Pionki odbywają się pięć razy dziennie: dwa rano, jeden w południe i dwa popołudniu. Linia prowadzi przez następujące miejsca: Zwoleń ul. Moniuszki 6, dwa przystanki w Niwkach, trzy przystanki w Suchej, trzy przystanki w Suskowoli, Działki Suskowolskie, Pionki Dworzec PKP Pionki Zachodnie oraz Pionki ul. Radomska 8 (przy Lidlu).

Dofinansowanie

Starosta zwoleński Stefan Bernaciak wraz z wicewojewodą mazowieckim Sylwestrem Dąbrowskim podpisał w czwartek, 12 maja, dwie umowy dofinansowujące na łączną kwotę ponad 184 tysięcy złotych, które obejmą dwie linie, o długości 60,8 km, w gminach Zwoleń, Tczów, Kazanów oraz Pionki.

– Fundusz Rozwoju Przewozów Autobusowych to program dotyczący przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu. Niektórzy mieszkańcy nie mieli możliwości wydostania się ze swoich miejscowości. Osoby, które nie mają własnych samochodów nie mogły dojechać do pracy, do szkoły, do ośrodków zdrowia, czy do kościoła. Chciałbym Państwu bardzo serdecznie podziękować za to, że Państwo czekaliście na te środki. Nie zamknęliście połączeń autobusowych, mimo braku dofinansowania. Nastąpiły korekty i przesunięcia środków i dzięki temu dzisiaj możemy podpisać kolejne umowy na finansowanie przewozów autobusowych. Dzisiaj podpisujemy umowy na dodatkowe środki z samymi Powiatami, ponieważ ustawa wprowadziła pierwszeństwo w otrzymaniu dofinansowania Gminom i one otrzymały dofinansowanie w pierwszej kolejności. Będą wprowadzone zmiany w tym programie i Powiaty będą miały pierwszeństwo otrzymania środków. Istotnym problemem jest także kontynuacja już utworzonych połączeń. Będziemy apelowali, aby to było traktowane w sposób priorytetowy. Cieszę się, że udało nam się pozyskać te dodatkowe 28 mln zł. Wszystkim z Państwa bardzo serdecznie dziękuję. Gratuluję Państwu, ale przede wszystkim gratuluję mieszkańcom – powiedział wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski podczas podpisywania umów.

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content