21.7 C
Pionki
sobota, 22 czerwca, 2024
spot_img

[AUDIO] Burmistrz Robert Kowalczyk – Warto było się spotkać. Niedzielne spotkanie z mieszkańcami Osiedla Chemiczna

Popularne

spot_img

Za prąd, gaz, centralne ogrzewanie, czynsze. Od kilku miesięcy, w całym kraju, nie mówi się o niczym innym jak tylko o podwyżkach cen energii, węgla, ciepła oraz żywności. Mimo wprowadzanych przez rząd „tarcz” antyinflacyjnych, skutki drożyzny odczuwamy wszyscy. Właśnie z tego powodu, anonimowi „Przedstawiciele Osiedla Chemiczna” zorganizowali w minioną niedzielę 6 listopada spotkanie z mieszkańcami. Tematem przewodnim spotkania była zbliżająca się podwyżka cen gazu, który wykorzystywany jest do ogrzewania mieszkań na terenie osiedla.

Niedzielne spotkanie odbyło się przy tężni znajdującej się na terenie osiedla Chemiczna. Ogłoszenie zawierające informację o 120% wzroście cen czynszów za mieszkanie zostało umieszczone na tablicach ogłoszeń znajdujących się na klatkach schodowych. 

– Jak zapewne wszyscy wiecie chociażby z pisma, które wrzucono nam do skrzynek przez naszego administratora o drastycznych podwyżkach opłat z tytułu centralnego ogrzewania od stycznia 2023. Czynsze za nasze mieszkania mogą wzrosnąć o 120%. Zbierane były podpisy pod petycjami skierowanymi do Pionkowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej do Spółdzielni Wspólny Dom do Rady Miasta oraz Wspólnoty Mieszkaniowej, która znajduje się na osiedlu Chemiczna  z prośbą o znalezienie takiego rozwiązania, które uchroniłoby nas od tak drastycznych podwyżek. Spotkanie, które proponujemy służyłoby przede wszystkim na przedyskutowaniu sytuacji, zapoznamy Państwa z informacjami, które już posiadamy. Zaangażowanie jak największej liczby mieszkańców jest bardzo ważne, ponieważ sytuacja jest poważna a chodzi przecież o dobro nas wszystkich. Wspólna dyskusja, pomysły uczestnictwo w spotkaniach z władzami przyczyni się do bardziej efektywnego działania przez przedstawicieli mieszkańców a na podmiotach, które nie chcą się zaangażować w sprawę i wybierają najprostszą drogę po prostu podwyżka 120% i żadnego innego rozwiązania wywrą presje do działania na rzecz mieszkańców i ich dobra. Apelujemy o zainteresowanie i przyjście w niedzielę mimo, że weekend, porządki inne prace domowe. Pokażmy że nie jest nam obojętne co i ile płacimy, że dosyć mamy łatania dziur z naszych pieniędzy. – czytamy w ogłoszeniu (pisownia org.) sygnowanym przez Przedstawicieli mieszkańców Osiedla Chemiczna

Mieszkańcy, którzy zapoznali się z treścią ogłoszenia, mieli chwilę wolnego czasu oraz chęci,  zebrali się w wyznaczonym miejscu. Cześć z nich była zaskoczona informacją o 120% wzroście czynszu jaki został zaprezentowany w ogłoszeniu. – Jestem tutaj, bo chyba kogoś poniosła fantazja. Informacja o podwyżkach od nowego roku owszem przyszła, ale z tego co się orientuję, to dotyczyć ma ona tylko opłaty za centralne ogrzewanie. Chyba, że nasza spółdzielnia wprowadza nas w błąd – stwierdził jeden z mieszkańców spółdzielni Wspólny Dom

Tuż przed rozpoczęciem spotkania redakcja Pionki24 próbowała porozmawiać z „Przedstawicielami mieszkańców Osiedla Chemiczna”, których podpis widnieje na ogłoszeniu. Niestety bezskutecznie. Okazało się, że „Przedstawiciele” są, ale anonimowi. Okazało się również, że mimo tak ważnego tematu spotkania, nikt z „Przedstawicieli” nie zaproponował udziału w spotkaniu np. władzom miasta, przedstawicielom spółdzielni, czy chociażby dostawcy ciepła, spółki PWKC. Brak zaproszenia nie była jednak przeszkodą dla wszystkich wymienionych powyżej, którzy stawili się bowiem we wskazanym miejscu i określonej godzinie.

Chwilę później poznaliśmy powody zaproponowanego spotkania.

– Spotkaliśmy się dzisiaj, by porozmawiać o podwyżkach cen gazu, z którego korzystamy, który ogrzewa nasze domy, no i o tym, że są jakieś propozycje, są być może pomysły, może przy dobrej, wspólnej woli jakieś pomysły, propozycje, żeby w jakiś sposób rozwiązać tą sytuację i zabezpieczyć się na przyszłość, żeby te podwyżki nie były aż tak drastyczne, żebyśmy np. nie dowiedzieli się np. w kwietniu, że czekają nas kolejne podwyżki. – rozpoczęła niedzielne spotkanie mieszkanka osiedla Chemiczna, która poprowadziła całość spotkania.

Prowadząca spotkanie, przedstawiła pomysł powołania w bliżej nieokreślony sposób podmiotu, który zająłby się sprzedażą gazu i ogrzewaniem mieszkań na osiedlu Chemiczna.

 

Cena chroniona

Na przedstawioną propozycję odpowiedział burmistrz Pionek, Robert Kowalczyk. Poinformował zebranych, że takie rozwiązanie było już przedmiotem rozważań na przełomie lipca i sierpnia, konsultacji prawniczych oraz rozwiązań technicznych.

– Niektórzy mówią, że nie ma rzeczy niemożliwych i chyba to jest również prawda, natomiast my już  lipcu i sierpniu się nad tym zastanawialiśmy. Mamy nawet opinię prawną, że tego typu przedsiębiorstwo, które ewentualne by postało, które miałoby ochronić przed podwyżką ciepła, tak naprawdę nie uchroni ponieważ mamy z kilkoma podmiotami do czynienia i jedni od drugich muszą to ciepło kupować – stwierdził burmistrz Pionek, Robert Kowalczyk

 

Prócz burmistrza Kowalczyka głos w dyskusji zabrał oraz udzielił dodatkowych wyjaśnień prezes spółdzielni Wspólny Dom, Grzegorz Wąsik. Prezes przedstawił zebranym zasady działania podpisanych przez prezydenta RP Andrzeja Dudy ustaw, które mają chronić odbiorców indywidualnych przez wzrostem cen paliw, którymi są ogrzewane mieszkania zarówno w domkach jednorodzinnych jak tych z zasobów spółdzielczych. 

 

Głos w dyskusji zabrał obecny na miejscu spotkania prezes Pionkowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, Piotr Nowak.

 

Warto było się spotkać

– Ja się nie dziwę, że mieszkańcy są zaniepokojeni tym jak idą w górę nośniki energii i ile będą płacili. Na szczęście weszła ustawa o ochronie i nie wszyscy rozumieją sens tej ustawy i niewiedza jak to się przełoży na ich domowe portfele. Warto było spotkać się z mieszkańcami po to żeby im wyjaśnić te sprawy. Mam nadzieję, że z tym naszym przekazem troszkę mieszkańców uspokoiliśmy i do nich dotarliśmy, bo różne tutaj chodzą pomysły. Nie wszystkie jednak takie, które pozwoliłby naprawdę obniżyć rachunki za ciepło – podsumował niedzielne spotkanie burmistrz, Robert Kowalczyk

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content