Koncerty, spektakle teatralne, kabaret i stand-up, seanse kinowe, wykłady, zajęcia i start Dziecięcego Uniwersytetu Nauki i Kultury. Lada dzień w Kozienickim Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka rozpocznie się nowy sezon artystyczny. O tym, co czeka nas w najbliższych miesiącach rozmawiamy z dyrektorką KDK Elwirą Kozłowską.
Pani Dyrektor, wakacje zakończyliśmy bardzo mocnym akcentem, bo za nami XXI Festiwal Muzyki Rozrywkowej im. Bogusława Klimczuka. W naszym mieście nie ma jednak ani chwili na nudę, bo lada dzień startuje kolejny sezon artystyczny w Kozienickim Domu Kultury. Przed nami następne, interesujące wydarzenia. Proszę nam powiedzieć, co czeka naszych mieszkańców?
Elwira Kozłowska: Tak, w bardzo płynny sposób przechodzimy od oferty letniej do nowego sezonu artystycznego w Kozienickim Domu Kultury. Po wakacyjnej przerwie wracają „Kulturalne Czwartki w KDK”, czyli nasze biletowane wydarzenia. Pierwszy taki czwartek już 5 września, kiedy to dwukrotnie wystąpi u nas Kabaret Młodych Panów. Artyści wracają do nas po kilkuletniej przerwie z nowym, zabawnym programem.
Dla miłośników dobrego humoru mamy również bardzo bogatą ofertę stand-upu. 12 września wystąpi u nas Piotr Szwedes, 3 października – Piotr Bałtroczyk, 24 października – Rafał Rutkowski, a 28 listopada – Antoni Syrek-Dąbrowski. Okazji do śmiechu przy bezkompromisowych tekstach będzie zatem bardzo dużo.
Z kolei dla fanów teatru szykujemy kolejne komedie. W październiku zobaczymy spektakle „Cudowna terapia” i „Alibi od zaraz”, a w listopadzie „Lola, lalka miłości” oraz „Przyjazne dusze”. Na naszej scenie wystąpi wielu znakomitych aktorów, tym bardziej warto zapoznać się ze szczegółami tej oferty.
Pamiętamy również o koncertach, a te będą zróżnicowane i skierowane do różnych grup odbiorców. 19 września będziemy gościć zespół „Małe TGD”, który jest dosłownie uwielbiany przez dzieci. Z kolei 31 października w Kozienickim Domu Kultury wystąpi GrupaMoCarta z koncertem muzyki filmowej. Oczywiście w ich charakterystycznym, pełnym humoru stylu. Tegoroczną ofertę muzyczną zwieńczy koncert Michała Bajora z zespołem pt. „No, a ja?”. Ten zaplanowano na 12 grudnia.
Sukcesywnie ogłaszamy też kolejne propozycje na 2025 rok. Polecam śledzić naszą stronę internetową oraz profile w mediach społecznościowych.
Po wakacyjnej, ale oczywiście znacznie krótszej przerwie, wróciło również Kino KDK. Jak zapowiada się oferta kinowa na najbliższy czas?
Wzorem ubiegłych lat, w wakacje kino miało trzytygodniową przerwę techniczną. Wykorzystaliśmy ten czas na przeglądy techniczne, pranie wykładziny i foteli czy urlopy dla pracowników kina. Z bieżącym repertuarem wróciliśmy 16 sierpnia, a w najbliższych tygodniach zagramy wiele gorących premier filmowych. Wyświetlimy m.in. takie produkcje jak: „Beetlejuice Beetlejuice”, „Ozi: Głos deszczowego lasu”, „Niepewność: zakochany Mickiewicz”, „Leonardo. Odkrywca” czy „Transformers: Początek”.
Pamiętamy też o stałych cyklach jak m.in. „Poranki filmowe dla dzieci”, a także o Klubie Filmowym „Znicz”. Zwłaszcza ta oferta zapowiada się szczególnie interesująco. Nasz klub, drugi rok z rzędu, otrzymał dofinansowanie od Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej na działalność. Dzięki dodatkowym środkom finansowym, jesienią zorganizujemy spotkania z udziałem filmowców: aktorów i reżyserów. Szczegóły wkrótce, ale już dziś serdecznie zapraszam. I nieustannie zachęcam do wstępowania w szeregi klubu.
Zanim przejdziemy do kolejnych powakacyjnych powrotów, chciałbym zapytać o największą nowość nowego sezonu, czyli o Dziecięcy Uniwersytet Nauki i Kultury. Start już we wrześniu, co dokładnie wiadomo na tę chwilę?
Tak, startujemy już 19 września, a inauguracja uniwersytetu będzie połączona z koncertem zespołu „Małe TGD”, o którym już wspominałam. Mówiąc o uniwersytecie, muszę podkreślić, że to idea, która dojrzewała od dłuższego czasu. Od co najmniej kilku lat planowaliśmy uruchomienie tej oferty, dogłębnie analizując nasze możliwości finansowe oraz rozważaliśmy różne formy organizacji uniwersytetu. W toku prowadzonych prac wybraliśmy formułę, która w naszej ocenie jest najbardziej optymalna, a jednocześnie atrakcyjna.
Trzeba zaznaczyć, że uruchomienie Dziecięcego Uniwersytetu Nauki i Kultury nie byłoby możliwe, gdyby nie wsparcie władz samorządowych Gminy Kozienice. Burmistrz Gminy Kozienice Mariusz Prawda, a także jego zastępcy mocno wspierają nas w tych działaniach. Gdy w maju bieżącego roku przedstawiłam im pomysł uruchomienia uniwersytetu, od razu go poparli i dali przysłowiowe zielone światło do startu, za co serdecznie dziękuję.
To co nas szczególnie cieszy, to fakt, że uniwersytet wzbudził ogromne zainteresowanie. Początkowo zakładaliśmy utworzenie trzech grup warsztatowych i przygotowaliśmy w sumie 75 miejsc dla małych studentów. Szybko okazało się, że zainteresowanie jest tak duże, że przerosło nasze oczekiwania. W tej sytuacji podjęliśmy decyzję o uruchomieniu czwartej grupy i tu miejsca również bardzo szybko się wypełniły. We wrześniu naukę rozpocznie w sumie setka małych studentów.
Zaczynamy od koncertu, a począwszy od października dzieci będą uczestniczyć w warsztatach prowadzonych przez wykładowców akademickich z Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Zajęcia będą odbywały się raz w miesiącu, z podziałem na grupy. Prawdę mówiąc, nie możemy się doczekać i myślę, że dzieci też czekają na start tej przyjemnej nauki.
Pani Dyrektor, skoro o uniwersytetach mowa, to zapytam teraz o Uniwersytet Trzeciego Wieku. Seniorów czekać będzie bardzo istotna zmiana. Proszę wytłumaczyć na czym będzie ona polegała.
Tak, to bardzo istotna informacja. Po kilku latach przerwy wracają płatności na Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Dotyczą one zarówno czesnego, które uprawnia do udziału w wykładach, jak i opłat za zajęcia fakultatywne. Nasi studenci z dłuższym stażem doskonale pamiętają, że taki system obowiązywał przez wiele lat na kozienickim uniwersytecie. Teraz wracamy do tego rozwiązania.
Decyzja ta wynika z kilku czynników. Po pierwsze, wsłuchujemy się w głosy studentów. Wielu seniorów od dłuższego czasu sygnalizowało nam, że chętnie powróciłoby do tego systemu. Dodatkowe środki finansowe z opłat pozwolą nam na utrzymanie atrakcyjności oferty, a samym studentom ułatwią korzystanie z zajęć fakultatywnych. Musimy pamiętać, że nasz uniwersytet rozrósł się do ogromnych rozmiarów – w ostatnim roku liczył około 640 osób. Nie jesteśmy w stanie finansować bezpośrednio z budżetu tak wielu zajęć dodatkowych, dlatego musieliśmy wprowadzać limity. Po wznowieniu opłat, możemy zrezygnować z tych limitów, gdyż część kosztów pokryją studenci.
Nie bez znaczenia w tym wszystkim pozostaje fakt stale rosnących kosztów, jakie ponosimy, czy to w przypadku opłat za media czy kosztów pracowniczych i mam tu na myśli honoraria dla wykładowców, instruktorów czy artystów, którzy występują dla społeczności UTW. W obecnej sytuacji, bez przywrócenia płatności, zmuszeni bylibyśmy do ograniczenia działalności uniwersytetu, a tego chcieliśmy uniknąć. Warto przy tym pamiętać, że oferta uniwersytetu dziecięcego również jest ofertą odpłatną.
A jak wygląda oferta uniwersytetu na najbliższy rok?
Zapisy na Uniwersytet Trzeciego Wieku rozpoczną się 12 września, a na zajęcia fakultatywne – 19 września. Rozdzielenie zapisów na dwa terminy związane jest z płatnościami i to również powrót do obowiązującego niegdyś systemu. Wszystkie te zmiany mają na celu zapewnienie studentom komfortu i usprawnienie procesu zapisów.
A co w tym roku? W tej edycji na naszych słuchaczy czekać będzie wiele interesujących wykładów, a także mnóstwo zajęć fakultatywnych, takich jak: aqua areobic, joga, gimnastyka, zajęcia teatralne, muzyczne, plastyczne, fotograficzne, brydż czy języki obce. Kontynuujemy szereg dotychczasowych kursów, ale otwieramy też grupy dla początkujących.
W pierwszym semestrze wykłady wygłoszą m.in.: zoolog i ekolog dr hab. Dorota Zawadzka, podróżnik Krzysztof Malaka, dr Tomasz Kuc z Nadleśnictwa Kozienice, historyk dr hab. Sebastian Piątkowski, reżyser dźwięku Igor Pogorzelski, geolog dr Roksana Maćkowska czy Przewodniczący Rady Miejskiej w Kozienicach Krzysztof Zając. Zaplanowaliśmy także występy artystów z okazji Europejskiego Dnia Seniora czy spotkanie opłatkowe.
Liczymy na to, że po raz kolejny ta oferta spotka się z tak dużym zainteresowaniem jak to miało miejsce dotychczas. Warto być z nami.
A skoro Uniwersytet Trzeciego Wieku, to i Akademia Szerokich Horyzontów, a także pozostałe zajęcia stałe. Tu również czeka nas wiele nowości, prawda?
Owszem. Po raz kolejny przygotowaliśmy dla naszych mieszkańców ogromny wybór zajęć i warsztatów. Jak co roku, zadbaliśmy o to, by były one zróżnicowane i interesujące. Dzięki temu każdy powinien znaleźć coś dla siebie, do czego serdecznie zachęcam.
Oferta zajęć stałych podzielona jest na trzy bloki. Pierwszy z nich to Akademia Szerokich Horyzontów, która skupia głównie zajęcia dla dzieci i młodzieży, a także grupy „Erato” i „Vena”. Jest to zdecydowanie największa część naszych zajęć stałych, obejmująca m.in. zajęcia plastyczne, taneczne, wokalne, rękodzielnicze czy fotograficzne. Co roku, w tych kursach i warsztatach uczestniczą setki osób i mam nadzieję, że tak będzie również w tym roku. Pragnę podkreślić, że oferta akademii pozostaje nieodpłatna.
Podobnie jak nieodpłatne są zajęcia terapeutyczne oraz ogólnorozwojowe dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami. Te prowadzimy w Kozienickim Domu Kultury od 2022 roku. W tym roku pojawiły się nowe rodzaje zajęć, a sądząc po dotychczasowym zainteresowaniu, te również będą bardzo potrzebne.
Trzeci blok stanowią natomiast zajęcia odpłatne dla osób dorosłych, z których mogą skorzystać wszyscy chętni. Są to m.in. zajęcia taneczne, teatralne, fotograficzne, a także joga i joga twarzy. Sukcesywnie pracujemy nad rozwojem tej oferty.
Zapisy na wszystkie wymienione powyżej zajęcia będą prowadzone od 7 września. Wykazy zajęć oraz szczegóły dotyczące zapisów są dostępne na www.dkkozienice.pl. Serdecznie zapraszam do Kozienickiego Domu Kultury, zarówno na zajęcia, jak i wspomniane wcześniej seanse kinowe i wydarzenia.