-1,8 C
Pionki
piątek, 1 grudnia, 2023

Kłusownicy z gminy Pionki zatrzymani na gorącym uczynku. Jednemu z nich grozi do 8 lat więzienia

Popularne

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą puławskiej komendy zatrzymali trzech mężczyzn podejrzanych o skłusowanie 7 sztuk zwierzyny leśnej – pięciu jeleni, koziołka sarny oraz cielaka jelenia. Zatrzymani usłyszeli już zarzuty. Jeden z nich również za posiadanie broni palnej – sztucera bez wymaganego zezwolenia.

Do zdarzenia doszło w ubiegłym tygodniu na terenie gminy Żyrzyn. W jednym z tamtejszych lasów, w nocy, miejscowi myśliwi znaleźli kilka zastrzelonych jeleni, o czym powiadomili Policję. Funkcjonariusze ustalili, że znalezionych zostało 5 sztuk jeleni oraz jeden koziołek sarny. Wszystkie zwierzęta były martwe. Policjanci wykonali na miejscu oględziny, zabezpieczyli ślady kryminalistyczne. Wstępne czynności wskazywały na to, że zwierzęta zostały zastrzelone.

– Następnego dnia, funkcjonariusze Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą, zajmujący się także przestępstwami przeciwko środowisku udali się na miejsce zdarzenia. Wykonując w lesie czynności służbowe, między innymi porównując ślady oraz robiąc szersze rozpoznanie, policjanci zauważyli przejeżdżający drogą pod lasem samochód, a w nim dwóch mężczyzn. Okazało się, że mężczyźni ciągną za samochodem, przywiązaną pasem padłą zwierzynę. Wskutek dalszych czynności i ustaleń, kierujący samochodem 33 latek z gminy Zwoleń oraz 49 latek z gminy Pionki zostali zatrzymani. Trafili do policyjnego aresztu – informuje podkomisarz Ewa Rejn-Kozak z Komendy Powiatowej Policji w Puławach.

Policjanci tymczasem udali się do gminy Pionki, gdzie zatrzymali 66 letniego mężczyznę, którego również podejrzewali o udział w skłusowaniu jeleni na terenie powiatu puławskiego. Przeszukania odbyły się także w miejscach zamieszkania 33 i 49 latka. Okazało się wówczas, że 49 latek posiada w domu broń palną – sztucer bez wymaganego zezwolenia oraz amunicję do niej. Najprawdopodobniej przy pomocy tej broni, dwa dni wcześniej 49 latek skłusował jeszcze jedno zwierzę – kozła sarny, tym razem na terenie gminy Pionki.

– Wszyscy zatrzymani usłyszeli zarzuty z art. 53 Ustawy Prawo łowieckie, za co grozi kara pozbawienia wolności do lat 5. 33 latek będzie odpowiadał za to, że w celu osiągnięcia korzyści majątkowej wszedł w posiadanie cielaka jelenia o wartości 5800 złotych, natomiast dwóch pozostałych mężczyzn za to, że używając broni palnej, nie będąc uprawnionym do polowania weszli w posiadanie zwierzyny w okresie ochronnym w postaci 5 sztuk jelenia oraz jednego koziołka sarny o łącznej wartości 45 tysięcy złotych. Dodatkowo, 49 latek będzie odpowiadał za skłusowanie kozła sarny na terenie gminy Pionki oraz posiadanie broni palnej i amunicji bez wymaganego prawem zezwolenia. Grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 8. Policjanci wystąpili do Prokuratora z wnioskiem o tymczasowy areszt dla zatrzymanych – podaje podkomisarz Ewa Rejn-Kozak.

 

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content