9.3 C
Pionki
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Jak skutecznie radzić sobie z grzybicą stóp i paznokci – co je powoduje?

Popularne

Grzybica paznokci jest dość często spotykanym, choć wstydliwym problemem. Początkowe objawy, często natury estetycznej bywają bagatelizowane. Warto pamiętać, że na skutek zaniedbania ww. problemu może dojść do rozległych zmian obejmujących nie tylko pojedyncze płytki paznokci. Dlatego też, w każdym przypadku budzącym niepokój warto zasięgnąć porady specjalisty.

Przyczyny grzybicy stóp i paznokci

Infekcje grzybiczne stóp i paznokci rozwijają się na skutek uszkodzenia lub osłabienia płytki. Na jej rozwój mogą mieć wpływ nawet delikatne skaleczenia czy zbyt krótko obcięty paznokieć. Bakterie wywołujące grzybicę swoją szczególną aktywność zyskują w ciepłych i wilgotnych miejscach, takich jak zakryte, zbyt ciasne, nieprzepuszczające powietrza obuwie (np. wykonane z tworzywa sztucznego). Do zakażeń niejednokrotnie może dojść też na skutek niewłaściwego odkażania przyrządów stosowanych w gabinetach kosmetycznych.

Na rozwój grzybicy narażone są osoby z obniżoną odpornością, przyjmujące antybiotyki, otyłe, starsze, a także te zmagające się z chorobami przewlekłymi takimi jak cukrzyca, zaburzenia hormonalne, choroby autoimmunologiczne.

Jakie są rodzaje grzybicy paznokci?

Grzybica nie jest chorobą jednorodną i w zależności od rodzaju zmian, miejsca ich występowania oraz zgłaszanych dolegliwości przez pacjenta, można wyróżnić kilka jej typów. Do najczęstszego zaliczyć należy grzybicę podpaznokciową boczną oraz dalszą, która pojawia się i rozwija od strony bocznej paznokcia, początkowo powstając w jego wolnym brzegu. Przesuwając się do środka, atakuje jego łożysko, czego skutkiem mogą być zmiany w zabarwieniu paznokcia i jego rozwarstwianie się. W przypadku dłoni, najczęściej pojawia się grzybica podpaznokciowa bliższa, która rozwija się od tzw. skórki paznokcia, czyli obrąbka naskórkowego.

Do innych rodzajów grzybicy zaliczyć należy grzybicę powierzchowną, występującą zazwyczaj w postaci białych lub czarnych plamek, a także grzybicę wewnętrzpłytkową, dość rzadką, odznaczającą się blaszkowatym złuszczaniem płytki. W stadiach zaawansowanych, gdy chorobą objęty zostaje cały paznokieć, pojawia się grzybica dystroficzna.

Objawy grzybicy paznokci

Specjalista już na pierwszej wizycie, jest w stanie określić, czy w przypadku danej zmiany ma do czynienia z grzybicą. Potwierdzeniem postawionej tezy może być badanie mikrologiczne, którego celem jest określenie przyczyny zakażenia. Z uwagi na to, że grzybica stóp i paznokci rozwija się subtelnie, pierwsze objawy mogą być niezauważalne. Do najczęściej pojawiających się objawów rozwijającej się grzybicy zaliczyć należy:

  • przebarwienia płytki paznokcia,
  • tkliwość lub ból przy dotykaniu,
  • nieprzyjemny zapach,
  • nadmierna łamliwość lub kruchość zakażonego paznokcia,
  • rozwarstwianie się lub oddzielanie się od siebie poszczególnych warstw paznokcia.

Profilaktyka i leczenie schorzeń grzybicy paznokci

Wiele osób zastanawia się, jak walczyć z grzybicą stóp i paznokci? Przed powstawaniem infekcji grzybiczych chroni odpowiednia profilaktyka. Znając najczęstsze przyczyny grzybicy stóp i paznokci, warto pamiętać o odpowiedniej higienie. Przebywając w miejscach publicznych, takich jak basen czy sauna, warto nosić obuwie ochronne. Ważne jest także zapobieganie zawilgoceniu stóp oraz ich przepoceniu. W tym celu powinno wybierać się obuwie wykonane z naturalnych, przewiewnych materiałów, a w przypadku nadmiernego pocenia się stóp dobrze jest zadbać o swoją dietę oraz stosować preparaty przeciwgrzybiczne.

Współcześnie dostępne leki na grzybicę skóry – maści, kremy i inne preparaty na grzybicę, skutecznie radzą sobie z powstawaniem i nawrotami infekcji grzybiczych i bakteryjnych. Można stosować zarówno te dostępne w aptece bez recepty, jak i te przepisane przez lekarza specjalistę. W bardziej zaawansowanych przypadkach doskonale sprawdza się leczenie za pomocą lasera, a także terapia fotodynamiczna, która ma na celu całkowitą eliminację mikroorganizmu będącego przyczyną zakażenia

 

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content