8.4 C
Pionki
wtorek, 16 kwietnia, 2024

Jak samodzielnie uczyć się mówić po angielsku?

Popularne

Nauka języka to nie tylko pisanie, słówka i gramatyka. Aby zastosować teorię, której się nauczyliśmy należy zastosować ją w praktyce – mówieniu. Jednak mimo wszystko po opanowaniu wszystkich aspektów języka bardzo często nie możemy się przełamać i zacząć mówić w języku angielskim.

Wytłumaczeń, dlaczego tak ogromny problem sprawia mówienie po angielsku jest kilka.

Po pierwsze w głównej mierze zależy to od naszej osobowości. Najczęściej introwertycy będą mieli znacznie większy problem z odezwaniem się w języku obcym, niż ekstrawertycy. Albowiem introwertyków cechuje przede wszystkim duża nieśmiałość i małomówność. Unikają głośnych i zatłoczonych miejsc ze względu na złe samopoczucie. Mimo to mają małą przewagę nad ekstrawertykami, którzy zazwyczaj nie zastanawiają się nad tym, w jaki sposób formułują wypowiedzi, ponieważ nie zależy im na poprawności tylko szybkości przekazu. Introwertycy zazwyczaj wykazują się większą empatią oraz są lepiej przygotowani merytorycznie z danej dziedziny.

Po drugie bardzo często jest tak, że nauczyciele w szkole nie kładą dużego nacisku na ten aspekt. Skupiają się na realizowaniu zawartości podręcznika, w którym to zazwyczaj zadań na mówienie jest niewiele. Dodatkowo nauczyciele raczej czas przeznaczony na rozmowy w języku angielskim wolą przeznaczyć na ćwiczenia z gramatyki czy pisania.

Nauczyciel 4English Marcin Rębiś, zdając sobie sprawę z powagi problemu przygotował 5 porad, jak samodzielnie uczyć się mówić po angielsku.

  1. Trenując znane konstrukcje.

Sama sucha znajomość słownictwa i gramatyki nie wystarczy, żeby dobrze porozumieć się w języku angielskim. Zazwyczaj w języku ojczystym używamy utartych fraz, więc tak naprawdę w naszym języku jest bardzo mało kreatywności. Celem porozumiewania się jest jak najszybszy przekaz, a nie kreatywność wypowiedzi. Tak samo jest w języku angielskim. Najpierw powinniśmy przećwiczyć znane nam zwroty i konstrukcje, a dopiero później sięgać po te bardziej wymyślne.

  1. Słuchając.

Ważne jest osłuchanie się z językiem. Nie tylko po to, aby poznać nowe słówka i zwroty oraz poznać ich wymowę, ale w ten sposób uczymy się także mówić. Nawet oglądając film, czy serial uczymy się rozmawiać w języku obcym. Utrwalamy sobie pewne informacje oraz dowiadujemy się nowych.

Dodatkowo słuchając anglojęzycznej piosenki mimo niewiedzy co oznaczają dane słówka znamy je i wiemy jak je wymówić.

  1. Rozmawiając z samym sobą.

Dzięki mówieniu do siebie oswajamy się z mówieniem po angielsku oraz przyzwyczajamy nasz aparat gębowy do wymawiania nowych słówek.

Wystarczy stanąć przed lustrem i zacząć mówić, na przykład opowiedzieć sobie samemu jakieś ważne wspomnienia, wydarzenia z naszego życia. Dodatkowo możemy także obserwować ruchy naszych warg, aby pilnować, czy głoski są odpowiednio wymawiane. W przypadków dźwięków bezdźwięcznych, takich jak p, t, k nie poczujemy wibracji na krtani. Natomiast w przypadku dźwięków dźwięcznych, takich jak np. g, d, b już tak.

  1. Czytając na głos.

Korzystając z tego sposobu eliminujemy przymus zastanawiania się nad wypowiadanymi słowami. Dzięki czemu możemy skupić się na prawidłowej wymowie. Do czytania najlepiej wybrać teksty, które już znamy, aby nie tracić czasu na wyszukiwanie tłumaczeń nieznanych słów.

  1. Ćwicząc.

Świetnym ćwiczeniem jest wybranie fragmentu interesującego Cię filmu, podcastu czy audiobooka, przesłuchanie go, a następnie powtarzanie go na głos. Jeśli odczuwasz potrzebę możesz zatrzymywać nagranie co ileś sekund. Ważne jest, by dokładnie powtórzyć wypowiedź.

Po przesłuchaniu i wypowiedzeniu na głos, spróbuj ją zapisać. Dodatkowo zaznacz sobie, w której minucie i sekundzie nagrania dane zdanie jest wypowiedziane. Natomiast jeśli nie znasz jakiś słówek, sprawdź ich znaczenie w słowniku. Przesłuchaj cały fragment jeszcze raz i przeczytaj utworzony przez ciebie tekst. Sprawdź, czy nie ma w nim żadnych błędów i czy wszystko jest dla ciebie zrozumiałe. Odtwórz nagranie ponownie, powtarzając fragmenty na głos. Jednocześnie nagrywaj całe ćwiczenie, aby potem porównać sobie wypowiedzi. Następnie, odsłuchując nagranie po raz kolejny zaznaczaj na kartce z wcześniej napisanym tekstem, słowa, które źle wymawiasz oraz miejsca, w których masz problem z intonacją. Na koniec powtórz kilkakrotnie wypowiedź z nagrania w celu jej utrwalenia.

Ważne jest to, aby wykonywać to ćwiczenie regularnie. W ten sposób przynosi ono najlepsze efekty.

W trakcie nauki angielskiego warto dużo mówić. Zwłaszcza jeśli zamierzamy wyjechać zagranicę czy po prostu chcemy umieć się porozumieć z osobą, która nie mówi w naszym języku. Ucząc się tego, jak mówić w języku angielskim warto zwracać także uwagę na wymowę poszczególnych słówek, aby nasz rozmówca zrozumiał sens naszej wypowiedzi. – dodał na zakończenie Marcin Rębiś.

 

autor:/4E/

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content