9.5 C
Pionki
wtorek, 16 kwietnia, 2024

[FOTORELACJA/WIDEO] Uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości w Pionkach

Popularne

W piątek 11 listopada mieszkańcy Pionek obchodziły 104. Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Tradycyjnie uroczystości rozpoczęły się od uroczystej Mszy Świętej za Ojczyznę w kościele pod wezwaniem św. Barbary w Pionkach.

Tegoroczne obchody rozpoczęli motocykliści, którzy tuż przed  uroczystą mszą świętą w intencji Ojczyzny odbywającą się w kościele św. Barbary przejechali ulicami naszego miasta.

W mszy udział wzięli również przedstawiciele pionkowskiego samorządu, poczty sztandarowe, harcerze oraz licznie przybyli mieszkańcy Pionek.

– Polska jest matką szczególną, nie łatwe są jej dzieje zwłaszcza na przestrzeni ostatnich stuleci. Jest matką, która wiele wycierpiała i wciąż na nowo cierpi. Dlatego też ma prawo do miłości szczególnej. – Słowami papieża Jana Pawła II powitał proboszcz parafii Robert Kowalski.

Po mszy, uczestnicy uroczystości w asyście orkiestry Szkoły Muzycznej w Pionkach  przemaszerowali pod pomnik marszałka Piłsudskiego. Przez cały czas, harcerze ZHR nieśli blisko 100 metrową flagę. W tym roku, oficjalna część obchodów rozpoczęła się od prezentacji patriotycznych utworów muzycznych zespołu seniorów „Kontrast”.

Burmistrz Pionek, Robert Kowalczyk w swoim przemówieniu przypomniał wszystkim zebranym, że tylko determinacji i woli zwycięstwa, wysiłku militarnego oraz dzięki zabiegom dyplomatycznym, często skrajnie różnych środowisk politycznych, pozwoliły osiągnąć sukces, jakim było odrodzenie niepodległej Polski.

– Dla nas Polaków 11 listopada to dzień radości, solidarności i pamięci o tych, którzy w listopadzie 1918 roku doprowadzili do odzyskania i rozkwitu wolności w naszym kraju. To święto naszej, tak drogo okupionej przez wieki Niepodległości. Przez 123 lata nie było Polski na mapie Europy. Jednak była ona w sercach i marzeniach naszych przodków, którzy dzięki licznym powstaniom, wielu stoczonym bitwom i czynnemu oporowi przeciwko zaborcom wykorzystali sytuację kończącej się I wojny światowej, spełniając marzenia Polaków o wolności. Determinacja i wola zwycięstwa, wysiłek militarny oraz zabiegi dyplomatyczne, często skrajnie różnych środowisk politycznych, pozwoliły osiągnąć sukces, jakim było odrodzenie niepodległej Polski. Bezsprzecznie nie udałoby się tej naszej wolności osiągnąć, gdyby brak było w ówczesnym czasie silnych nurtów dążących do wzajemnego zrozumienia i współdziałania różnych ideowo grup społecznych, a w konsekwencji do realizacji jednego, nadrzędnego celu – niepodległości i odbudowy państwa polskiego. Już Marszałek Józef Piłsudski dostrzegając niebezpieczeństwo płynące ze sporów i podziałów społecznych przestrzegał Polaków przed groźbą tego zjawiska mówiąc: „Jednym z przekleństw naszego budownictwa państwowego jest to, żeśmy się podzielili na kilka rodzajów Polaków, że mówimy jednym polskim językiem, a inaczej nawet słowa polskie rozumiemy, żeśmy wychowali wśród siebie Polaków różnych gatunków”. Znane stare przysłowie zgoda buduje, niezgodna rujnuje” jest aktualne w każdym czasie i w każdej sytuacji. Także współcześnie możemy się o tym przekonać. – mówił burmistrz Pionek, Robert Kowalczyk

Na zakończenie programu oficjalnego składano wiązanki kwiatów pod pomnikiem Marszałka Piłsudskiego. Kwiaty złożyli lokalni samorządowcy, przedstawiciele partii politycznych, służby mundurowe, kombatanci, nauczyciele i uczniowie z pionkowskich szkół. Burmistrz zaprosił wszystkich zebranych na „Błonia”, gdzie można było napić się ciepłej herbaty oraz skosztować zupy dyniowej.

Zapraszamy do oglądania relacji wideo z tegorocznych obchodów.

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content