2.4 C
Pionki
środa, 16 października, 2024
spot_img

[FOTORELACJA] „W jasełkach leży”. Ulicami Pionek przeszedł Orszak Trzech Króli

Popularne

spot_img

Trzech Króli, obchodzone 6 stycznia, to jedno z najważniejszych świąt chrześcijańskich w Polsce. Tradycyjnie tego dnia organizowane są kolorowe orszaki, nawiązujące do podróży Mędrców z Wschodu. Te barwne pochody przemierzają ulice wielu miast, podobnie jak w Pionkach, przynosząc radość i wspólnotę.

Orszaki Trzech Króli to widowisko, które gromadzi ludzi w różnym wieku. Dzieci, młodzież, rodziny i starsze pokolenie łączą siły, by uczestniczyć w tej wyjątkowej celebracji. Charakterystyczne dla orszaków są kolorowe kostiumy, reprezentujące postaci Trzech Króli oraz ich świty. Dzieci często przebrane są za aniołki, pastuszków, czy inne postaci związane z tradycją bożonarodzeniową.

O 11.30 uczestnicy pionkowskiego orszaku spotkali się w Ogródku Jordanowskim. W imieniu organizatora orszaku, którym był Zakon Rycerzy Kolumba im. Michała Archanioła w Pionkach, Henryk Rybak powitał mieszkańców Pionek. – Witam serdecznie wszystkich państwa w ten świąteczny dzień. Witam jego ekscelencję biskupa Piotra Turzyńskiego, witam kanclerza kurii ks. Marka Fitucha oraz wszystkich proboszczów Pionkowskich parafii. Witam władze miasta Pionki z burmistrzem miasta Robertem Kowalczykiem, radnych Rady Miasta Pionki.

Tegoroczny orszak rozpoczął się od krótkiego przedstawienia w wykonaniu podopiecznych Warsztatu Terapii Zajęciowej, który zobaczyliśmy jeszcze w Ogródku Jordanowskim. Chwilę później na scenie biskup Turzyński w obecności proboszczy Pionkowskich parafii oraz burmistrza Roberta Kowalczyka powitał mieszkańców Pionek i poprowadził modlitwę Anioł Pański.

– Okazuje się, że w Pionkach są setki królów i królowych. Mamy również trochę księżniczek i księciów, to bardzo ładnie. Ten orszak po raz dziesiąty wyrusza w Pionkach. Cieszę się, że mogę z wami w nim uczestniczyć i oddać cześć zbawicielowi. Pomódlmy się za Pionki i szczególnie za Polskę oraz pokój w świecie. – powiedział biskup Piotr Turzyński

Chwilę po modlitwie orszak ruszył ulicami Pionek. Po przejściu kilkuset metrów uczestnicy orszaku zatrzymali się na chwilę przy pawilonach na ulicy Dębowej. Tam uczniowie PSP5 zaprezentowali wyjątkową inscenizację.

Kolejna scena odbyła się przy „Legionówce” na ulicy Niepodległości. Przygotowali ją uczniowie PSP nr 2.

Później przy kościele św. Barbary krótkie przedstawienie zaprezentowali uczniowie PSP 1.

Uroczysty orszak zakończył się przy pawilonach na ul Jana Pawła II inscenizacją w wykonaniu Związku Harcerzy Rzeczypospolitej oraz oddaniem pokłonu Nowonarodzonemu Jezusowie w stajence.

Na zakończenie orszaku odbyło się losowanie atrakcyjnych nagród, wśród których był smartfon, tablet, smartwatch oraz wyjątkowe albumy. Wśród osób wylosowano również zwycięzcę, który otrzymał hulajnogę od burmistrza Roberta Kowalczyka.

Orszaki Trzech Króli nie tylko pielęgnują religijne wartości, ale także pełnią funkcję charytatywną. W trakcie pochodów zbierane są datki na cele dobroczynne, wspierając różne instytucje, organizacje charytatywne oraz potrzebujące rodziny. To element, który nadaje orszakom wymiar społeczny i solidarnościowy. Miasta w Polsce przygotowują się do organizacji orszaków już na długo przed 6 stycznia. Wartościowe są także inicjatywy lokalnych społeczności, szkół i parafii, które angażują się w przygotowanie wydarzenia. W czasie orszaków ulice miast ożywają muzyką, śpiewem i radosnym śmiechem. Atmosfera pełna jest magii i radości, a uczestnicy orszaków niosą ze sobą symboliczne dary, przypominając, że warto się dzielić z innymi, zwłaszcza w czasie świąt.

Podsumowując, obchody Trzech Króli w Polsce to nie tylko wyraz głębokiej wiary, ale również świętowanie, które łączy ludzi i wspiera potrzebujących. Orszaki Trzech Króli to piękna tradycja, która wpisuje się w kalendarz wielu polskich miast, przynosząc radość i jedność społeczności.

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content