8 C
Pionki
sobota, 1 kwietnia, 2023
0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

[FOTORELACJA] Świąteczny klimat na Placu Konstytucji. Wigilia Miejska w Pionkach w góralskich rytmach

Popularne

W piątek, 16 grudnia mieszkańcy Pionek po raz kolejny spotkali się na Wigilii Miejskiej. W tym roku, wspólne świętowanie zbliżających się świąt Bożego Narodzenia odbyło się w centrum miasta, na Placu Konstytucji 3-go maja. Wigilię uświetnił występ Kapeli Góralskiej z Zakopanego.

Tegoroczne spotkanie wigilijne odbyło się na Placu Konstytucji 3-go maja. Mieszkańcy spotkali się, by wspólnie podzielić się opłatkiem, posłuchać kolęd, skosztować wigilijnych potraw przygotowanych przez Pionkowskie Placówki Oświatowe. W tym roku wydarzeniu towarzyszył Bożonarodzeniowy Jarmark,  którym można było zaopatrzyć się w świąteczne ozdoby oraz rękodzieła.

Jako pierwsi na scenie zaprezentowali się podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej w Pionkach, którzy zaprezentowali dwie pastorałki: „Gore gwiazda” oraz „Od serca do ucha”. Po zakończonym występnie, Marcelina Borek oraz Lena Wąsik wspólnie zaśpiewały znane kolędy: „Dzisiaj  Betlejem”, „Gdy śliczna Panna”.

W dalszej części wydarzenia, na scenę zostały zaproszone władze miasta oraz księża z Pionkowskich parafii. Świąteczne życzenia jako pierwszy złożył przewodniczący rady miasta, Wojciech Maślanek.

– Pogoda nas w dniu dzisiejszym nie rozpieszcza. Szkoda, że jest nas tak mało. No ale cóż, szanowni państwo, postaramy się złożyć życzenia i tym obecnym i nieobecnym, więc Szanowni Państwo, z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia w imieniu Rady Miasta Pionki, chciałbym serdecznie złożyć państwu najserdeczniejsze życzenia. Życzę przede wszystkim najwięcej zdrowia, bo ono jest najważniejsze, pogody ducha, miłych spotkań w gronie rodzinnym i życzę przede wszystkim państwu, żeby ten świąteczny nastrój trwał jak najdłużej, żebyście jego państwo przenieśli na przyszły rok, wszystkiego dobrego, wesołych świąt. – życzył przewodniczący rady Wojciech Maślanek

W trakcie swojego wystąpienia, burmistrz Robert Kowalczyk zwrócił szczególną uwagę na trudny dla nas wszystkich czas związany z szalejącą inflacją czy kryzys energetyczny. Mimo wielu przeciwności mieszkańcy Pionek mają chęci i siły pomagać innym, biorąc udział w wielu akcjach charytatywnych.

– Czcigodni księża, drodzy mieszkańcy. Spotykamy się na naszym Placu Konstytucji 3 maja w przededniu Świąt Bożego Narodzenia. Jedna ze współczesnych pisarek polskich powiedziała, święta to nie stół i ozdoby, a ludzie i ich uśmiechy. Zgadzam się szczególnie dzisiaj, kiedy za nami pandemia COVID 19, kiedy trwa wojna za naszą wschodnią granicą, kiedy mamy kryzys energetyczny, a teraz jeszcze idąc na przedświąteczne zakupy, otwieramy szeroko oczy i nie dowierzamy co inflacja zrobiła z cenami produktów pierwszej potrzeby. Dlatego teraz szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę Szanowni Państwo na rodzinę, sąsiadów, znajomych i zobaczyć, czy nie potrzebują w tym trudnym czasie naszej pomocy lub wsparcia. To czas na test naszego człowieczeństwa. Pokazaliśmy już, jak mamy wielkie serca w ramach akcji szlachetna paczka czy Mikołaj w przedszkolach. To właśnie dzięki miłości dobroci i hojności wielu z was szanowni mieszkańcy Pionek w wielu rodzinach zagościł uśmiech i radość. Zróbmy to również przed świętami. Po prostu pamiętajmy, że są tacy, którzy nie poproszą, ale każde wsparcie za każde wsparcie podziękują. Nie bierzmy przykładu z tych, którzy mówią, że pomagają z tych, którzy cieszą się z cudnych porażek z tych, którzy wolą zazdrościć i siać zawiść zamiast miłość i szacunek. Pamiętajmy. Tyle jesteśmy warci, ile możemy pomóc drugiemu człowiekowi, dlatego życzę wszystkim państwu, abyście w ten nadchodzący świąteczny czas byli uśmiechnięci i otwarci dla ludzi. Niech święta będą zdrowe i spokojne. – mówił podczas Miejskiej Wigilii, burmistrz Robert  Kowalczyk

Proboszcz parafii św. Barbary, Robert Kowalski mówił o symbolicznym dniu. Gdy mieszkańcy Pionek maja możliwość dzielić się opłatkiem, kosztować przygotowanych świątecznych potraw, tuż zagranicą naszego kraju trwa wojna, spadają rakiety.

– Kochani, gromadząc się dzisiaj w tym wyjątkowym miejscu, kiedy śpiewamy kolędę, a jedna z nich brzmi „Chwała na wysokości Bogu, a na Ziemi pokój ludziom dobrej woli”. Nie chcemy dzisiaj, by komukolwiek ten pokój został odebrany, ale gromadzimy się w dniu dość symbolicznym. Bo w dniu, kiedy szereg rakiet znowu spada na naszych sąsiadów, to słowo pokój zaczyna nabierać wyjątkowo ważnej, ważnego znaczenia. Pan burmistrz powiedział o tym, że święta to ludzie, to bliskość. Trzeba powiedzieć jasno i konkretnie, te święta i każde inne święta chrześcijańskie to Bóg i ludzie. I Bóg musi być na pierwszym miejscu. To nie są święta spadających gwiazdek i śnieżynek z nieba to nie są święta ustrojonych choinek, to są święta Bożego Narodzenia. I nigdy, nigdy powtarzam, nie wolno byśmy sobie dali wmówić, że są to inne święta. – powiedział do zebranych proboszcz parafii św. Barbary, Robert Kowalski

Na wigilii pojawili się harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego, którzy z Zakopanego przywieźli ze sobą betlejemskie światło pokoju.

Chwilę później burmistrz Robert Kowalczyk wraz ze swoim zastępczynią Kamilą Kaczorowską nagrodzili zwycięzców konkursu plastycznego „Moja bombka bożonarodzeniowa”.

W ten wyjątkowy dzień do Pionek przyjechała również Kapela Góralska z Zakopanego. W trakcie występów mieszkańcy mogli skosztować również tradycyjnych potraw, które zostały specjalnie przygotowane na miejską wigilię.

 

Czytaj więcej

- Reklama -
spot_img

Ostatnio dodane

Skip to content