31.4 C
Pionki
piątek, 12 lipca, 2024
spot_img

[FOTORELACJA] Klasa sama w sobie. Mieszkańcy Pionek podziwiali wyjątkowy występ zespołu „Mazowsze”

Popularne

spot_img

W niedzielę odbył się wyjątkowy koncert zespołu „Mazowsze”, który był zwieńczeniem trzydniowych obchodów z okazji 40-lecia Kozienickiego Parku Krajobrazowego w Pionkach oraz 25-lecia Samorządu Województwa Mazowieckiego. Występ „Mazowsza” odbył się na ternie Stadionu Miejskiego w Pionkach.

Kozienicki Park krajobrazowy jest jednym z 125 parków, jakie w naszym kraju zostały utworzone. Najstarszy park powstał 1976 roku, a kozienicki zaledwie 6 lat później, w związku z czym jest jednym z najstarszych parków krajobrazowych w Polsce i jednocześnie najstarszym parkiem krajobrazowym w województwie Mazowieckim.

Z tej właśnie okazji, mieszkańcy Pionek i okolic mieli wyjątkową okazję uczestniczenia w jubileuszu 40-lecia istnienia Kozienickiego Parku Krajobrazowego. Wydarzenie zostało podzielone na  trzy części. Pierwsza – naukowa, druga sportowa, trzecia zaś to kulturalna rozrywka.

Konferencja o puszczy

Podczas pierwszego dnia obchodów  z okazji 40-lecia powstania Kozienickiego Parku Krajobrazowego odbyła się konferencja popularno-naukowa, która odbyła się w Miejskim Ośrodku Kultury przy ulicy Zakładowej. Podczas konferencji prelegenci omówili dotychczasową działalność parku oraz zaprezentowali wyjątkową wystawę fotografii.

Drugi dzień obchodów został przeznaczony dla osób lubiących sport i rekreację. W sobotę odbył się rajd rowerowy przez Puszczę, w którym udział wzięło kilkadziesiąt osób.

arch.prywatne

Niedzielne popołudnie, czyli trzeci dzień jubileuszu, rozpoczął się od wspólnego pikniku, który odbył się na terenie Stadionu Miejskiego w Pionkach. Po godzinie 15.00 Zarówno mieszkańcy naszego miasta jak również okoli mieli wyjątkową okazję skosztowania własnoręcznie wykonanych ciast oraz przysmaków przygotowanych specjalnie na tą okazję przez okoliczne Koła Gospodyń Wiejskich.

Zwieńczeniem wieczoru był wyjątkowy koncert zespołu „Mazowsze”, który istnieje od 1948 roku i od tego czasu możemy podziwiać ich występy na scenach nie tylko w kraju ale całego świata.

– To szczególna okazja, by się spotkać, aby przeżyć ten wspaniały występ zespołu pieśni i tańca „Mazowsze”. Myślę szanowni państwo, że możecie być dumni z tego, że Samorząd Województwa Mazowieckiego jako organ prowadzący dla tego zespołu, choć z nazwy państwowego, tak naprawdę utrzymywany jest naszym wspólnym staraniem, a więc wszystkich, naszym staraniom mieszkańców Mazowsza. Szanowni państwo, 25 lat Samorządu Województwa Mazowieckiego, w tym czasie wydarzyło się wiele, wydarzyło się bardzo dużo, jeżeli chodzi o miasto również Pionki tu, gdzie państwo żyjecie. Jestem dumny, że możemy być częścią również tych wszystkich inwestycji realizowanych i patrząc na panią burmistrz i pana burmistrza, z olbrzymią dumą możemy powiedzieć, że jako samorządowcy realizujemy te wszystkie rzeczy, o których państwo z pewnością myśleli i widać to w przestrzeni Pionek. 25 lat Samorządu Województwa Mazowieckiego, to również wyjście w tej przestrzeni kulturalnej wszystkich naszych instytucji, w tym zespołu pieśni i tańca Mazowsze. Będziecie mieli dzisiaj okazję, aby zobaczyć ten kunszt artystyczny. Ale jest też szczególna okazja, 40 lat Kozienickiego Parku Krajobrazowego. Niskie ukłony i życzenia od zarządu Samorządu Województwa Mazowieckiego. – mówił chwilę przed koncertem wicemarszałek Rafał Rajkowski

Chwila przed koncertem była również dobrą okazją do przekazania pracownikom Kozienickiego Parku Krajobrazowego z rąk przedstawicieli Samorządu Województwa Mazowieckiego pamiątkowych dyplomów oraz życzeń, do których przyłączył się również burmistrz Pionek Robert Kowalczyk.

– Szanowni państwo, jestem szczęściarzem, bo kto by nie był, obchodząc jubileusz takiej świetnej instytucji jaką jest Kozienicki Park Krajobrazowy, ale to nie wszystko, w tym roku również 25 lat Samorządu Województwa Mazowieckiego. Ten czas ostatni to dla naszego miasta czas wyśmienity. Z dumą mogę powiedzieć, że przyszło mi współpracować z ludźmi, którzy rozumieją potrzeby i to, co w tym mieście chcielibyśmy wspólnie zrobić. Dlatego w obecności was wszystkich chcę bardzo serdecznie podziękować panu marszałkowi Rafałowi, bo naprawdę jest przyjacielem naszego miasta. – dodał burmistrz Robert Kowalczyk

– Na swoim terenie proszę państwa macie perełkę, to jest perełka przyrodnicza, perełka krajobrazowa, piękne wartości historyczne i walory krajobrazowe. Ja tylko powiem, że badania naukowe wykazują, że ktoś kto mieszka na takim terenie chronionym albo w jego pobliżu, żyje dłużej, żyje w lepszym zdrowiu, a dzieci, które tutaj się rodzą, wychowują, są mądrzejsze i mają wyższy iloraz inteligencji. Naprawdę to wpływa na nas wszystkich, na tych  państwa, którzy mieszkają tu w pobliżu. Ale o tą perełkę musimy dbać – powiedział Sylwester Chołast, dyrektor Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych, którego częścią jest Kozienicki Park Krajobrazowy.

Po krótkich przemówieniach przyszedł czas na koncert. Występ zespołu „Mazowsze” przyciągnął na teren stadionu ogromną rzeszę mieszkańców Pionek i okolic.

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content