15.6 C
Pionki
sobota, 25 maja, 2024
spot_img

Elektrownia na weekend

Popularne

spot_img

W najbliższy weekend w Elektrowni można obejrzeć prace trzech artystów: Ewy Banaszczyk, Longina Pinkowskiego i Sebastiana Kroka.

Ewa Banaszczyk „M”.

W swoim najnowszym cyklu obrazów Ewa Banaszczyk z uderzającym realizmem i brutalną ekspresją maluje przedmioty towarzyszące nam w codziennym życiu – fragmenty ubrań, ukochanego płaszcza, bielizny. To obiekty bardzo intymne, a jednocześnie niewidzialne – tak jak niewidzialne bywają kobiety będące ich właścicielkami. […] Prace malarskie artystki nie mają już tak jak do tej pory jedynie formy intymnego pamiętnika, są raczej próbą reakcji, odpowiedzi na własne dojrzewanie i przemijanie. Zapraszając widza do oglądania intymnych scen, pomijając zupełnie obecność człowieka, do którego należą lub należały, łamią wciąż obecne we współczesnej kulturze tradycyjne wyobrażenia dotyczące kobiecości.

Wystawa Ewy Banaszczyk, fot. Marcin Kucewicz

Longin Pinkowski „Malarstwo”.

Wystawa Longina Pinkowskiego przygotowana przez  Elektrownie dokumentuje wieloletnią twórczość artysty i jest kolejnym elementem projektu przypominającego i podkreślającego znaczenie radomskiej Grupy M-5 w lokalnym oraz ogólnopolskim ruchu plastycznym.

Wydawnictwo i ekspozycja przybliżają, choć nie wyczerpują w pełni, spektrum zainteresowań Longina Pinkowskiego, niemiej jednak z zespołu zgromadzonych dzieł wyłania się charakterystyczny i reprezentatywny obraz jego działalności.

Jego twórczość jest odzwierciedleniem temperamentu i sposobu rozumienia otaczającego świata, materializacją emocji i osobistą transmisją „pejzażu wewnętrznego”. Na przestrzeni wielu lat pracy, wytworzył własny, indywidualny język formalny, łączący poszukiwania w zakresie koloru z charakterystycznym ekspresyjnym gestem.

Wystawa Longina Pinkowskiego, fot. Marcin Kucewicz

Sebastian Krok „Gegen Die Wand”

„Gegen die Wand” – tytuł, który Sebastian Krok nadał swojej wystawie – jest zaczerpnięty z obrazu Fatiha Akina z 2004 roku pod tym samym tytułem (polski tytuł „Głową w mur”). Bohaterowie filmu uderzają w ścianę metaforycznie i dosłownie, gdyż nie są w stanie się przystosować. W akcie desperacji jedno z nich wjeżdża samochodem czołowo w ścianę.

Podobnie jak postaci z filmu Kain’a instalacje malarskie Kroka obrazują dramat i metafizyczność aktu konfrontacji. Na wystawie karoserie zestawione z instalacjami malarsko-rzeźbiarskimi, dają poczucie zderzenia, stwarzają możliwość ucieczki poprzez kolor od rzeczywistości, w której dziecięce zabawki są atakowane przez styrobeton. Eskapizm od codzienności jest głównym tematem wystawy Kroka – artysta odnosi się z jednej strony do zbyt szybkich i zbyt wściekłych kierowców, poruszających się coraz szybszymi samochodami (których zniszczone karoserie Krok później pozyskuje na złomowisku). A z drugiej strony na obrazach często przywołuje narkotyczne marzenia o słonecznych tropikalnych krajach, które towarzyszą wizjom po dopalaczach.

Artysta posługuje się tymi fetyszami naszej codzienności, które pozwalają natychmiastowo osiągnąć inny stan postrzegania. Krok tworzy ich turbowersje, by zintensyfikować metafizyczną psychoaktywną ucieczkę, która niczym pryzmat rozbija białe światło nie na wszystkie kolory tęczy, na kakofonię kolorów, odzwierciedlającą reakcję mózgu na psychostymulanty i farmaceutyki, które często są jedyną możliwością przetrwania po zderzeniu z rzeczywistością.

Wystawy są czynne w weekend: piątek – 10.00 – 18.00, sobota – niedziela – 12.00 – 18.00

W piątki wstęp na wystawy bezpłatny.

Z kolei sympatyków kina studyjnego zapraszamy na film obyczajowy pt. „Pamiętnik przelotnego romansu”.

Charlotte i Simona z pozoru dzieli wiele. Oboje są tuż przed pięćdziesiątką, ale prowadzą odmienny styl życia i posiadają kompletnie różne temperamenty.

Pomimo pierwotnych postanowień bohaterowie z coraz większym trudem ukrywają rosnące między nimi uczucie. Z każdym spotkaniem odkrywają siebie nawzajem, coraz bardziej dziwi ich wzajemne zrozumienie, zainteresowanie sobą.

Seanse w weekend (piątek – sobota )- godz.19.45, niedziela – godz.15.45

Propozycja dla dzieci to film animowany pt. „Miś Bamse na wulkanie”.

Bamse i jego przyjaciele dowiadują się, że ich przyjaciel biolog zniknął podczas wyprawy badawczej. To staje się początkiem misji ratunkowej, która prowadzi bohaterów filmu przez szereg niebezpieczeństw. Po drodze napotkają stado głodnych wilków, samolubnych złoczyńców i groźne erupcje wulkanów.

Seanse w weekend (piątek – sobota) –  godz.14.15, niedziela –  godz.14.30

 

Informacje pod nr tel. (48) 383 60 77, (48) 386 16 60, a także na stronie internetowej

 www.mcswelektrownia.pl

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content