24.5 C
Pionki
niedziela, 26 maja, 2024
spot_img

Dodatek 4,5 tys. zł miesięcznie dla każdego stulatka. Aż 402 stulatków żyje na Mazowszu

Popularne

spot_img

Każdy stulatek otrzymuje specjalne świadczenie honorowe. ZUS lub KRUS wypłacają je automatycznie niezależnie od dotychczas pobieranych świadczeń. Senior, który ukończy 100 lat do końca lutego, będzie otrzymywał 4512,41 zł – co miesiąc, aż do śmierci.

Wraz z ukończeniem 100 lat seniorzy otrzymują specjalne, comiesięczne świadczenie honorowe. Wysokość tej „dodatkowej emerytury” może być różna. Wszystko zależy od tzw. kwoty bazowej, która obowiązywała w dniu setnych urodzin. Stanowi ona 100% przeciętnego wynagrodzenia za poprzedni rok pomniejszonego o składki na ubezpieczenie społeczne. Kwotę ustala się corocznie i obowiązuje od 1 marca do końca lutego następnego roku.

Od marca 2020 r. do końca lutego 2021 r. ZUS przyznawał świadczenie honorowe w wysokości 4294,67 zł. Obecna kwota sprawia seniorom jeszcze większą radość. Osoby, które ukończyły 100 lat w okresie od marca 2021 r. do lutego 2022 r., będą otrzymywać do końca życia comiesięczne świadczenie w wysokości aż 4512,41 zł.

– Aby otrzymać świadczenie honorowe wystarczy ukończyć 100 lat. Nie trzeba składać wniosków ani formularzy, ponieważ zostanie ono przyznane automatycznie. Wypłata jest niezależna od emerytury oraz dodatków przysługujących z innych tytułów. Świadczenie może przekazywać zarówno Zakład Ubezpieczeń Społecznych jak i Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego – wyjaśnia Piotr Olewiński regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim.

Wielu stulatków na Mazowszu

Obecnie w województwie mazowieckim ZUS wypłaca świadczenie dokładnie 402 stulatkom. Najwięcej, bo aż 272, przypada na obszar aglomeracji warszawskiej. W dalszej kolejności jest subregion radomski z 62 wypłatami, subregion płocki z 39 wypłatami i siedlecki z 29. Co ciekawe, 2 lata temu liczba stulatków otrzymujących świadczenie honorowe z ZUS wynosiła również dokładnie 402.

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content