Władze Pionkowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej (PSM) zdecydowanie reagują na rozpowszechniane przez niektórych mieszkańców oraz członków Rady Nadzorczej nieprawdziwe informacje dotyczące działalności spółdzielni, jej zobowiązań oraz planów finansowych na chwilę przed Walnym Zgromadzeniem Członków spółdzielni. W odpowiedzi na te doniesienia zarząd wydał oficjalne oświadczenie, w którym obala wszelkie błędne twierdzenia i apeluje o rozsądne podejście do kwestii finansowych spółdzielni.
Nieprawdziwe informacje dotyczące kredytów
W ostatnich dniach na terenie osiedli PSM odbywały się spotkania organizowane przez nieokreśloną grupę mieszkańców. W trakcie tych zebrań, niektórzy członkowie Rady Nadzorczej przedstawiali informacje, jakoby zarząd PSM planował corocznie zaciągać kredyt w wysokości 23 mln złotych. Zarząd stanowczo dementuje te doniesienia, podkreślając, że kwota ta jest jedynie najwyższą możliwą sumą wszystkich zobowiązań, które spółdzielnia może zaciągnąć. Interpretację taką potwierdził już w 1993 roku Sąd Najwyższy w wyroku Sądu Apelacyjnego w Poznaniu (sygn. I ACr 158/93).
– W rzeczywistości, nasze zobowiązania dotyczą głównie kosztów związanych z zaopatrzeniem w ciepło, wodę, ścieki, śmieci oraz podatki od nieruchomości. Największe wydatki, jakie ponosimy, związane są z dostarczaniem ciepła, które w 2023 roku wyniosły ponad 10,6 mln złotych – wyjaśnia zarząd na swojej stronie internetowej. W sumie, tylko największe zobowiązania PSM wobec miasta wyniosły ponad 14,5 mln złotych, a dodatkowe koszty związane z remontami i usuwaniem awarii sięgnęły 1,5 mln złotych.
Kontrowersje wokół termomodernizacji
Jednym z punktów zapalnych była kwestia kredytów związanych z termomodernizacją budynków. Na ostatnim posiedzeniu Rady Nadzorczej, które miało miejsce 12 czerwca, zarząd PSM przedstawił konkretne plany finansowe dotyczące dwóch budynków przy ulicach Orzeszkowej 10 i Żeromskiego 2. – Zarząd jasno przedstawił, że przy uzyskaniu kwot z audytów, kredyt na jeden budynek wyniesie około 600 tys. złotych, a na drugi około 900 tys. złotych. Najprawdopodobniej jednak kwoty uzyskane w przetargach będą niższe – podkreśla zarząd PSM.
Fałszywe informacje o zmianach w statucie
Zdaniem władz PSM podczas spotkań na osiedlach pojawiły się również nieprawdziwe informacje na temat proponowanych przez zarząd zmian w statucie spółdzielni. Skala tych nadużyć jest znacząca, co jasno określa art. 267d Ustawy „Prawo spółdzielcze”, zgodnie z którym za podawanie nieprawdziwych danych lub ich fałszywe przedstawienie grożą poważne sankcje, w tym grzywna, kara ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat dwóch.
Apel do mieszkańców
Zarząd PSM apeluje do mieszkańców, aby w celu uzyskania rzetelnych informacji na temat działalności spółdzielni, kontaktowali się bezpośrednio z biurem spółdzielni. – Po raz kolejny zapraszamy Państwa do uzyskania prawdziwych informacji bezpośrednio u nas – podkreślają przedstawiciele PSM.
Należy również przypomnieć, że podczas zeszłorocznego Walnego Zgromadzenia odrzucono Sprawozdanie Zarządu, co skutkowało brakiem możliwości głosowania nad podziałem nadwyżki bilansowej za rok 2022. W rezultacie, 460 tys. złotych, które miało pokryć deficyt i uzupełnić niektóre fundusze, pozostało nierozksięgowane, co może doprowadzić do podwyżki stawek na eksploatację.
Zarząd PSM podkreśla, że rozprzestrzenianie nieprawdziwych informacji i działania sprzeczne z prawem nie pozostaną bez konsekwencji. Spółdzielnia jest zdeterminowana, aby bronić prawdy i interesów swoich członków, dążąc do zapewnienia stabilności finansowej i rozwoju swoich zasobów.
Poniżej pełna treść zamieszczonej informacji w mediach społecznościowych Pionkowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.