24.5 C
Pionki
niedziela, 26 maja, 2024
spot_img

Decyzja w sprawie podwyżki opłat za wywóz śmieci jeszcze nie zapadła. Burmistrz wycofał projekt uchwały

Popularne

spot_img

Podczas dzisiejszej sesji Rady Miejskiej w Pionkach miała zapaść decyzja w sprawie podwyższenia opłaty dla mieszkańców za wywóz śmieci. Od 1 stycznia każda osoba w gospodarstwie domowym musiałaby zapłacić 28 złotych. Burmistrz wycofał jednak projekt uchwały dotyczący podwyżki. Na ten moment w dalszym ciągu obowiązywać będą stawki ustalone w 2020 roku.

Przypomnijmy, że do tej pory mieszkańców obowiązywały dwie stawki: 21 złotych od każdej osoby, zamieszkującej w gospodarstwie domowym oraz 42 złotych dla tych, którzy nie segregowali odpadów. Taką decyzję podjęto na jednej z sesji w 2020 roku. I te właśnie kwoty będą nadal obowiązywać. Według propozycji, która miała być poddana głosowaniu podczas dzisiejszej sesji rady miasta opłaty te miałyby wynosić kolejno 28 i 56 zł.

Burmistrz jednak wycofał projekt. Tuż po rozpoczęciu sesji rady miasta, burmistrz Robert Kowalczyk zaproponował zmianę porządku obrad, w którym wniósł o usunięcie projektu uchwały numer 8, który dotyczył podwyżki opłat za wywóz śmieci.

Podczas sesji wysłuchaliśmy argumentacji burmistrza związanej z wycofaniem projektu uchwały. – Wiąże się to przede wszystkim z tym, że zapadały rozstrzygnięcia, w Regionalnych Izbach Obrachunkowych, na przykład w Bydgoszczy, które stwierdzają nieważność podejmowanych tego typu uchwał, gdyż jak mówi kolegium RIO, rady gminy, w której ustalono stawkę za gospodarowanie odpadami komunalnymi podczas szacowania tych opłat powinny wziąć pod uwagę to, ile gmina, w przypadku niebilansowania się gospodarki odpadami powinna do tych odpadów dopłacić. Ze względu na to, że w tych samorządach, w których takich uchwał jednocześnie nie podjęto kolegium RIO wykazało, że rady gminy naruszyły w ten sposób artykuły dotyczące utrzymania porządku w gminach. Z tego względu też bardzo dobrze się stało, że dzisiaj mamy również na sesji zatwierdzenie planu Komisji Rewizyjnej, która to komisja w swoich zadaniach zobowiązała się do kontroli opłat dotyczących odpadów komunalnych, ale również na Komisji Budżetowej pan przewodniczący zaproponował, aby jednak powrócić do tej uchwały po tej kontroli. Myślę, że wszystkie te trzy przesłanki są jak najbardziej ważne i do uwzględnienia. Myślę, że powinniśmy po kontroli Komisji Rewizyjnej pracować nad tym, aby powstała nie jedna, a dwie uchwały tak jak jest to w uchwałach Regionalnych Izbach Obrachunkowych. Dlatego jeszcze raz proponuję o wycofanie tej uchwały  – mówił burmistrz Robert Kowalczyk.

Radni przyjęli wniosek o wycofanie wniosku burmistrza, zatwierdzając nowy porządek obrad. Stawki śmieci tak jak wspominaliśmy wyżej pozostaną bez zmian. Warto odnotować fakt, że miasto w 2021 roku dołożyło 800 tysięcy złotych do systemu gospodarowania odpadami. Patrząc na budżet Pionek jest to kwota niebagatelna.

Czytaj więcej

2 KOMENTARZE

 1. Warto odnotować fakt, że miasto w 2021 roku dołożyło 800 tysięcy złotych do systemu gospodarowania odpadami. Patrząc na budżet Pionek jest to kwota niebagatelna. A jaka kwota poszła na rzeźby w naszym mieście? Czy one były tak naprawdę niezbędne?

  9
  7
  • A co z kolejnymi latami? Nawet jeśli w pewnej części pokryło by to wydatki na śmieci, to dalej byłby problem. Tu trzeba skontrolować liczbę ludzi w mieszkaniach i ich deklaracje za ile osób płacą, a ile jest rzeczywiście w mieszkaniu.

   9
   3

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content