18.1 C
Pionki
piątek, 14 czerwca, 2024
spot_img

Czy nauczanie można oddzielić od wychowania?

Popularne

spot_img

Mówi się często, że szkoła to miejsce, które przede wszystkim przygotowuje do dorosłego życia i gdzie przede wszystkim zdobywa się wiedzę i umiejętności potrzebne na przyszłość. Są nawet tacy, którzy twierdzą, że szkoła powinna głównie skupiać się na przekazywaniu wiedzy, a za wychowanie młodych ludzi odpowiedzialni są dom i rodzice.

My uważamy, że nie do końca jest to prawdą i że jako szkoła i nauczyciele mamy ogromny wpływ na kształtowanie postaw młodych ludzi. Co więcej, uważamy, że to właśnie w szkole młodzi ludzie uczą się takich rzeczy jak odpowiedzialność, budowanie relacji, poczucie własnej wartości, szacunek do drugiego człowieka i wszystkiego co ważne jest nie tylko w życiu dorosłym, ale tu i teraz kiedy nadal są dziećmi i kiedy dorastają.

Dlatego w English College ucząc języka staramy się również aktywnie wspierać rozwój umiejętności interpersonalnych, jednocześnie dbając o dobrą atmosferę nauki i współpracy. Jednym z takim elementów są tzw. KONTRAKTY KLASOWE, które lektorzy English College zawierają na początku roku szkolnego ze swoimi uczniami. Kontrakty te z jednej strony określają zasady współpracy i reguły postępowania w klasie, a z drugiej dają uczniom możliwość decydowania o tym jak te zasady będą wyglądały. Dotyczy to także naszych najmłodszych, jeszcze „niepiszących” kursantów, którzy zawierają swoje klasowe kontrakty w formie obrazkowej.

A jak to robimy?

• Po pierwsze kontrakty uzgadniamy razem z uczniami i to oni mają ogromny wpływ na ich ostateczną treść, przez co biorą na siebie dużą część odpowiedzialności za ich realizację

• Po drugie, kontrakty te mają zawsze postać fizyczną (np. w postaci plakatu) i są wykonywane samodzielnie przez uczniów, co przemawia do nich bardziej niż zasady dyktowane przez nauczyciela.

• Po trzecie, wszystkie kontrakty umieszczamy w widocznym miejscu w klasie, tak aby wszyscy o nim pamiętali i abyśmy mogli w każdej chwili do nich się odnieść.

Efekt jest taki, że nauczycielowi znacznie łatwiej jest zadbać o dobrą atmosferę i dyscyplinę w klasie. Uczniowie bardziej angażują się w lekcje i jednocześnie uczą się dbać o potrzeby własne i innych w różnych interakcjach społecznych. No i jak to w English College bywa, przy okazji uczą się też praktycznego angielskiego.

Na zdjęciach grupa K02 pani Karoliny podczas sporządzania kontraktu klasowego w języku angielskim. Była to znakomita okazja na dodatkową okazją na poznanie i utrwalanie nowych wyrażeń w praktyce Na koniec lekcji dzieci powtarzały poznane słowa rysując na tablicach.

mat./sp/

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content