16.5 C
Pionki
czwartek, 23 maja, 2024
spot_img

Burmistrz Robert Kowalczyk: wspólnie pomóżmy w obronie partnerskiego miasta na Ukrainie

Popularne

spot_img

Wojna w Ukrainie przywołała najgorsze wspomnienia. Nikt nie spodziewał się, że tak blisko od naszej granicy rozpocznie się ogromna agresja, którą Polki i Polacy nadal pamiętają z czasów II wojny światowej.

Mer miasta Wysznewe Dikov Illia Walerijowycz  zwrócił się do burmistrza Roberta Kowalczyka z prośbą o pomoc w obronie partnerskiego miasta. W dniu 29 września 2015 roku nasze miasto zawarło umowę partnerską z ukraińskim miastem Wysznewe leżącym zaledwie 18 km od Kijowa. Wojska rosyjskie chcąc zdobyć stolicę Ukrainy otaczają miasto. W związku z tym ludność ukraińska tworzy specjalne grupy obrony terytorialnej, które możemy wesprzeć poprzez zakup potrzebnego sprzętu – od medykamentów, po żywność, umundurowanie oraz rzeczy przydatne do przetrwania w trudnych warunkach wojennych.

Mer Wysznewe do Urzędu Miasta Pionki przesłał listę rzeczy, któychj w tej chwili potrzebują mieszkańcy, by móc bronić miasta przed wtargnięciem okupanta. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom organizowana jest zbiórka pieniędzy za które zostaną zakupione potrzebne rzeczy i przewiezione do granicy Ukrainy skąd odebrane zostaną przez delegację z Wysznewe.

W związku z powyższym burmistrz Miasta Pionki Robert Kowalczyk zwraca się do wszystkich mieszkańców o wsparcie zbiórki. Liczy się dosłownie każda złotówka.

List otwarty burmistrza Pionek Roberta Kowalczyka do ludzi dobrego serca

Zwracam się do Państwa z prośbą o finansowe wsparcie skierowane do partnerskiego miasta w Ukrainie. Jest to dla nas wszystkich sprawa priorytetowa – setki ludzi czekają na naszą pomoc.

Mer miasta Wysznewe Dikov Illia Walerijowycz zwrócił się do mnie, jako burmistrza partnerskiego miasta, z prośbą o zorganizowanie zbiórki rzeczy na potrzeby kilkusetosobowej Obrony Terytorialnej, którą utworzyli mieszkańcy miasta by bronić się przed atakiem okupanta. Wysznewe oddalone jest od Kijowa raptem o 18 km, a obecna sytuacja wymusiła radykalne działania.

Nie ulega wątpliwości, iż agresja Rosji stworzyła bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia milionów mieszkanek i mieszkańców Ukrainy, postawiła również pod znakiem zapytania ich przyszłe życie w demokratycznym, niepodległym i bezpiecznym kraju. Dlatego zwracam się do mieszkańców Pionek o pomoc w zebraniu środków finansowych, które będziemy mogli przeznaczyć na zakup potrzebnego sprzętu oraz medykamentów zgodnych z  zapotrzebowaniem przesłanym przez mera Wysznewe.

Wstrząsające obrazy z Ukrainy paraliżują każdego. Być może najbardziej przerażające i niszczycielskie w tej inwazji są ofiary dzieci. Te same dzieci, które gościły w naszych domach podczas wymiany pomiędzy partnerskimi miastami oraz te same, które gościnnie przyjęły w Ukrainie dzieci i młodzież z Pionek.

Wiem, że każdy z nas od rozpoczęcia wojny w Ukrainie niejednokrotnie wspierał i wspiera uchodźców oraz przygotowuje paczki, które można dostarczyć korytarzem humanitarnym. My też chcemy z takiego korytarza skorzystać, by przekazać do Wysznewe rzeczy o które prosi mer miasta.

Lista zapotrzebowania jest długa, brakuje niemalże wszystkiego – od środków opatrunkowych po kamery termowizyjne. Nie wszystko z tej listy uda nam się zakupić, ale chcemy przekazać od mieszkańców Pionek to, co pomoże w obronie miasta Wysznewe.

Za każdą wpłaconą złotówkę z góry dziękuję. Liczę, że wspólnie uda nam się wspomóc mieszkańców Wysznewe w jak największym stopniu.

Burmistrz Miasta Pionki
Robert Kowalczyk

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content