18.1 C
Pionki
piątek, 14 czerwca, 2024
spot_img

[AUDIO/ZDJĘCIA] Szkoły średnie w Pionkach i powiecie radomskim zapraszają ósmoklasistów. Jakie oferty przygotowały?

Popularne

spot_img

Blisko 400 miejsc w 14 oddziałach czeka na tegorocznych absolwentów szkół podstawowych, głównie z Pionek oraz Iłży, ale również innych miejscowości w Powiecie Radomskim. Rekrutacja potrwa do 20 czerwca, a rekrutacja uzupełniająca do połowy sierpnia.

W liceach ogólnokształcących przygotowano 5 oddziałów z łączną liczbą 123 miejsc dla młodzieży, w technikach na absolwentów podstawówek czeka 195 miejsc w 7 oddziałach, a w szkole branżowej I stopnia – 2 oddziały i 57 miejsc. Łącznie na absolwentów szkół podstawowych czeka 375 miejsc.

Wypowiedź Marcina Gency, rzecznika starosty radomskiego

Innowacyjne kierunki kształcenia w Pionkach

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, czyli popularne „Czerwone” zaprasza absolwentów podstawówek do swojego technikum z bardzo bogatą ofertą edukacyjną z wieloma innowacjami. Będą tam trzy klasy: technik grafiki i poligrafii cyfrowej  (innowacja: multimedia w social mediach), technik logistyk (innowacja:  logistyka miejska), technik mechanik (innowacja: robotyka i programowanie), technik żywienia i usług gastronomicznych (innowacja: dietetyka i fitness) oraz technik organizacji turystyki (innowacja bloger i vloger turystyczny). W CKZiU działa również branżowa szkoła I stopnia, gdzie będzie stworzona klasa wielozawodowa (kucharz, monter suchej zabudowy i ślusarz).

Z kolei Zespół Szkół w Pionkach, który od 1 września stworzą dotychczasowe Liceum Ogólnokształcące im. Marii Dąbrowskiej oraz technikum z Zespołu Szkół im. Jędrzeja Śniadeckiego, czyli „Zielonego”, będzie miał w sumie cztery oddziały.

Liceum proponuje absolwentom naukę w klasie medyczno-sportowej oraz humanistyczno-politechnicznej (ułatwiają dostanie się na studia medyczne, prawnicze lub inżynierskie). Bogata oferta edukacyjna liceum to również kształcenie językowe (są tam 3 języki obce), a 7 przedmiotów jest realizowanych na poziomie rozszerzonym). Z kolei technikum proponuje naukę w bardzo poszukiwanych na rynku pracy zawodach, jak: technik informatyk, technik programista, technik fotografii i multimediów oraz technik eksploatacji portów i terminali. Jego absolwenci odbywają zagraniczne praktyki i staże.

Rekrutacja do 20 czerwca

Rekrutacja do szkół średnich potrwa do 20 czerwca, a ogłoszenie list przyjętych uczniów jest planowane na koniec lipca. Rekrutacja uzupełniająca i ogłoszenie jej wyników nastąpi z kolei w połowie sierpnia.

Rekrutacja jest prowadzona w formie tradycyjnej (papierowej) lub z wykorzystaniem poczty elektronicznej szkół. Niebawem ruszy jednak Zintegrowany System Zarządzania Oświatą Powiatu Radomskiego i już od kolejnego roku szkolnego cały proces naboru do szkół średnich będzie prowadzony przez internet.

Nowoczesne szkoły specjalne

Powiat Radomski prowadzi również szkoły specjalne, gdzie rekrutacja trwa przez cały rok pod warunkiem posiadania orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego. Najnowszym ośrodkiem tego typu jest Zespół Szkół i Placówek w Chwałowicach, gdzie w pięknym parku mieści się zmodernizowany budynek szkolny z salą gimnastyczną oraz internatem i mieszkaniami usamodzielniającymi. Z kolei szkoła specjalna działająca w ramach Zespołu Szkół im. Jędrzeja Śniadeckiego w Pionkach docelowo zyska nowy, przystosowany dla potrzeb niepełnosprawnych budynek obecnego technikum.

W obu placówkach działają: oddziały przedszkolne, szkoła podstawowa specjalna, Branżowa Szkoła I stopnia Specjalna, Szkoła Specjalna Przysposabiająca do pracy oraz oddziały rewalidacyjno – wychowawcze. Są również prowadzone zajęcia w ramach Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka (na podstawie opinii o potrzebie wczesnego wspomagania).

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content