11,5 C
Pionki
czwartek, 5 października, 2023

[AUDIO/ZDJĘCIA] Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Była parada, teatr o słodki poczęstunek

Popularne

5 maja obchodzony był Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. W naszym kraju to również dzień Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Z tej okazji uczestnicy ŚDS, WTZ, podopieczni szkoły specjalnej oraz uczniowie pionkowskich szkół podstawowych w Pionkach wzięli udział w kolorowej paradzie, która przeszła ulicami miasta.

Każdy człowiek ma godność, każdy realizuje swoje marzenia tak jak potrafi najlepiej. Jednym wychodzi to lepiej, drugim inaczej, ale jedna rzecz jest najważniejsza – wszyscy są ważni. Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną to wyjątkowa okazja, aby pokazać, że każdy z nas ma równe prawa do aktywnego udziału w życiu społecznym, rodzinnym oraz zawodowym.

Z tej właśnie okazji w środę o godz. 10.00 w asyście strażaków  z OSP Pionki, ulicami naszego miasta przeszła barwna parada. Początek przemarszu rozpoczął się sprzed siedziby Środowiskowego Domu Samopomocy przy Jordanowskiej. Kolorowy korowód poprowadzili uczniowie Szkoły Muzycznej I stopnia w Pionkach. Razem z podopiecznym ŚDS we wspólnym marszu udział wzięli uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowych, uczniowie Szkoły Specjalnej  im. Jędrzeja Śniadeckiego w Pionkach oraz PSP5 w Pionkach.

Kolorowy pochód po ponad półgodzinnym spacerze bezpiecznie dotarł do siedziby Miejskiego Ośrodka Kultury, gdzie swoje talenty w spektaklu plenerowym pt. „Królewna Śnieżka” zaprezentowała grupa teatralna „Pralnia”.

W paradzie wzięli udział również przedstawiciele miejskich instytucji, opiekunowie, rodzice osób niepełnosprawnych oraz zawodnicy z KS Proch Pionki.    

 

– To piękne wydarzenie, na pewno wydarzenie, które na długo zapamiętuje się w pamięci i chciałabym żeby dzisiejszy dzień nie był jedną kartką z kalendarza tylko, żebyśmy traktowali ludzi z niepełnosprawnościami, w ogóle człowieka, z najwyższą godnością i szacunkiem.- mówiła podczas wydarzenia wiceburmistrz Pionek, Kamila Kaczorowska.

 

O tym jak wyglądała parada opowiedziała kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Pionkach Ewa Klich.

 

 

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

To okno się zamknie za 25 sekundy

Skip to content